Španělé utratí téměř 100 000 norků. Možná přenášejí koronavirus

Koronavirus se nevyhýbá ani zvířecí říši. Však z ní vlastně dokonce i sám pochází, jelikož se měl na člověka přenést z netopýrů na nechvalně známém mokrém trhu v čínském Wu-chanu. Momentálně to vypadá, že jeho dalším nositelem jsou pro svojí drahou kožešinu chovaní norci, které se teď Španělé z důvodu obav z nové epidemie rozhodli začít hubit, a to v řádu sta tisíců.

Norek
doporučujeme

Španělské úřady se nechaly slyšet, že jedním z lokálních ohnisek nákazy se stala farma s kožešinovými zvířaty, kde z celkového počtu testovaných jich mělo 87 % koronavirus. Aragonský ministr zemědělství Joaquin Olona podotkl, že bude muset být utraceno celkem 92 700 norků.

Existují vážná podezření, že koronavirus na norky přenesl jeden z farmářů. Šéf agroresortu autonomního společenství Aragon však uvedl, že se zatím neprokázal možný přenos z člověka na zvíře a opačně.

V Nizozemsku byly už na začátku pandemie vyhubeny desítky tisíc norků poté, co se na dvaceti tamních farmách vyskytl koronavirus. K tomuto kroku se odhodlaly poté, co se u nejméně dvou zemědělských pracovníků objevila infekce. Světová zdravotnická organizace (WHO) se už nechala slyšet, že se patrně jedná o první jasně potvrzený případ zoonózy.

Španělská farma s norky Pubela de Valverde ležící asi 100 kilometrů severozápadně od Valencie byla proto podrobená velmi přísné kontrole. Podle Olony tam mělo sedm farmářů pozitivní test na přítomnost koronaviru. 

Zvířata na jediné farmě s norky v Aragonu pak byla umístěná do izolace a podrobená testům. 13. července úřady informovaly, že ze všech testovaných zvířat jich bylo 87 % nakažených koronavirem. Z tohoto důvodu se rozhodlo přistoupit k jejich utracení.

Španělsko patří z hlediska pandemie covid-19 mezi nejvíce zasažené země na světě s 28 400 zemřelými. Tamní úřady dodnes velmi pečlivě kontrolují víc než 120 ohnisek, které vznikly po zrušení restriktivních opatření 21. června.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA kvůli Rusku pošlou další americké vojáky do Polska

15.08.2020 08:13 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes v polském hlavním městě s ministrem obrany podepíše…

Rakousko varuje před cestami do Chorvatska, nákaza covid-19 se šíří…

14.08.2020 22:00 Aktualizováno Kvůli rostoucímu počtu případů nákazy koronavirem vydalo dnes Rakousko nejvyšší stupeň varování…

Evropské země kvůli covidu opět omezují cestování, počty nakažených rostou

14.08.2020 21:09 Některé země za poslední den zaznamenaly rekordní nárůst počtů nakažených koronavirem - Rakousko,…

EU zavede sankce vůči Bělorusku

14.08.2020 20:43 Ministři zahraničí Evropské unie se dnes na mimořádné videokonferenci dohodli na tom, že…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama