Soud ve Štrasburku řeší 16 nových stížností proti Česku

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) se v loňském roce začal věcně zabývat 16 novými stížnostmi proti ČR. Sedm z nich podal podnikatel Shahram Zadeh, který kritizuje svou vazbu. U žádné z loňských stížností zatím soud neshledal porušení úmluvy o ochraně lidských práv.

Tři z dřívějších případů loni skončily smírem a ČR se v nich zavázala vyplatit celkem 1,2 milionu korun. Vyplývá to ze zprávy vládního zmocněnce, kterou má ČTK k dispozici a kterou se bude v pondělí zabývat vláda.

Mezinárodní soud ve Štrasburku loni ve vztahu k ČR nekonstatoval žádné porušení úmluvy, avšak ani nevydal rozsudek, v němž by konstatoval, že k jejímu porušení nedošlo. "V roce 2019 se nekonalo před soudem žádné veřejné jednání v české věci," konstatoval ve zprávě zmocněnec Vít Alexander Schorm.

Šestnáctka nových stížností, které loni soud oznámil české vládě, je jen zlomkem těch, které byly proti Česku ve skutečnosti podány - 276 jich loni soudci odmítli a dalších 122 čekalo na vyřízení.

Podnikatel Zadeh je v ČR souzený za daňové úniky a také kvůli ovlivňování svědků, za což ho česká justice poslala na osm let do vězení. U ESLP si stěžuje na porušení práva na přiměřenou dobu vedení vazebního trestního stíhání. "Související břemeno je potenciálně nemalé. Při sepisování stanoviska vlády ke stížnostem ve věci Zadeh bylo třeba projít 99 svazků spisového materiálu čítajících 33.500 stran a zhruba 150.000 stran příloh," uvedli autoři zprávy.

Další z nově projednávaných stížností se týká vážné zdravotní újmy kvůli neposkytnutí vhodné péče v zařízení pro zajištění cizinců. Jiná stěžovatelka pak namítá porušení práva na soukromý a rodinný život, protože jí stát po úmrtí manžela zabránil pokračovat v umělém oplodnění.

Soud v roce 2019 schválil tři smírná urovnání mezi stěžovateli a ČR, což v praxi znamená, že Česko uznalo porušení úmluvy a dohodlo se s poškozeným člověkem na výši zadostiučinění. Všechny tři případy se týkaly vlastníků nemovitostí, kteří napadli regulaci nájemného bez právního základu v letech 2002 až 2006.

Od vzniku samostatné České republiky až do konce loňského roku řešil ESLP celkem 800 stížností proti ČR. Žádné porušení úmluvy neshledal v 311 případech, alespoň jedno porušení pak v 224 kauzách. Dalších 118 případů skončilo smírně, u 30 Česko samo uznalo porušení úmluvy. Bez konečného rozhodnutí je 55 kauz a ve zbylých 62 případech vzali stěžovatelé své stížnosti zpět.

Související

Veronika Bílková Rozhovor

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

Více souvisejících

Soud pro lidská práva Štrasburk soudy Česká republika

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy