Španělská vláda Sáncheze nezískala důvěru parlamentu

Nové vládě úřadujícího španělského premiéra Pedra Sáncheze se při dnešním hlasování v parlamentu nepodařilo podle očekávání získat důvěru. V úterý se ale bude konat druhé kolo hlasování, ve kterém by již Sánchez mohl uspět, napsala agentura Reuters.

Španělsko, Madrid
doporučujeme

Pro vyslovení důvěry předseda španělských socialistů (PSOE) potřeboval nyní absolutní většinu, tedy nejméně 176 poslaneckých hlasů, získal jich však jen 166. V dalším kole mu pro schválení bude stačit jen prostá většina, tedy více hlasů vyjadřujících souhlas než nesouhlas. To by se mu mohlo podařit díky podpoře zákonodárců největší katalánské separatistické strany.

Pokud Sánchez důvěru získá, bude to pro Španělsko znamenat konec dlouhého politického patu. Po roce a po dvou parlamentních volbách by země opět mohla mít řádnou vládu. Kabinet navíc zřejmě bude první koaliční vládou v novodobých dějinách země.

Jazýčkem na vahách je nyní katalánská Republikánská levice Katalánska (ERC), která je největší politickou stranou v tomto separatistickém regionu a v parlamentu v Madridu disponuje 13 poslaneckými křesly. Strana se rozhodla, že se zdrží hlasování, což by mělo Sánchezovi při úterní volbě zajistit převahu 167 proti 164 hlasům. Vůči Sánchezově dohodě s Katalánci se ozývá kritika jak od konzervativní opozice, tak z řad veřejnosti.

Premiérova PSOE byla sice se ziskem 28 procent hlasů jasným vítězem listopadových parlamentních voleb, k absolutní většině poslaneckých křesel však měla daleko. Po konzultaci se všemi předsedy parlamentních stran pověřil král Felipe VI. sestavením vlády Sáncheze.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU a USA vyřešily spor o letadla, trval 17 let

15.06.2021 14:00 Evropská unie a Spojené státy se dohodly na ukončení vleklého sporu kolem subvencování výroby…

Lídři EU zahájili summit s Bidenem, ujistil je o pevných vazbách s USA

15.06.2021 13:33 Spojené státy jsou po čtyřleté éře Donalda Trumpa opět připraveny být spolehlivým partnerem…

Slovenský nejvyšší soud zahájil líčení v případu vraždy novináře Kuciaka

15.06.2021 13:09 Slovenský nejvyšší soud začal dnes dopoledne projednávat odvolání v případu vraždy novináře Jána…

Pravicový extremismus je hrozbou pro Německo, varuje Seehofer

15.06.2021 12:55 Pravicový extremismus a antisemitismus jsou největší hrozbou pro bezpečnost Německa. Dnes to na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama