Španělská vláda čelí kritice za složitý plán uvolňování karantény

Jeden z Baleárských ostrovů a tři z Kanárských ostrovů mohou už od pondělka částečně otevřít hotely či zahrádky místních restaurací, mnozí z tamních podnikatelů to ale neudělají, protože stejně nebudou mít zákazníky.

Španělsko, Madrid

Podle deníku La Vanguardia se mnozí hoteliéři a restauratéři chystají otevřít až poté, co se uvolní omezení i v ostatních částech země, tedy koncem června. Za čtyřfázový plán uvolňování si španělská vláda vysloužila kritiku od opozice i některých autonomních regionů.

"Máme povolení od vlády otevřít, ale je velmi komplikované to udělat, když nebudeme mít turisty," řekl deníku La Vanguardia Vicente Tur, šéf sdružení hoteliérů baleárského ostrova Formentera. "Květen považujeme už za ztracený," souhlasí s ním místní podnikatelka Julia. "Ani restauraci neotevřeme, máme příliš malou kuchyni na to, abychom mohli dodržovat pravidla o bezpečném odstupu," dodala s tím, že otevře až v červnu.

Ostrov Formentera je stejně jako ostatní španělské ostrovy závislý na cestovním ruchu. Kromě zahraničních turistů tam ale zatím nemohou přijet ani domácí návštěvníci. Podle plánu uvolňování omezení budou moci Španělé vycestovat do jiné provincie až koncem června, pokud se výrazně nezhorší epidemiologická situace. Výjimkou pro cestu do jiné province je pracovní účel. Podle deníku El Periódico se nebude moci cestovat ani mezi provinciemi, které budou ve stejné fázi uvolňování.

Fáze mají být čtyři (nula až tři) a jeden z Baleárských ostrovů (Formentera) a tři z Kanárských ostrovů (La Graciosa, La Gomera a El Hierro) vstoupí vzhledem k malému počtu případů nákazy už 4. května rovnou do fáze 1 a přeskočí tak fázi nula. Například na ostrově Formentera, který má asi 12.000 obyvatel, se potvrdilo dosud jen sedm případů nákazy koronavirem, z toho jeden člověk zemřel a tři se uzdravili.

Na Formenteře tak budou moci už v pondělí například otevřít malé obchody, ze 30 procent zahrádky restaurací a barů a rovněž hotely a ubytování s výjimkou společných prostor. Až v poslední fázi se ale mají otevřít například pláže ke koupání a bazény, a to za přísných podmínek, které vláda ještě upřesní. Detailně stanovené zatím nejsou ani všechny ukazatele, podle nichž mohou provincie přejít do další fáze uvolňování.

Španělská vláda si za způsob uvolňování vysloužila kritiku opozice i vedení některých autonomních regionů, zejména od Baskicka, Katalánska, Galicie, ale i od těch vedených socialistickými regionálními vládami, jako Valencie, Aragonie či Kastilie-La Mancha. Podle nich je plán uvolňování chaotický. Regionální premiéři také žádají více peněz a stěžují si, že vláda nebrala v potaz jejich návrhy, ač s nimi v předchozích týdnech každý týden jednala prostřednictvím videokonference.

Regionální vlády kritizovaly vládu v Madridu i za uvolňování po provinciích. Na to dnes reagoval šéf úřadu pro nouzové situace ministerstva zdravotnictví Fernando Simón, který uvedl, že regionální vlády mohou navrhnout jiné územní jednotky pro uvolňování než provincie, až budou mít šíření nákazy pod kontrolou.

Simón dnes řekl, že v případě madridského regionu a Katalánska, kde je nejvíce případů nákazy i úmrtí s covidem-19, se může uvolňování zpozdit. Záleží podle něj na dalším vývoji. Podle místních médií vláda předpokládá, že velká část země by mohla do fáze 1 vstoupit už 11. května.

Vnitropolitická kritika může španělské vládě zkomplikovat schvalování prodlužování nouzového stavu v parlamentu. Další prodloužení o dva týdny chystá vláda předložit příští týden, nouzový stav zatím platí do 9. května.

Slováci dál protestují před parlamentem kvůli zákonu o výhodách pro…

24.07.2021 14:58 Před budovou slovenského parlamentu pokračuje od pátku protest proti chystaným epidemickým…

Ve Francii začaly demonstrace proti zdravotnickým pasům a povinnému…

24.07.2021 14:24 Ve městech napříč Francií se dnes konají demonstrace proti opatřením zaváděným v boji proti…

V Německu za poslední den přibylo 1919 případů nákazy koronavirem

24.07.2021 07:46 V Německu za posledních 24 hodin přibylo 1919 případů koronavirové nákazy. Informoval o tom dnes…

Odpůrci očkování chtěli vtrhnout do sídla slovenského parlamentu, policie…

23.07.2021 22:00 Aktualizováno Slovenská policie dnes použila slzný plyn proti demonstrantům z řad odpůrců očkování proti covidu…

Řecká vláda bude platit lékařům za to, že přesvědčí lidí k očkování

23.07.2021 21:31 Řecká vláda přišla s dalším nápadem, jak naočkovat více lidí proti covidu-19. Lékařům a lékárníkům,…

RB OSN jednomyslně odsoudila Erdoganův postoj ke Kypru

23.07.2021 20:42 Rada bezpečnosti OSN dnes jednomyslně schválila deklaraci požadující urovnání kyperského sporu ve…

Maďarsko přišlo o peníze z Norských fondů kvůli obavám o právní stát

23.07.2021 20:18 Maďarsko tento týden formálně přišlo o přístup k více než 200 milionům eur (5,1 miliardy korun) z…

Německo nově považuje Španělsko a Nizozemsko za vysoce rizikové oblasti

23.07.2021 17:53 Také Německo, podobně jako to dnes učinila Česká republika, nově považuje Španělsko a Nizozemsko za…

Chorvatsko prodloužilo platnost potvrzení o vakcinaci či prodělání covidu

23.07.2021 17:07 Chorvatsko se rozhodlo prodloužit z 210 na 270 dnů platnost potvrzení o vakcinaci či o prodělání…

EMA doporučuje vakcínu od Moderny dětem a mládeži od 12 do 17 let

23.07.2021 15:57 Proticovidová vakcína od americké firmy Moderna může být podle nového doporučení Evropské agentury…

Související:

Právě se děje