Smrt Floyda je zneužitím moci. Lidé mohou protestovat, říká šéf diplomacie EU

Evropská unie je šokována smrtí černocha George Floyda ve Spojených státech, která byla zjevným zneužitím moci. Prohlásil to dnes šéf unijní diplomacie Josep Borrell, podle něhož EU podporuje právo Američanů na poklidné protesty. Evropský blok zároveň odsuzuje jakékoli projevy násilí, dodal Borrell.

Josep Borrell
doporučujeme

"Je to zneužití moci, které je třeba odsoudit," řekl dnes novinářům španělský politik k Floydově skonu, který byl minulý týden důsledkem násilného zásahu bělošského policisty při zatýkání ve městě Minneapolis.

zdroj: YouTube

"Na všech životech záleží. I na černošských životech záleží," řekl Borrell v narážce na heslo používané desítkami tisíc demonstrantů, kteří v těchto dnech po celých Spojených státech protestují proti policejnímu násilí. EU podle něj podporuje právo na poklidné protesty, zároveň však odsuzuje "jakékoli násilí a rasismus" a vyzývá ke zklidnění situace.

Borrell rovněž podotkl, že by se společnost měla mít "na pozoru před přehnaným používáním síly" ze strany policie, která musí respektovat lidská práva.

Americký prezident Donald Trump v pondělí nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje. Plánované nasazení armády proti protestům si vysloužilo kritiku opozičních demokratů. S nevolí se rovněž setkalo Trumpovo pondělní pózování s biblí před kostelem poblíž Bílého domu, odkud policie krátce předtím s použitím gumových projektilů vyhnala stovky pokojně protestujících lidí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirem zkoušená Itálie chystá "matku všech reforem". Politolog je…

09.07.2020 00:01 NÁZOR - "Poprvé jsem slyšel italského politika slibovat omezení byrokracie, když mi bylo 13," píše…

Ekonomický problém jménem Itálie. Analytik popsal, čeho se bojí trhy

08.07.2020 22:06 Aktualizováno NÁZOR - Evropští lídři se mají příští týden sejít v Bruselu, přičemž vkládají naději do záchranného…

Finsko rozšířilo seznam "bezpečných" zemí, Česko chybí

08.07.2020 21:17 Finsko od příštího pondělí otevře své hranice turistům ze 17 evropských zemí, které vykazují nízké…

Korupční skandál okolo bývalého krále je znepokojivý, tvrdí Sánchez

08.07.2020 21:11 Korupční skandál okolo bývalého španělského krále Juana Carlose I. je "znepokojivý", prohlásil dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy