Směrnice o whistleblowingu schválena. EU bude chránit oznamovatele nekalých činů

Lidé, kteří upozorní na porušování zákona nebo veřejného zájmu, budou v Evropské unii chráněni před případnou odplatou svých zaměstnavatelů. Členské státy dnes schválily pravidla, která mají oznamovatelům zajistit možnost informovat o nekalých činech bezpečnou cestou. Unijní země budou mít dva roky na začlenění nové směrnice do svého práva.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Evropská Unie
doporučujeme

Ministři spravedlnosti států bloku na dnešním zasedání v Lucemburku potvrdili směrnici, kterou na jaře schválil Evropský parlament. Opatření mají pomoci lidem, kteří na svém pracovišti odhalí například praktiky ohrožující veřejné zdraví, ochranu dat, bezpečnost produktů či dopravy nebo jadernou bezpečnost.

Nová pravidla zavádí povinnost vytvořit bezpečné kanály pro oznamování aktivit porušujících právní předpisy EU, a to uvnitř podniků či organizací i vůči veřejným orgánům. Norma také chrání oznamovatele před odvetou, třeba zastrašováním či obtěžováním. Oznamovatelé, někdy označovaní anglickým termínem "whistleblower", by rovněž měli mít možnost právní pomoci a poradenství.

"EU usiluje o existenci dobře fungujícího demokratického systému založeného na zásadách právního státu. To zahrnuje zajištění vysoké úrovně ochrany v celé unii pro ty oznamovatele, kteří najdou odvahu vystoupit. Odhalení nezákonného jednání by pro nikoho nemělo znamenat ohrožení dobrého jména nebo zaměstnání," komentovala dnešní shodu finská ministryně spravedlnosti Anna-Maja Henrikssonová, jejíž země Radě EU předsedá.

Důležitost oznamovatelů při odhalování aktivit, které porušují právní předpisy EU a poškozují veřejný zájem, potvrdily i nedávné skandály jako LuxLeaks, Panama Papers či Cambridge Analytica. Podle zprávy, kterou nechala zpracovat Evropská komise v roce 2017, přichází EU kvůli chybějícím bezpečným kanálům pro oznamování nepravostí ve veřejném sektoru ročně o 5,8 až 9,6 miliardy eur.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU doufá, že Británie odejde z EU na konci října

17.10.2019 19:26 Všechny členské země doufají, že Británie z Evropské unie odejde v aktuálním termínu, tedy k 31.…

Brexit se blíží? Lídři zemí EU dohodu posvětili

17.10.2019 18:46 Lídři zemí Evropské unie dnes podpořili uzavřenou dohodu o britském odchodu ze společenství.…

Čaputová ukázala cestu, její úspěch dává naději, píše prestižní deník

17.10.2019 18:39 Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová svým vítězstvím ve volbách a působením ve vrcholné politice…

Projde brexitová dohoda britským parlamentem? Rozhodne se v sobotu

17.10.2019 18:23 Dolní komora britského parlamentu schválila vládní plán mimořádného sobotního zasedání, na němž…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama