Sněmovna lordů zasadila sérii porážek Johnsonově vládě

Vláda britského premiéra Borise Johnsona utrpěla sérii porážek ve Sněmovně lordů, když tato komora parlamentu dnes schválila další dodatek k prováděcímu zákonu k brexitové dohodě. Na jeho základě budou moci i po brexitu dětští uprchlíci přicházet za svými rodiči žijícími v Británii. Horní komora britského parlamentu, v níž mají více zástupců opoziční labouristé a liberální demokraté než vládní konzervativci, však zabránit schválení zákonů nemůže.

Přidejte svůj názor

Boris Johnson
doporučujeme

Sněmovna lordů dnes dodatek o uprchlících bez doprovodu schválila v poměru 300 hlasů pro a 220 proti. Toto opatření slíbila Theresa Mayová, Johnsonova předchůdkyně v premiérské funkci, současná vláda ho však po prosincových volbách z návrhu zákona vyjmula.

Dodatek předložil Alfred Dubs, rodák z Prahy, který je jedním z dětí zachráněných Nicholasem Wintonem před nacisty. V debatě vyzýval vládu, aby "nezavírala dveře" před dětmi uprchlíků, a tvrdil, že když jim zajistí bezpečnou, legální cestu do Británie, překazí práci pašerákům lidí.

Už v pondělí Sněmovna lordů schválila tři dodatky. Jeden z nich požaduje zjednodušení získání trvalého pobytu ve Spojeném království pro občany členských zemí EU, kteří splňují podmínky. Současný návrh žádá po občanech unijních zemí, aby o trvalý pobyt zažádali příslušný úřad, horní komora však chce, aby to bylo automatické. Zároveň Sněmovna lordů chce, aby tito lidé měli fyzický doklad potvrzující jejich právo žít ve Spojeném království.

Mluvčí Johnsonovy vlády uvedl, že kabinet nehodlá přijmout žádný z dodatků k prováděcímu zákonu k brexitu, které schválila Sněmovna lordů. Dokument tak bude opět předmětem hlasování v Dolní sněmovně, které se očekává v příštích dnech. Pak zákon znovu poputuje do Sněmovny lordů. V případě brexitové dohody to tak může způsobit legislativní "ping-pong" mezi oběma komorami parlamentu, což by mohlo zdržet přijetí zákona k brexitové dohodě. Odchod Británie z EU je naplánován na 31. ledna, tedy za 10 dní.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Xenofobní útok v Hanau. Jakákoli forma nenávisti nás sjednocuje, reagují…

20.02.2020 13:42 Slovy o šoku a hrůzostrašné tragédii reagují nejvyšší představitelé Evropské unie na útok v…

Krádež největší zlaté mince na světě: Berlínský soud vynesl tresty

20.02.2020 12:52 Soud v Berlíně dnes vynesl několikaleté tresty vězení pro tři mladé muže za krádež největší zlaté…

Střelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus, mezi oběťmi jsou i…

20.02.2020 12:03 Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na…

Slovenský parlament opět funguje, skupina poslanců po dvou dnech ukončila…

20.02.2020 12:02 Aktualizováno Obstrukce části slovenských poslanců, kteří v parlamentu na protest proti projednávání návrhů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama