Šok pro labouristy, předvánoční noční můra. Britský tisk rázně komentuje volby

Jako drtivé popisují dnes britské listy vítězství Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona ve čtvrtečních parlamentních volbách v Británii. Podle mnohých by to mohl být nejlepší výsledek konzervativců od voleb v roce 1987. Labouristé podle nich naopak utrpěli nejhorší porážku od roku 1935. Levicový bulvár Daily Mirror píše o "předvánoční noční můře", podle pravicového bulvárního listu Daily Express je výsledek voleb vítězstvím "pro Borise... a pro brexit".

Noviny, ilustrační foto
doporučujeme

O "drtivém vítězství" píše například list The Times. Pokud se odhady potvrdí, mohlo by jít podle něj o nejlepší výsledek konzervativců od voleb v roce 1987, do kterých stranu vedla Margaret Thatcherová. Pro labouristy by naopak čtvrtek mohl přinést nejhorší výsledek "za více než 80 let". Také podle bulvárního listu The Sun dosáhl "BoJo", jak premiérovi Johnsonovi přezdívá, "drtivého vítězství".

Levicový list The Guardian označil čtvrteční odhady výsledků za "šokující" a porážku labouristů za "zdrcující". "Corbyn bude pravděpodobně čelit tlaku, aby tváří v tvář zdrcující porážce skončil," napsal The Guardian. Podle listu Financial Times je předpokládaný výsledek "zadostiučiněním" pro premiéra Borise Johnsona, který zřejmě dosáhne nejlepšího výsledku "od éry Thatcherové".

Podle listu i, který je stručným výtahem z hlavních článků serveru Independent, čeká Británii za 49 dní odchod z Evropské unie, protože lidé ve střední a severní Anglii už byli z neustálého odkládání brexitu "unavení". Také podle těchto novin bude zřejmě výsledek labouristů nejhorší od roku 1935. Ve Skotsku, které ve volbách ovládla separatistická Skotská národní strana (SNP), se podle listu rozhořela "bitva o budoucnost Spojeného království".

Pravicový bulvár Daily Mail vyzývá Brity, aby se "radovali". Konzervativci premiéra Johnsona podle něj dosáhli "fantastického vítězství". Pro levicový bulvár Daily Mirror je naopak výsledek "předvánoční noční můrou". List Metro píše o "kolapsu" labouristů.

Pravicový bulvár Daily Express na titulní stránce uvedl, že je výsledek nejen "vítězstvím pro Borise", ale i "vítězstvím pro brexit", který byl hlavním volebním tématem konzervativců.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dánsko patrně vykope miliony špatně pohřbených norků a spálí je

27.11.2020 16:48 Dánská vláda nejspíš nařídí vykopat miliony mršin norků utracených kvůli koronavirové nákaze a…

Evropa nemůže čekat zásadní obrat ve vztazích s USA, soudí významný…

27.11.2020 16:22 Evropa nemůže očekávat, že Spojené státy pod vedením nově zvoleného prezidenta Joea Bidena provedou…

Policisté v Paříži napadli černošského producenta, jdou do vazby. Macron…

27.11.2020 15:51 Na čtyři policisty, které policie vyšetřuje v souvislosti s rasově motivovaným napadením…

Vyjednavač EU Barnier po pauze míří do Británie. Spory trvají, čas na…

27.11.2020 15:47 Aktualizováno Po více než týdenní pauze způsobené covidovou nákazou jednoho z vyjednávačů se opět naplno…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama