Španělská vláda Sáncheze nezískala důvěru parlamentu

Nové vládě úřadujícího španělského premiéra Pedra Sáncheze se při dnešním hlasování v parlamentu nepodařilo podle očekávání získat důvěru. V úterý se ale bude konat druhé kolo hlasování, ve kterém by již Sánchez mohl uspět, napsala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Španělsko, Madrid
doporučujeme

Pro vyslovení důvěry předseda španělských socialistů (PSOE) potřeboval nyní absolutní většinu, tedy nejméně 176 poslaneckých hlasů, získal jich však jen 166. V dalším kole mu pro schválení bude stačit jen prostá většina, tedy více hlasů vyjadřujících souhlas než nesouhlas. To by se mu mohlo podařit díky podpoře zákonodárců největší katalánské separatistické strany.

Pokud Sánchez důvěru získá, bude to pro Španělsko znamenat konec dlouhého politického patu. Po roce a po dvou parlamentních volbách by země opět mohla mít řádnou vládu. Kabinet navíc zřejmě bude první koaliční vládou v novodobých dějinách země.

Jazýčkem na vahách je nyní katalánská Republikánská levice Katalánska (ERC), která je největší politickou stranou v tomto separatistickém regionu a v parlamentu v Madridu disponuje 13 poslaneckými křesly. Strana se rozhodla, že se zdrží hlasování, což by mělo Sánchezovi při úterní volbě zajistit převahu 167 proti 164 hlasům. Vůči Sánchezově dohodě s Katalánci se ozývá kritika jak od konzervativní opozice, tak z řad veřejnosti.

Premiérova PSOE byla sice se ziskem 28 procent hlasů jasným vítězem listopadových parlamentních voleb, k absolutní většině poslaneckých křesel však měla daleko. Po konzultaci se všemi předsedy parlamentních stran pověřil král Felipe VI. sestavením vlády Sáncheze.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejrychleji rostoucí hrozba? Na islamismus zapomeňte, píše prestižní deník

22.02.2020 00:01 NÁZOR - Západní bezpečnostní složky donedávna zřejmě podceňovaly hrozbu bělošských rasistů a příliš…

Rozpočtový summit EU skončil. K dohodě se nedospělo

21.02.2020 21:29 Aktualizováno Mimořádný summit Evropské unie věnovaný víceletému rozpočtu bloku dnes večer po dvou dnech skončil…

Neúspěch summitu EU podle Babiše českou ekonomiku neohrozí

21.02.2020 21:14 Dnešní výsledek summitu Evropské unie rozpočtu EU na další období, který skončil bez dohody,…

Thunbergová vyčetla v Hamburku politikům, že dostatečně nechrání klima

21.02.2020 20:08 Švédská aktivistka Greta Thunbergová se dnes v severoněmeckém přístavním městě Hamburk zúčastnila…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama