Soud uznal lidem odškodné za znečištěné ovzduší, jde o desítky tisíc

Soud ve Varšavě dnes přiznal odškodnění trojici občanů, kteří polský stát zažalovali kvůli znečištěnému ovzduší. Podle rozsudku byla porušena osobnostní práva herce Jerzyho Stuhra, známého třeba z filmu Sexmise, novináře a spisovatele Mariusze Szczygiela, autora Gottlandu, a překladatele a aktivisty Tomasze Sadlika. Informují o tom polská média. Dnešní verdikt není pravomocný.

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Podle rozsudku má Stuhr dostat odškodnění ve výši 20.000 zlotých (asi 117.700 korun), Szczygiel 5000 zlotých a Sadlik 10.000 zlotých. Všichni tři mají v plánu peníze věnovat některé z veřejně prospěšných nadací.

Při nedávném soudní jednání Stuhr vypověděl, že kvůli potížím s dýcháním mívá problém dohrát představení. "Od listopadu, kdy začíná smogová sezona, pociťuji při příchodu na scénu ohromné napětí," řekl. "Nikdy nevím, jestli vydržím, jestli nebudu muset představení přerušit kvůli záchvatu kašle," uvedl s tím, že si uvědomuje, že ovzduší v Polsku mu škodí. Spisovatele Szczygiela zase v topné sezoně pálí v krku, a ačkoliv je nekuřák, má pocit, jako by kouřil cigarety. Na podzim a v zimě ve svém bytě v centru Varšavy nemůže spát s otevřeným oknem, ani vyvětrat. "Polsko už není v troskách, dalo se dohromady. A s problémem, jakým je smog, si stále neumíme poradit," posteskl si u soudu v polovině září.

Rozhlasová stanice Radio TOKFM na svých internetových stránkách připomíná, že letos v lednu podobný proces kvůli smogu vyhrála herečka Gražyna Wolszczaková. Soud jí dal zapravdu a své rozhodnutí zdůvodnil tím, že "každý má právo na neznečištěné ovzduší" a že polské úřady nedostatečně bojují se smogem.

Minulý týden více než 220 lidí zažalovalo stát kvůli kvalitě ovzduší, která v Polsku patří k jedné z nejhorších v Evropě. Podle polských médií šlo o první hromadnou žalobu tohoto druhu. "Chceme doložit, že polské úřady mají vůči každému občanovi odpovědnost za kvalitu ovzduší, za zhoršení zdravotního stavu lidí a jiné škody související se smogem," řekl advokát Radoslaw Górski, který žalující zastupuje.

Na znečištění ovzduší v Polsku se ve velké míře podílejí lokální topeniště, špatně regulovaná doprava i stará auta a energetika založená na spalování uhlí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko hlásí rekordních 552 nakažených za den

26.09.2020 13:16 Na Slovensku se koronavirus za den prokázal u rekordních 552 lidí, informují slovenská média s…

Španělská policie má pohotovost, očekává protesty v ulicích

26.09.2020 12:38 Policie ve španělském autonomním regionu Katalánsko má v těchto dnech pohotovost v očekávání…

Jourová se obává o osud demokracie, znepokojuje ji Maďarsko či Polsko

26.09.2020 12:01 Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová se obává o osud demokracie a práva v Evropské unii. V…

Denní počet nakažených se v Německu dál drží nad dvěma tisíci

26.09.2020 10:29 Počet nakažených koronavirem se v Německu dál drží nad hranicí dvou tisíc. Za posledních 24 hodin…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama