Soud uznal lidem odškodné za znečištěné ovzduší, jde o desítky tisíc

Soud ve Varšavě dnes přiznal odškodnění trojici občanů, kteří polský stát zažalovali kvůli znečištěnému ovzduší. Podle rozsudku byla porušena osobnostní práva herce Jerzyho Stuhra, známého třeba z filmu Sexmise, novináře a spisovatele Mariusze Szczygiela, autora Gottlandu, a překladatele a aktivisty Tomasze Sadlika. Informují o tom polská média. Dnešní verdikt není pravomocný.

Přidejte svůj názor

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Podle rozsudku má Stuhr dostat odškodnění ve výši 20.000 zlotých (asi 117.700 korun), Szczygiel 5000 zlotých a Sadlik 10.000 zlotých. Všichni tři mají v plánu peníze věnovat některé z veřejně prospěšných nadací.

Při nedávném soudní jednání Stuhr vypověděl, že kvůli potížím s dýcháním mívá problém dohrát představení. "Od listopadu, kdy začíná smogová sezona, pociťuji při příchodu na scénu ohromné napětí," řekl. "Nikdy nevím, jestli vydržím, jestli nebudu muset představení přerušit kvůli záchvatu kašle," uvedl s tím, že si uvědomuje, že ovzduší v Polsku mu škodí. Spisovatele Szczygiela zase v topné sezoně pálí v krku, a ačkoliv je nekuřák, má pocit, jako by kouřil cigarety. Na podzim a v zimě ve svém bytě v centru Varšavy nemůže spát s otevřeným oknem, ani vyvětrat. "Polsko už není v troskách, dalo se dohromady. A s problémem, jakým je smog, si stále neumíme poradit," posteskl si u soudu v polovině září.

Rozhlasová stanice Radio TOKFM na svých internetových stránkách připomíná, že letos v lednu podobný proces kvůli smogu vyhrála herečka Gražyna Wolszczaková. Soud jí dal zapravdu a své rozhodnutí zdůvodnil tím, že "každý má právo na neznečištěné ovzduší" a že polské úřady nedostatečně bojují se smogem.

Minulý týden více než 220 lidí zažalovalo stát kvůli kvalitě ovzduší, která v Polsku patří k jedné z nejhorších v Evropě. Podle polských médií šlo o první hromadnou žalobu tohoto druhu. "Chceme doložit, že polské úřady mají vůči každému občanovi odpovědnost za kvalitu ovzduší, za zhoršení zdravotního stavu lidí a jiné škody související se smogem," řekl advokát Radoslaw Górski, který žalující zastupuje.

Na znečištění ovzduší v Polsku se ve velké míře podílejí lokální topeniště, špatně regulovaná doprava i stará auta a energetika založená na spalování uhlí.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Katalánsko zasáhla nová vlna protestů, ve středu bylo zraněno 100 lidí

17.10.2019 17:07 Aktualizováno Na 25.000 lidí se podle policie sešlo na dnešní demonstraci v Barceloně, kterou zorganizovali…

Erdogan pustí do EU miliony uprchlíků? Orbán pohrozil tvrdou reakcí

17.10.2019 16:32 Aktualizováno Maďarsko by bylo nuceno použít na svých jižních hranicích se Srbskem sílu, aby ochránilo Evropskou…

Protiturecké protesty se šíří, policie musela zakročit u konzulátu

17.10.2019 15:34 Řecká policie dnes zadržela 12 lidí, kteří protestovali proti turecké invazi do Sýrie u konzulátu…

Lékaře děsí záhadný případ. Dívka nemá žít, nikdo neví, proč není po smrti

17.10.2019 15:27 Britští lékaři byli zmateni případem dvaadvacetileté studentky práv Sam. Ta zůstala po autonehodě v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama