Španělsko bude mít velvyslance v Bolívii, vztahy s Venezuelou se naopak zhoršily

Španělsko ohlásilo normalizaci diplomatických vztahů s Bolívií. Informuje o tom dnes španělská veřejnoprávní stanice RTVE. Španělsko jmenuje nového velvyslance v La Pazu, až se tam ujme moci nová vláda vzešlá z prezidentských voleb, ve kterých v říjnu zvítězil představitel levicové opozice Luis Arce.

Španělsko, Madrid
doporučujeme

Španělsko vyslalo do Bolívie nového chargé d´affaires, který pro své diplomatické působení nepotřebuje udělení souhlasu od stávající bolivijské vlády. "Až se ujme moci nová vláda, dokončíme postup a do La Pazu vyšleme velvyslance," uvedla ve čtvrtek při slyšení v parlamentu náměstkyně španělského ministra zahraničí Cristina Gallachová. Španělsko také umožní akreditaci nového personálu bolivijského velvyslanectví v Madridu.

Vztahy mezi Španělskem a Bolívií se výrazně zhoršily po incidentu z prosince loňského roku, kdy dva španělští diplomaté v doprovodu ochranky navštívili rezidenci mexické velvyslankyně. Podle bolivijských úřadů byla ochranka doprovázející španělské diplomaty ozbrojená. V Mexiku navíc našel útočiště bývalý prezident Evo Morales, který v listopadu roku 2019 odstoupil pod tlakem armády a protestů. La Paz nakonec oba diplomaty vyhostil, Madrid v reakci vypověděl tři bolivijské diplomaty.

Výrazné ochlazení zaznamenaly ve čtvrtek vztahy s Venezuelou. Prezident Nicolas Maduro označil španělského velvyslance, který končil svou misi ve středoamerické zemi, za "rasistu, příznivce kolonialismu a podporovatele převratu". Španělsko se proti těmto slovům oficiálně ohradilo a oznámilo, že nového velvyslance v Caracasu nejmenuje.

V neděli se významnému předákovi venezuelské opozice Leopoldovi Lópezovi podařilo utéct z Venezuely. López se rok a půl schovával před venezuelskými úřady v rezidenci španělského velvyslance v Caracasu. Ve středu se López setkal v Madridu se španělským premiérem Pedrem Sánchezem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropou obchází strašidlo dluhové krize, varuje analytik před dopady…

05.12.2020 00:01 NÁZOR - Evropskou ekonomiku obchází strašidlo, konstatuje Desmond Lachman v komentáři pro server…

Slovenský soud poslal stíhaného finančníka Haščáka do vazby

04.12.2020 21:50 Aktualizováno Advokát finančníka už dříve označil obvinění svého klienta za nedůvodné. Pochybnosti v souvislosti…

Bulharsko představilo plán očkování proti koronaviru

04.12.2020 21:44 Bulharsko dnes představilo národní plán očkování proti koronaviru. V první z pěti fází dostane…

Johnson bude s šéfkou EK mluvit o pobrexitových vztazích

04.12.2020 21:15 Intenzivní jednání o smlouvě, která by měla od počátku příštího roku upravit podobu vzájemných…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama