Soud v Haagu schválil vyšetřování údajných válečných zločinů v Afghánistánu, USA protestují

Soudci Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu dnes odsouhlasili, aby prokurátorka Fatou Bensoudaová zahájila vyšetřování údajných válečných zločinů a zločinů proti lidskosti spáchaných v Afghánistánu. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo označil rozhodnutí ICC za nepromyšlené a ujistil, že USA udělají vše, aby ochránily Američany, jichž se rozhodnutí ICC může týkat. Vyšetřování může zahrnout radikální hnutí Tálibán, afghánskou a americkou armádu a členy amerických zpravodajských služeb.

Přidejte svůj názor 22 komentářů

Mike Pompeo
doporučujeme

Dnešní rozhodnutí dle listu The New York Times ruší starší názor jedné z komor soudu v Haagu, která loni v dubnu dospěla k závěru, že by "vyšetřování v Afghánistánu v tomto stádiu nesloužilo zájmům spravedlnosti".

Úkolem ICC je pohnat k odpovědnosti pachatele válečných zločinů, genocidy a zločinů proti lidskosti. Smlouvu o zřízení soudu z roku 2002 nicméně Spojené státy neratifikovaly. Tehdejší prezident George Bush mladší s vytvořením soudu nesouhlasil, jeho nástupce Barack Obama však měl v úmyslu s ICC spolupracovat. Tribunál mimo jiné neuznávají ani Čína, Izrael a Rusko.

O možnost vyšetřovat údajné válečné zločiny a zločiny proti lidskosti v Afghánistánu prokurátorka Bensoudaová požádala už v listopadu 2017. Její žádosti předcházelo předběžné vyšetřování trvající přes deset let, připomíná agentura AP. Podle Bensoudaové existují informace, že příslušníci americké armády a zpravodajských služeb se v asijské zemi "dopouštěli mučení, krutého a ponižujícího zacházení, znásilňování a sexuálního násilí proti zadrženým v souvislosti s konfliktem v Afghánistánu a na dalších místech, a to zejména v letech 2003 až 2004".

Prokurátorka také tvrdí, že Tálibán a další povstalecké skupiny od roku 2009 v Afghánistánu zabily více než 17.000 civilistů a že afghánské bezpečností síly jsou podezřelé z mučení vězňů ve vládních detenčních zařízeních.

Pompeo rozhodnutí soudců považuje za nepromyšlené. Na tiskové konferenci ve Washingtonu prohlásil, že USA mají důkazy, které naznačují, že byly ICC poskytnuty mylné informace. Nijak ale toto tvrzení nerozvedl.

Zmínil se rovněž o situaci v Afghánistánu po sobotním podpisu mírové dohody mezi Tálibánem a USA. Americká armáda musela ve středu zasáhnout v Hílmandu, aby pomohla afghánským vojákům napadeným členy Tálibánu. Pompeo dnes řekl, že je obnovení útoků tak brzo po podpisu dohody nepřijatelné. "Je třeba násilí okamžitě omezit, aby mohl mírový proces pokračovat," dodal.

Spojené státy válku v Afghánistánu zahájily v reakci na teroristické útoky z 11. září 2001, které provedli teroristé z organizace Al-Káida. Té Tálibán poskytoval v Afghánistánu útočiště.

Loading...
Vstupte do diskuze (22)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Nizozemsku zemřelo na koronavirus dalších 115 lidí, nakažených jsou…

05.04.2020 15:30 Počet obětí nákazy koronavirem vzrostl v Nizozemsku za poslední den o 115 na celkových 1766. S…

Rumunské úřady uvalily karanténu na nechvalně proslulé město, je tikající…

05.04.2020 14:58 Rumunské úřady uvalily karanténu na město Tsandarei poté, co zde v posledních dnech zaznamenaly…

Německo hlásí 5825 nových případů nákazy covid-19, Švýcarsko má 559 obětí

05.04.2020 14:27 Aktualizováno V Německu bylo za poslední den evidováno 5936 nových případů koronaviru. Nárůst je podle statistik…

Vitalij Kličko: Souboj s koronavirem, to je úplně jiný zápas

05.04.2020 13:38 Na těžké bitvy byl bývalý boxerský šampion těžké váhy Vitalij Kličko zvyklý, v těchto dnech ale…

Související:

Právě se děje

Další zprávy