Soupeřce Lukašenka hrozí odebráním dětí, vzdát se nehodlá

Možná soupeřka běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka v srpnových prezidentských volbách dnes prohlásila, že bude pokračovat v kampani, přestože jí vyhrožují odebráním dětí, uvedla agentura Reuters.

Běloruský autoritářský prezident Alexandr Lukašenko
doporučujeme

Svjatlana Cichanouská kandiduje namísto svého manžela Sjarheje, opozičního blogera, kterému úřady účast ve volbách odepřely. Minulý měsíc jej zatkli za porušení veřejného pořádku a teď mu hrozí až tři roky vězení.

"Mám si vybrat mezi dětmi a pokračováním v boji," řekla Cichanouská v dnes zveřejněném videu.

Se slzami v očích vylíčila, že ji v anonymním telefonátu vyhrožovali, že jí odeberou děti, pokud se nevzdá účasti ve volbách. Výhrůžka zazněla právě ve chvíli, kdy se chystala předat na úřadu první část podpisů od občanů, aby směla kandidovat ve volbách vyhlášených na 9. srpna. Později dodala, že bude ve volebním boji pokračovat, protože "to je jediný způsob, jak pomoci mému manželovi".

Lukašenko během čtvrt století svého panování nad Běloruskem čelil jen slabé opozici. Ale frustrace z prezidentova přístupu k pandemii, kterou popíral a odmítal přijmout opatření proti nákaze, a také rozhořčení ze stavu ekonomiky a lidských práv vzkřísily opozici proti režimu, a tak Lukašenko má najednou po letech velký problém. Úřady začaly v posledních týdnech podnikat kroky proti prezidentovým odpůrcům poté, co voliči stáli v dlouhých frontách, aby mohli svými podpisy podpořit Lukašenkovy protikandidáty. A po desetiletích, kdy Lukašenko preferoval úzké sepětí s Ruskem, se v poslední době potýká s Moskvou kvůli dodávkám ropy, dotacím a tlaku Kremlu na užší hospodářské a politické spojení.

Lukašenko minulý týden obvinil svého protikandidáta Viktara Babaryku z korupce v souvislosti s vyšetřováním vedeným proti bance, kterou jeho soupeř dříve vedl. V Belgasprombance, běloruské odbočce ruské Gazprombanky, nařídil provést razie a finanční kontrolu kvůli údajnému podezření z daňových úniků. Zadrženo při tom bylo už více než 15 lidí.

Lukašenko se už zbavil dvou významnějších opozičníků, kteří chtěli proti němu ve volbách kandidovat. Jedním z nich je Mikalaj Statkevič, který kandidoval proti Lukašenkovi už před deseti lety. Následně ho soud poslal na pět let do vězení za organizování protivládních demonstrací. Právě kvůli tomuto rozsudku mu volební komise znemožnila kandidovat letos znovu.

Dalším "odstraněným z cesty" je známý bloger Sjarhej Cichanouski, zadržený během sběru podpisů, aby jeho žena Svjatlana mohla být zařazena mezi prezidentské kandidáty. Právě Sjarhej zpopularizoval slogan "Zastavme švába" přirovnávající Lukašenka k postavě z dětské pohádky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poláci si vybírají prezidenta. Komentátorka řekla, jak se budou rozhodovat

12.07.2020 13:00 Nedělní finále polských prezidentských voleb rozhodne o dalším směřování politiky našich severních…

Lídři Srbska a Kosova obnovili jednání o normalizaci vztahů, rozhovory…

12.07.2020 12:10 Vrcholní představitelé Srbska a Kosova dnes obnovili rozhovory o normalizaci vztahů mezi oběma…

Německo hlásí 248 nových případů koronaviru, v Rakousku přibylo 114…

12.07.2020 11:16 Aktualizováno Německo hlásí dalších 248 potvrzených případů koronavirové nákazy za poslední den. Dohromady dosud…

Kancléř Kurz chce, aby fond obnovy EU pomohl nejchudším členům

12.07.2020 10:26 Rakousko chce uzpůsobit chystaný unijní fond obnovy tak, aby větší podíl pomoci dostali nejchudší…

Související:

Právě se děje

Další zprávy