Soud EU: Španělsko nemůže vyhošťovat jen kvůli chybějícímu povolení

Španělsko nesmí vyhostit přistěhovalce z nečlenských zemí Evropské unie jen z toho důvodu, že nemají povolení k pobytu. Rozhodl o tom Soudní dvůr Evropské unie, který Madrid vyzval k dodržování vlastních zákonů, píše dnes deník El País.

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Španělské přistěhovalecké zákony totiž určují, že k vyhoštění může dojít pouze v případě, že k tomu existují další důvody. Verdikt se netýká migrantů, kteří jsou zadrženi při přechodu hranice.

Španělské úřady se při vyhoštění přistěhovalců bez povolení k pobytu odvolávaly na evropskou směrnici z roku 2008, která takový postup umožňuje. Soudní dvůr Evropské unie ale v rozsudku určil, že se úřady musí řídit španělským zákonem. Ten trestá pobyt bez povolení udělením pokuty a umožňuje vyhoštění jen za předpokladu, že existují "další negativní okolnosti".

Podle deníku El País na situaci zareagovalo vedení španělské policie. Vydalo interní směrnici, ve kterém policistům nařizuje, aby zkoumali, zda existují okolnosti, které vyhoštění podle španělského zákona umožňují. Jedná se například o páchání trestných činů či záznam v trestním rejstříku, uvedení nepravé národnosti či porušení předchozího zákazu vstupu na španělské území.

Podle policie je výčet možných negativních okolností velice široký. Je tak možné, že dopad rozsudku nebude nikterak rozsáhlý. "Jedním z příkladů osoby, která může mít přínos z rozsudku, je přistěhovalec, který vstoupil na španělské území legálně, pak o legální status přišel a nemá záznam v trestním rejstříku," uvádí španělský list.

Rozsudek nemá dopad na migranty, kteří jsou zadrženi při nezákonném přechodu hranici. Ti podle španělského zákona mohou být vyhoštěni i bez uvedení dalších okolností.

V loňském roce Španělsko nařídilo zhruba 38.000 vyhoštění, což je o 22.000 méně než v roce 2018. Vyhoštění do země původu se ale skutečně podařilo ve zhruba 10.000 případů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Fake news ohrožují demokracii. EU bude efektivněji postihovat šíření…

03.12.2020 22:02 Aktualizováno Evropská unie bude účinněji postihovat záměrné šíření dezinformací, které může ohrožovat fungování…

Řecko a EU se dohodly na vybudování nového tábora na Lesbu

03.12.2020 21:49 Řecko a Evropská komise budou spolupracovat při budování nového centra pro uprchlíky na ostrově…

Očkování proti koronaviru bude ve Francii zdarma pro všechny

03.12.2020 20:22 Očkování proti koronaviru bude ve Francii zdarma pro všechny, začít by mělo v řádu týdnů. Podle…

Švédsko trvá na tom, že roušky nejsou potřeba

03.12.2020 19:31 Švédsko se bez nošení roušek dosud obešlo. Jejich účinnost v boji proti koronavirové nákaze není…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama