Španělská vláda čelí kritice za složitý plán uvolňování karantény

Jeden z Baleárských ostrovů a tři z Kanárských ostrovů mohou už od pondělka částečně otevřít hotely či zahrádky místních restaurací, mnozí z tamních podnikatelů to ale neudělají, protože stejně nebudou mít zákazníky.

Podle deníku La Vanguardia se mnozí hoteliéři a restauratéři chystají otevřít až poté, co se uvolní omezení i v ostatních částech země, tedy koncem června. Za čtyřfázový plán uvolňování si španělská vláda vysloužila kritiku od opozice i některých autonomních regionů.

"Máme povolení od vlády otevřít, ale je velmi komplikované to udělat, když nebudeme mít turisty," řekl deníku La Vanguardia Vicente Tur, šéf sdružení hoteliérů baleárského ostrova Formentera. "Květen považujeme už za ztracený," souhlasí s ním místní podnikatelka Julia. "Ani restauraci neotevřeme, máme příliš malou kuchyni na to, abychom mohli dodržovat pravidla o bezpečném odstupu," dodala s tím, že otevře až v červnu.

Ostrov Formentera je stejně jako ostatní španělské ostrovy závislý na cestovním ruchu. Kromě zahraničních turistů tam ale zatím nemohou přijet ani domácí návštěvníci. Podle plánu uvolňování omezení budou moci Španělé vycestovat do jiné provincie až koncem června, pokud se výrazně nezhorší epidemiologická situace. Výjimkou pro cestu do jiné province je pracovní účel. Podle deníku El Periódico se nebude moci cestovat ani mezi provinciemi, které budou ve stejné fázi uvolňování.

Fáze mají být čtyři (nula až tři) a jeden z Baleárských ostrovů (Formentera) a tři z Kanárských ostrovů (La Graciosa, La Gomera a El Hierro) vstoupí vzhledem k malému počtu případů nákazy už 4. května rovnou do fáze 1 a přeskočí tak fázi nula. Například na ostrově Formentera, který má asi 12.000 obyvatel, se potvrdilo dosud jen sedm případů nákazy koronavirem, z toho jeden člověk zemřel a tři se uzdravili.

Na Formenteře tak budou moci už v pondělí například otevřít malé obchody, ze 30 procent zahrádky restaurací a barů a rovněž hotely a ubytování s výjimkou společných prostor. Až v poslední fázi se ale mají otevřít například pláže ke koupání a bazény, a to za přísných podmínek, které vláda ještě upřesní. Detailně stanovené zatím nejsou ani všechny ukazatele, podle nichž mohou provincie přejít do další fáze uvolňování.

Španělská vláda si za způsob uvolňování vysloužila kritiku opozice i vedení některých autonomních regionů, zejména od Baskicka, Katalánska, Galicie, ale i od těch vedených socialistickými regionálními vládami, jako Valencie, Aragonie či Kastilie-La Mancha. Podle nich je plán uvolňování chaotický. Regionální premiéři také žádají více peněz a stěžují si, že vláda nebrala v potaz jejich návrhy, ač s nimi v předchozích týdnech každý týden jednala prostřednictvím videokonference.

Regionální vlády kritizovaly vládu v Madridu i za uvolňování po provinciích. Na to dnes reagoval šéf úřadu pro nouzové situace ministerstva zdravotnictví Fernando Simón, který uvedl, že regionální vlády mohou navrhnout jiné územní jednotky pro uvolňování než provincie, až budou mít šíření nákazy pod kontrolou.

Simón dnes řekl, že v případě madridského regionu a Katalánska, kde je nejvíce případů nákazy i úmrtí s covidem-19, se může uvolňování zpozdit. Záleží podle něj na dalším vývoji. Podle místních médií vláda předpokládá, že velká část země by mohla do fáze 1 vstoupit už 11. května.

Vnitropolitická kritika může španělské vládě zkomplikovat schvalování prodlužování nouzového stavu v parlamentu. Další prodloužení o dva týdny chystá vláda předložit příští týden, nouzový stav zatím platí do 9. května.

Související

Více souvisejících

Španělsko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy