Söder opět mluví o rizikovém Česku, bavorská opatření dle něj fungují

Bavorská opatření proti pandemii koronaviru fungují, Bavorsko proto prochází úspěšnou terapií, i když sousedí s epidemicky vysoce rizikovou Českou republikou. Na dnešní tiskové konferenci po jednání bavorské vlády to prohlásil zemský premiér Markus Söder.

Markus Söder
doporučujeme

O pondělím náporu v testovacích střediscích na hranicích s Českem, kde si pendleři nechávají vyhotovit koronavirové rozbory, se nezmínil.

"Vývoj je pozitivní. Ukazuje se, že strategie je zcela správná," řekl Söder o bavorských karanténních opatřeních. "Jsme uprostřed úspěšné terapie, i když bezprostředně sousedíme s rizikovým Českem," uvedl.

Německo od neděle považuje Česko za vysoce rizikovou oblast, neboť počet nových případů na 100.000 obyvatel za sedmidenní období výrazně přesahuje dvě stovky. Bavorsko proto od českých pendlerů požaduje testy na koronavirus každých 48 hodin, naopak Sasku, kam Češi rovněž často dojíždějí za prací, stačí dva rozbory týdně.

V pondělí se Söderem telefonicky jednal český premiér Andrej Babiš, který se snažil svého bavorského kolegu přesvědčit, aby Bavorsko souhlasilo jako Sasko s kompromisem v podobě dvou testů týdně. Söder ale ustoupit odmítl.

Dnes Söder varoval, že příznivý trend by se mohl zvrátit, pokud by Bavorsko příliš rychle začalo opatření uvolňovat. Uvedl, že Bavorsko je ještě daleko od vytyčeného cíle v podobě méně než 50 nových případů na 100.000 obyvatel za sedm dní. Tuto hodnotu považují odborníci za rozhodující, aby bylo šíření infekce pod kontrolou. Dvanáctimilionové Bavorsko má nyní 104 případů na 100.000 obyvatel za sedm dní, což je nejnižší hodnota za poslední týdny.

Ani pokles na hodnotu 50 ale podle Södera nebude znamenat, že Bavorsko začne karanténní opatření plošně rušit. Jako příklad uvedl restaurační zařízení, u kterých ale žádný údaj o počtu nových případů na 100.000 obyvatel za sedm dní nezbytný k otevření nesdělil.

"Počítáme se zlatou střední cestou, která povede mezi opatrností a rozumností," řekl Söder. Předčasné uvolnění karanténních opatření proto odmítá. "Představte si, že se otevře, ale hned se zase bude muset zavřít," řekl k možnému opětovnému šíření nákazy. "Neustále sem a tam, zpět a vpřed, to je pro hospodářství katastrofální," dodal bavorský premiér.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie a Rusko si podle médií potají vyhostily diplomaty

06.03.2021 18:20 Paříž a Moskva si vzájemně vyhostily diplomaty, ale učinily tak v největší tajnosti, uvedl na svém…

Slovenské pacienty s koronavirem přijali v německém Dortmundu

06.03.2021 16:43 Aktualizováno Německo dnes přijalo dva slovenské pacienty s onemocněním covid-19. Informovala o tom mluvčí…

Při tragické nehodě autobusu v Polsku zemřelo nejméně pět lidí

06.03.2021 14:44 Aktualizováno Při havárii autobusu na jihovýchodě Polska zahynulo v noci na dnešek nejméně pět lidí a další čtyři…

Polsko chce pomoci Česku s koronavirovými pacienty, čeká na signál

06.03.2021 13:40 Polsko je připravené pomoci Čechům v boji proti pandemii koronaviru a čeká na signál české strany,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama