Španělská vláda vyhlásila stav nouze pro oblast Madridu, je omezen volný pohyb osob

Španělská centrální vláda dnes na 15 dní vyhlásila stav zdravotnické nouze pro autonomní oblast Madrid. Učinila tak kvůli neshodám s regionální vládou ohledně uzávěry hlavního města v souvislosti s přibývajícími počty nakažených koronavirem.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Kabinet premiéra Pedra Sáncheze k rozhodnutí dospěl poté, co nejvyšší madridský soud ve čtvrtek zvrátil opatření, které omezovalo volný pohyb lidí ve španělské metropoli a dalších devíti městech regionu. 

zdroj: YouTube

Stav nouze vstoupí v platnost ještě dnes. Španělsko čeká prodloužený víkend a podle vlády tak hrozí, že se obyvatelé Madridu vydají na cesty k pobřeží a do dalších oblastí. Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že za poslední den přibylo téměř 12.800 nových případů nákazy. Bilance úmrtí se zvýšila o 241 na téměř 33.000, což je podle deníku El País druhý nejvyšší počet obětí za jeden den v rámci druhé podzimní vlny pandemie covidu-19.

Regionální vláda v čele s šéfkou Isabel Díazovou Ayusovou se dnes ráno sešla, aby jednala o alternativách uzávěry nařízené centrální vládou. K rozhodnutí však podle deníku El País nedospěla včas, ačkoliv jí Sánchezův kabinet poskytl více času tím, že mimořádnou schůzi odložil z plánovaných osmi hodin ráno na poledne.

Omezení volného pohybu vydalo vedení madridského regionu před týdnem proto, že muselo splnit nařízení španělského ministerstva zdravotnictví, které španělská vláda dohodla s vedeními všech autonomních regionů. Ty ale tuto dohodu neschválily jednomyslně. Některé regiony, včetně madridského, nesouhlasily s tím, že se v případě zhoršení epidemické situace mají uzavírat celá města.

Díazová prosazuje, aby se uzavíraly pouze nejhůře postižené zdravotnické zóny. Má obavy ze zhoršení ekonomické situace v regionu i z následného růstu nezaměstnanosti. Po čtvrtečním rozhodnutí soudu přesto obyvatele hlavního města vyzvala, aby město neopouštěli.

Od minulého pátku nesměli lidé v Madridu a devíti městech v jeho okolí opustit obvod své obce, s výjimkou cest za prací, do školy či za lékařem. Pokuty za porušení pravidla ale policisté zatím neudělovali, čekalo se totiž na ratifikaci opatření soudem. Ten část opatření týkající se volného pohybu zrušil, ostatní však ponechal v platnosti. Dál tak platily mimo jiné zákaz shromažďování více než šesti lidí s výjimkou práce, školy či jedné domácnosti či zkrácená otevírací doba pro restaurace a obchody.

Zpřísnění pravidel zvažují i úřady v sousedním Portugalsku, kde v posledních dnech zaznamenali rekordně vysoké přírůstky infikovaných. Dnes ministerstvo zdravotnictví informovalo o 1394 nových případech nákazy, což je nejvíce za posledního půl roku. Čtvrteční bilance byla jen zhruba o stovku nižší. Celkem se v desetimilionovém Portugalsku nakazilo skoro 84.000 lidí, 2062 z nich zemřelo.

Prezident Marcelo Rebelo de Sousa kvůli pandemii v předstihu obyvatele požádal, aby pečlivě zvážili své plány na vánoční svátky a pokud možno omezili velké rodinné sešlosti. Vládě také navrhl, aby zavedla povinné nošení roušek venku. Ministryně zdravotnictví Marta Temidová ale uvedla, že v tom nevidí žádný smysl, protože roušky už jsou doporučené všude tam, kde nelze dodržet bezpečný odstup.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nouzový stav v Česku skončil, přibylo méně než 1000 nakažených

12.04.2021 22:17 Aktualizováno Ode dneška končí zákaz cestování mezi okresy nebo noční vycházení. O půlnoci vypršel po půl roce…

Leyenová řekla, že nedovolí, aby se aféra z Turecka opakovala

12.04.2021 21:50 Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes poprvé od společné schůzky s tureckým…

Uzávěra ve Vídni a na východě Rakouska se prodlouží o dva týdny

12.04.2021 21:35 Mimořádná koronavirová uzávěra v rakouské metropoli Vídni a spolkové zemi Dolní Rakousy se…

Střelba před pařížskou nemocnicí má jednu oběť, pachatel ujel

12.04.2021 20:50 Aktualizováno Po střelbě před nemocnicí Henry Dunant v pařížském 16. obvodu jeden člověk zemřel a jeden je těžce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama