Soud 10 let řešil zápach krav. Verdikt je vrchol stupidity, zlobí se farmář

U odvolacího soudu ve francouzském Limoges minulý týden skončila deset let trvající soudní bitva mezi sousedy, jejímž jádrem byl zápach z chovu krav. Farmáři z vesničky Lacapelle-Viescamp ve Francouzském středohoří nařídil soud vyplatit na odškodném a soudních výlohách celkem 8000 eur (přes 200.000 Kč). Pro chovatele Nicolase Bardyho je verdikt nepochopitelný, informovala francouzská média.

Zemědělství, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Byli jsme odsouzeni za čichové nepříjemnosti, které nejsou na venkově ničím výjimečným," prohlásil po porážce u soudu. Verdikt označil za vrchol stupidity a hájí se tím, že pracoval na nápravě situace. Podle soudců ale případ jeho farmy přesahuje hranice běžných venkovských problémů.

Spor s Bardym vedl pár důchodců, kteří se na pozemek vedle farmy předávané z generace na generaci přestěhovali v roce 2001 z města Saint-Étienne. Stěžovali si na zápach krav a hnoje a souseda obvinili, že skladuje balíky sena příliš blízko jejich domu. Podle jejich právničky Marie-Anne Moinsové vysokou úroveň zápachu v roce 2011 potvrdil soudní znalec.

Záležitost postupně projednávaly soudy v Aurillacu a v Riomu a také pařížský kasační soud, rozuzlení nyní přinesl soud v Limoges. Moinsová uvedla, že její klienti jsou s výsledkem spokojeni, ačkoli některé jejich požadavky byly odmítnuty. Bardy se zase podle médií dočkal řady soucitných vzkazů a podpory v podobě internetové petice s desetitisíci podpisů.

Deník The Guardian označuje případ z Lacapelle-Viescamp za další z řady francouzských bitev mezi venkovem a městem. Je podle něj vzácností, aby z takovýchto střetů odešel jako poražený rodilý venkovan. Přistěhovalci z měst například v posledních měsících prohráli spory se sousedy kvůli rannímu kokrhání kohouta či hlasitému kvákání kachen.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Najdou vás a zastřelí jako psa. Čečenci mají strach o život i v zahraničí

09.07.2020 09:50 „Martin Beck“ neboli Mamikhan Umarov byl zastřelen u nákupního centra na okraji Vídně. Čečenec,…

Německo hlásí 442 nových případů koronaviru, počet obětí zůstává stabilní

09.07.2020 07:39 Německo ve středu zaznamenalo 442 nových případů nákazy koronavirem, což bylo o 45 více než o den…

Dřevěná socha Trumpové se ve Slovinsku stala terčem žhářů

09.07.2020 07:03 Dřevěnou sochu první dámy Spojených států Melanie Trumpové nedaleko slovinské Sevnice zapálili…

Koronavirem zkoušená Itálie chystá "matku všech reforem". Politolog je…

09.07.2020 00:01 NÁZOR - "Poprvé jsem slyšel italského politika slibovat omezení byrokracie, když mi bylo 13," píše…

Související:

Právě se děje

Další zprávy