Socha Malé mořské víly v Kodani byla pomalována, vandal zanechal vzkaz pro Hongkong

Socha Malé mořské víly, která je symbolem Kodaně, byla v noci na dnešek opět pomalována barvou. Tentokrát na její kamenný podstavec někdo napsal červenou a bílou barvou výzvu k "osvobození" Hongkongu, informovala agentura AP.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Policie Dánsko (Foto: Heb)
doporučujeme

Na balvan, na němž je bronzová soška umístěna, někdo tlustými červenými tahy napsal "Osvoboďte Hongkong". Tutéž výzvu vedle napsal ještě jednou menším písmem a bílou barvou.

Bývalá britská kolonie Hongkong, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu, byla v posledních měsících dějištěm mohutných protestů proti místní vládě i centrální vládě v Pekingu. Demonstranti požadovali plně svobodné volby správce Hongkongu či nezávislé vyšetření údajné policejní brutality při zásazích proti demonstrantům.

Dánská policie podle AP v oblasti poblíž kodaňské sochy pátrala po stopách vandalského činu poté, co byl ještě před rozedněním nahlášen. Nikdo zatím nebyl zadržen.

Odhaduje se, že se na bronzovou Malou mořskou vílu umístěnou na molu Langelinie v Kodani přichází podívat nejméně milion návštěvníků ročně. Jako známý symbol je ovšem víla také častým terčem útoků vandalů. Byla mnohokrát potřísněna barvou, svržena a dokonce i zbavena hlavy a ruky.

Socha byla u vstupu do kodaňského přístavu instalována v roce 1913 na počest dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena. V roce 2010 byla po šest měsíců hlavní atrakcí oficiálního dánského pavilonu na světové výstavě v čínské Šanghaji.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zátah proti sicilské mafii. Boss Scotto a jeho bratři skončili v poutech

18.02.2020 14:28 Italská policie při dnešním zátahu proti členům mafie Cosa Nostra v sicilském Palermu zatkla osm…

Babiš jedná v Estonsku. Řeč přišla na protiruské sankce či rozpočet EU

18.02.2020 13:37 Aktualizováno Česko by mělo zorganizovat další konferenci o kybernetické bezpečnosti, řekl premiér Andrej Babiš…

Vyhodit slepou ženu z taxíku? Firma Bolt se kaje, do věci zasáhl i Babiš

18.02.2020 13:25 Taxikář, který v pondělí dopoledne v Praze vytáhl z auta nevidomou ženu, protože nechtěl odvézt…

Nový šéf CDU? O funkci má zájem tvrdý kritik Ruska

18.02.2020 12:07 Do klání o předsednictví německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) se nečekaně rozhodl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama