Souboj o prezidentský post bude těsný. Duda i Trzaskowski mají vyrovnané šance

Opoziční kandidát na polského prezidenta Rafal Trzaskowski má podle nového průzkumu IBRiS pro server Wirtualna Polska (WP) těsný náskok před současným prezidentem Andrzejem Dudou.

Rafal Trzaskowski
doporučujeme

Zatímco pro Trzaskowského by hlasovalo 47,2 procenta respondentů, Dudu by podpořilo 45,9 procenta dotazovaných. Naopak podle dnes zveřejněného průzkumu pro list Dziennik-Gazeta Prawna a rozhlasovou stanici RMF FM Duda těsně vede před Trzaskowským.

Duda, který je důležitým spojencem nynější vlády národně konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS), ve druhém kole prezidentských voleb 12. července stane právě proti Trzaskowskému. Tento varšavský primátor je kandidátem největší polské opoziční strany, proevropské Občanské platformy (PO).

Telefonický průzkum IBRiS se uskutečnil 4. července a zúčastnilo se ho 1100 respondentů. Dostali otázku, jak by hlasovali, kdyby se volby konaly už 5. července.

Pro Trzaskowského by podle tohoto průzkumu hlasovalo 47,2 procenta dotazovaných, což je pokles o 0,9 procentního bodu proti dřívějšímu průzkumu IBRiS pro WP. Dudu by naopak volilo 45,9 dotazovaných, což je nárůst o 0,3 procentního bodu proti předchozímu průzkumu. Zbývajících 6,9 procenta respondentů se stále nerozhodlo.

Zároveň v novém průzkumu více než 65 procent dotazovaných uvedlo, že k volbám půjde, zatímco téměř 32 procent naznačilo, že se hlasovat nechystá. Ostatní se ještě nerozhodli.

Podle jiného průzkumu, který vypracovala společnost United Surveys, by naopak současnou hlavu státu podpořilo 46,8 procenta dotázaných a Trzaskowského jen 45,9 procenta. Avšak 7,4 procenta respondentů se stále nerozhodlo, komu dá hlas. "O ně hrají štáby obou kandidátů," píše k tomu Dziennik na svých internetových stránkách.

Duda v prvním kole prezidentských voleb 28. června vyhrál se ziskem 43,5 procenta hlasů, což představovalo 8,45 milionu voličů. Na zvolení to ale nestačilo. Trzaskowski získal 30,46 procenta hlasů, takže hlas mu dalo 5,9 milionu voličů. Voleb se zúčastnilo 64,51 procenta oprávněných voličů, což bylo v prvním kole hlasování nejvíce od roku 1995.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu přibylo 509 případů koronaviru, vzrostl počet obětí pandemie

03.08.2020 08:45 V Německu za posledních 24 hodin přibylo 509 potvrzených případů nákazy koronavirem.

Italové postavili v Janově náhradu za Morandiho most, zvládli to v…

02.08.2020 21:37 Stavitelům v italském Janově se podařilo v rekordním čase dokončit více než kilometr dlouhý…

Evropa i Česko si připomněly památku půl milionu obětí romského holokaustu

02.08.2020 21:15 Aktualizováno Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes vyzvala veřejné autority, aby rázně odmítly projevy…

Pták paralyzoval vlakové nádraží v Essenu

02.08.2020 17:55 Pták způsobil požár transformátoru a tím zastavil provoz na nádraží v západoněmeckém Essenu.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama