Španělsko chystá uzavření měst včetně Madridu

Španělsko dnes v rámci boje s koronavirem schválilo nová opatření týkající se cestování do měst nejvíce zasažených koronavirem, oznámil tamní ministr zdravotnictví Salvador Illa.

Španělsko, Madrid
doporučujeme

Nařízení zasáhne hlavně metropoli Madrid a její okolí; regionální zdravotnické úřady však s opatřeními centrální vlády nesouhlasí, píše agentura Reuters. Francie dnes oznámila 12.845 nově nakažených. Denní bilance tak v západoevropské zemi po dvou dnech znovu přesáhla hranici 10.000.

"Zdraví Madridu je zdraví Španělska. Madrid je výjimečný," uvedl dnes šéf zdravotnického resortu. Restrikce podle něj vstoupí v platnost v nadcházejících dnech, datum však Illa neupřesnil.

Nová opatření zakážou obyvatelům Madridu vycestovat z města s výjimkou nutných případů a metropole bude kromě opodstatněných návštěv uzavřeno pro zbytek Španělů. Nařízení se týkají také devíti měst v metropolitní oblasti Madridu.

Španělé mohou překročit městské hranice při cestě za prací či do školy, na návštěvu lékaře nebo na nákup; naopak zakázané budou cesty za všemi volnočasovými aktivitami.

Změny čekají i otevírací dobu barů a restaurací, které dosud musely zavřít v jednu hodinu ráno. Nově dle nařízení zavřou v 11 večer. Uzavřeny budou v hlavním městě také veřejné parky a hřiště. Lidé se mohou setkávat pouze ve skupinkách do šesti lidí.

Madrid je nyní ohniskem nákazy ve Španělsku; ze 133.604 infekcí zaregistrovaných v zemi za poslední dva týdny jich na hlavní město připadá více než třetina. Metropole eviduje 735 nakažených na 100.000 obyvatel, což je jeden z nejvyšších počtů v Evropě a dvojnásobek celostátní bilance.

Madridské úřady s novými opatřeními nesouhlasí, uvedl regionální šéf zdravotnictví Enrique Ruiz Escudero, podle kterého rozhodnutí centrální vlády není legální. Situace ohledně šíření koronaviru se podle něj v hlavním městě stabilizuje.

Ve zhruba 46milionovém Španělsku se od počátku epidemie nakazilo přes 769.188 lidí, což je nejvíce v západní Evropě. S covidem-19 zemřelo 31.791 lidí.

Ve Francii na komplikace spojené s covidem-19 zemřelo dalších 63 lidí, čímž počet zemřelých od počátku epidemie vystoupal na 31.956. Koronavirem se v zemi s 66 miliony obyvatel nakazilo 563.535 lidí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemětřesení v Turecku a Řecku: Nejméně 14 mrtvých a stovky zraněných,…

30.10.2020 22:01 Aktualizováno Část Řecka a Turecka dnes zasáhlo silné zemětřesení s ohniskem v Egejském moři. Podle tureckého…

Francie hlásí 50 tisíc nakažených, Itálie 31 tisíc, Belgie a Británie 24…

30.10.2020 21:38 Aktualizováno V Itálii skokově narostla denní bilance nakažených koronavirem na více než 31.000. Je to nejvíc od…

Covidem-19 se nakazilo více než 45 milionů lidí

30.10.2020 21:27 Tempo šíření koronavirové nákazy ve světě se dál zrychluje a desítky zemí den co den hlásí rekordní…

Ve Varšavě se pochoduje na protest proti zákazu potratů

30.10.2020 19:33 Navzdory koronavirovým restrikcím se dnes tisíce lidí z celého Polska zapojily ve Varšavě do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama