Soud OSN: Na vraždě expremiéra Harírího nemělo podíl vedení Hizballáhu

Na pumovém útoku, při němž v roce 2005 v Bejrútu zemřely dvě desítky lidí, včetně libanonského expremiéra Rafíka Harírího, a zraněno bylo na 220 dalších osob, se nepodílelo vedení libanonského hnutí Hizballáh ani syrská vláda. Podle agentury Reuters to vyplynulo z dnes oznámeného verdiktu Zvláštního soudu OSN pro Libanon.

Rafík Harírí

Soud rozhodoval o vině čtyř členů radikálního hnutí Hizballáh. Tři z nich pro nedostatek důkazů zbavil obvinění a jednoho uznal vinným z vraždy a z teroristického činu. Výši trestu, jímž může být až doživotní vězení, má soud oznámit jindy. Všichni byli souzeni v nepřítomnosti.

"Soud je toho názoru, že Sýrie a Hizballáh mohly mít zájem na odstranění pana Harírího a jeho politických spojenců, neexistuje ale důkaz, že by vedení Hizballáhu bylo do Harírího vraždy jakkoli zapojeno a není ani žádný přímý důkaz o zapojení Sýrie," uvedl soudce David Re podle agentury Reuters. Četl z rozsudku, který má 2600 stran.

Libanonské šíitské hnutí Hizballáh, které podíl na Harírího vraždě vždy odmítalo, patří k nejvlivnější aktérům libanonské politické scény a dlouhodobě se jako strana podílí na vládě. Má ale také Íránem podporované ozbrojené křídlo, které řada zemí považuje za teroristickou organizaci a které jako spojenec Damašku bojuje i ve válce v Sýrii.

Sunnita Harírí, který byl premiérem Libanonu v letech 1992-1998 a 2000-2004, byl pro mnohé Libanonce respektovaným politikem mimo jiné proto, že hrál důležitou roli při obnově země po občanské válce (1975-1990). Po jeho zavraždění vypukla v zemi takzvaná cedrová revoluce, jejímž výsledkem byly nové volby a definitivní odchod syrských jednotek. Ty přišly do země na počátku občanské války a Harírí se zasazoval o jejich odchod.

Dnešní čtení rozsudku začalo minutou ticha za oběti exploze téměř tří tisíc tun špatně uskladněného dusičnanu amonného v bejrútském přístavu ze 4. srpna, který zabil na 200 lidí, šest tisíc osob zranil a čtvrt milionu lidí připravil o střechu nad hlavou. Výbuch v Bejrútu, který je i klíčovým přístavem pro zásobování země, dále zhoršil hlubokou ekonomickou krizi, která Libanon sužuje už několik let, a zesílil protivládními protesty trvající v zemi od loňského podzimu.

Vynesení rozsudku soudu OSN se podle agentury AP účastnil i Harírího syn Saad který byl též libanonským premiérem (2009 až 2011 a od prosince 2016 do letošního ledna). Verdikt soudu přijal, přísahal však, že nespočine, dokud nebude spravedlnosti učiněno zadost.

"Nikdo by od nás neměl očekávat další oběti. Obětovali jsme to, co je nám nejbližší... Je to Hizballáh, kdo by měl dnes přinést oběť," uvedl expremiér.

Vláda Saada Harírího se rozpadla poté, co z ní odešlo 10 ministrů Hizballáhu, kteří požadovali ukončení spolupráce s tribunálem OSN. Loni koncem roku oznámil Harírí demisi v reakci na protivládní protesty, jejichž účastníci viní vedení země z korupce, sektářského rozdělování moci a neschopnosti řešit dlouhodobou hospodářskou a finanční krizi.

Před soudem mělo stanout pět lidí, jeden z nich - Mustafá Badraddín ale zemřel v roce 2016. Asad Sabra, Hasan Anísí (též Hasan Ísa) a Hasan Marhí byli dnes zbaveni obvinění, Ajjáš byl uznán vinným. Obžaloba vycházela mimo jiné z dat mobilních telefonů. Vyšetřování též ukázalo, že útok provedl sebevražedný atentátník, podle DNA muž, jehož se nepodařilo identifikovat.

Verdikt soudu vyvolal rozporuplné reakce mezi představiteli Libanonu i dalších zemí. Libanonský prezident Michel Aún, který je spojencem Hizballáhu, v reakci na rozhodnutí vyzval k jednotě.

Podle izraelského ministerstva zahraničí si Hizballáh vzal budoucnost Libanonců jako rukojmí. Obdobně se vyjádřila i Saúdská Arábie, jejíž diplomacie zdůraznila "potřebu chránit Libanon, region i svět před teroristickými praktikami této strany (Hizballáhu), která je považována za nástroj v rukou íránského režimu".

Odsouzení člena Hizballáhu dnes jménem Spojených států přivítal ministr zahraničí Mike Pompeo. "Odsouzení potvrzuje to, co svět stále více a více uznává: Že Hizballáh a jeho členové nejsou obránci Libanonu, jak předstírají, ale tvoří teroristickou organizaci, jejímž cílem je rozvíjet sektářské a zločinné projekty Íránu," uvedl šéf diplomacie USA ve vyjádření.

Přibylo přes 400 nově nakažených. Roste i reprodukční číslo

26.09.2021 09:36 Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 409 případů koronaviru, zhruba o stovku více než před týdnem.…

PŘEHLED: Kdo má naději uspět v německých volbách a kdo chce nahradit…

26.09.2021 12:07 V Německu probíhají parlamentní volby, které po 16 letech ukončí kancléřskou éru Angely Merkelové z…

Letní počasí se pomalu loučí. Příští týden teploty spadnou

26.09.2021 06:30 Ačkoliv si příští týden ještě užijeme teplot nad 20 stupňů, ke konci týdne se ochladí. Naměříme tak…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

Na západě Německa hlasují odpůrci roušek do mobilních uren

26.09.2021 15:47 Při hlasování v dnešních parlamentních volbách v Německu je nutné mít kvůli opatřením proti šíření…

Jak bude vypadat nová německá vláda? Jistá je zatím jen jedna věc

26.09.2021 15:24 Aktualizováno O podobě budoucí německé vlády by se s nadsázkou dalo říci, že jedinou jistotou je, že v ní nebude…

Česko dostalo od Varšavy ohledně Turówa dobrý návrh, tvrdí Morawiecki

26.09.2021 14:48 Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes prohlásil, že Česko dostalo od Varšavy velmi dobrý návrh…

Do poslední chvíle neví, koho volit. 40 procent Němců ani netušilo, zda k…

26.09.2021 13:55 Až 40 procent německých voličů do poslední chvíle nevědělo, zda vůbec v dnešních parlamentních…

Steinmeier vyzval Němce, aby šli k volbám. Volební den je svátkem i…

26.09.2021 12:36 Jděte k volbám a rozhodněte, jakým směrem se má v příštích čtyřech letech Německo ubírat. Více než…

Ve volbách v Německu kandidují i lidé s vazbami na Česko a Slovensko

26.09.2021 12:27 Aktualizováno O poslanecké křeslo ve Spolkovém sněmu se dnes v Německu uchází řada osobností, které mají blízké…

PŘEHLED: Jak mohou dopadnout volby v Německu a kdo si brousí zuby na…

26.09.2021 12:04 V Německu probíhají parlamentní volby, které po 16 letech ukončí kancléřskou éru Angely Merkelové z…

NÁZOR: Vznikne evropská armáda? Politolog naznačil, kdo bude mít hlavní…

26.09.2021 11:10 Spojené státy obrací pozornost k Asii a Evropa - ke svému velkému překvapení - nemá místo u…

Paradox německých voleb: Poprvé hlasují lidé, které Merkelová provází celý…

26.09.2021 09:52 V německých parlamentních může hlasovat 60,4 milionu německých občanů, z nichž 2,8 milionu jsou…

Německé volby odstartovaly. 60 milionů voličů má na hlasování jen 10 hodin

26.09.2021 09:49 Aktualizováno V Německu začaly parlamentní volby, ze kterých vzejde nový Spolkový sněm a nová spolková vláda,…

Související:

Právě se děje

reklama