Španělská vláda vyhlásila stav nouze pro oblast Madridu, je omezen volný pohyb osob

Španělská centrální vláda dnes na 15 dní vyhlásila stav zdravotnické nouze pro autonomní oblast Madrid. Učinila tak kvůli neshodám s regionální vládou ohledně uzávěry hlavního města v souvislosti s přibývajícími počty nakažených koronavirem.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Kabinet premiéra Pedra Sáncheze k rozhodnutí dospěl poté, co nejvyšší madridský soud ve čtvrtek zvrátil opatření, které omezovalo volný pohyb lidí ve španělské metropoli a dalších devíti městech regionu. 

zdroj: YouTube

Stav nouze vstoupí v platnost ještě dnes. Španělsko čeká prodloužený víkend a podle vlády tak hrozí, že se obyvatelé Madridu vydají na cesty k pobřeží a do dalších oblastí. Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že za poslední den přibylo téměř 12.800 nových případů nákazy. Bilance úmrtí se zvýšila o 241 na téměř 33.000, což je podle deníku El País druhý nejvyšší počet obětí za jeden den v rámci druhé podzimní vlny pandemie covidu-19.

Regionální vláda v čele s šéfkou Isabel Díazovou Ayusovou se dnes ráno sešla, aby jednala o alternativách uzávěry nařízené centrální vládou. K rozhodnutí však podle deníku El País nedospěla včas, ačkoliv jí Sánchezův kabinet poskytl více času tím, že mimořádnou schůzi odložil z plánovaných osmi hodin ráno na poledne.

Omezení volného pohybu vydalo vedení madridského regionu před týdnem proto, že muselo splnit nařízení španělského ministerstva zdravotnictví, které španělská vláda dohodla s vedeními všech autonomních regionů. Ty ale tuto dohodu neschválily jednomyslně. Některé regiony, včetně madridského, nesouhlasily s tím, že se v případě zhoršení epidemické situace mají uzavírat celá města.

Díazová prosazuje, aby se uzavíraly pouze nejhůře postižené zdravotnické zóny. Má obavy ze zhoršení ekonomické situace v regionu i z následného růstu nezaměstnanosti. Po čtvrtečním rozhodnutí soudu přesto obyvatele hlavního města vyzvala, aby město neopouštěli.

Od minulého pátku nesměli lidé v Madridu a devíti městech v jeho okolí opustit obvod své obce, s výjimkou cest za prací, do školy či za lékařem. Pokuty za porušení pravidla ale policisté zatím neudělovali, čekalo se totiž na ratifikaci opatření soudem. Ten část opatření týkající se volného pohybu zrušil, ostatní však ponechal v platnosti. Dál tak platily mimo jiné zákaz shromažďování více než šesti lidí s výjimkou práce, školy či jedné domácnosti či zkrácená otevírací doba pro restaurace a obchody.

Zpřísnění pravidel zvažují i úřady v sousedním Portugalsku, kde v posledních dnech zaznamenali rekordně vysoké přírůstky infikovaných. Dnes ministerstvo zdravotnictví informovalo o 1394 nových případech nákazy, což je nejvíce za posledního půl roku. Čtvrteční bilance byla jen zhruba o stovku nižší. Celkem se v desetimilionovém Portugalsku nakazilo skoro 84.000 lidí, 2062 z nich zemřelo.

Prezident Marcelo Rebelo de Sousa kvůli pandemii v předstihu obyvatele požádal, aby pečlivě zvážili své plány na vánoční svátky a pokud možno omezili velké rodinné sešlosti. Vládě také navrhl, aby zavedla povinné nošení roušek venku. Ministryně zdravotnictví Marta Temidová ale uvedla, že v tom nevidí žádný smysl, protože roušky už jsou doporučené všude tam, kde nelze dodržet bezpečný odstup.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vymýtit covid-19 potrvá dlouhé roky, varuje profesor imunologie

24.10.2020 00:01 NÁZOR - Většina vědců soudí, že přísná kontrola, včetně efektivního trasování, testování a izolace,…

Tisíce maďarských studentů demonstrovaly v Budapešti

23.10.2020 21:54 Tisíce maďarských studentů dnes demonstrovaly v Budapešti s pochodněmi v rukou proti ztrátě…

Počet lidí nakažených koronavirem ve Francii přesáhl milion

23.10.2020 20:52 Ve Francii se během epidemie nakazilo koronavirem již přes milion lidí. Po Španělsku je to další…

Slovinský premiér Janša podpořil Trumpa, Biden by byl podle něj slabý

23.10.2020 20:28 Slovinský premiér Janez Janša v nadcházejícím volebním klání ve Spojených státech veřejně podpořil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama