Španělsko dál rozvolňuje, bude se to týkat i Madridu a Barcelony

Španělsko oznámilo za den 56 dalších úmrtí s nemocí covid-19 a 446 nově potvrzených případů nákazy, celkem se v zemi dosud potvrdilo 234.824 nakažených, z nichž 28.628 zemřelo. Informovalo o tom tamní ministerstvo zdravotnictví. To dnes také oznámilo, že od pondělka postoupí do další fáze uvolňování i dvě nejvíce postižené oblasti země - madridský region a metropolitní oblast Barcelony.

Přidejte svůj názor

Španělsko, Madrid
doporučujeme

"Máme stále velmi příznivý vývoj podobný předchozím dnům," komentoval dnes nové údaje o epidemii šéf úřadu pro nouzové situace ministerstva zdravotnictví Fernando Simón. Připustil ale, že čísla za poslední nejméně dva dny bude potřeba ještě upravit, protože Katalánsko "během delší doby" nedodává správná data o úmrtích. Ve čtvrtek oznámilo ministerstvo za den 48 úmrtí s covidem-19, toto číslo ale nezahrnovalo data z Katalánska. O den dříve bylo v zemi 95 úmrtí osob nakažených koronavirem.

Ministr zdravotnictví Salvador Illa dnes oznámil, že od pondělka bude celá země minimálně ve fázi 1, co se týče uvolňování opatření, a 47 procent obyvatel se dostane už do předposlední fáze, označované číslem 2.

Do fáze 1, jíž předcházela fáze 0, se v pondělí dostanou mimo jiné madridský region, Barcelona a celý region Kastilie-León. To znamená, že i obyvatelé těchto regionů se už budou moci například volně pohybovat v rámci svých provincií, shromažďovat se ve skupinách do 10 lidí, ovšem na veřejnosti stejně jako celá země s rouškou, pokud nebudou moci dodržet bezpečnou vzdálenost. I v těchto oblastech už se budou moci otevřít zahrádky restaurací a barů, dosud tam směly restaurace dávat jen jídlo s sebou.

Fáze 2, v níž budou od pondělka mimo jiné část Katalánska, celá Galicie, Baskicko, část Andalusie i celé Kanárské ostrovy a celé Baleáry, znamená navíc například možnost konání kulturních akcí pro méně než 50 lidí v uzavřených prostorách a pro méně než 400 sedících venku. Lidé v těchto oblastech už mohou také dovnitř restaurací a barů či do kina, která ale mohou promítat jen pro třetinu diváků. Otevřou se tam také nákupní centra s nižším počtem návštěvníků.

Obyvatelům Barcelony místní úřady tento týden povolily například i procházky na pláži, ale koupání a slunění je v tomto přímořském městě stále zakázáno.

Do jednotlivých fází uvolňování vstupují oblasti Španělska různě podle místního vývoje epidemie po dohodě vedení regionů s centrální vládou. V celé zemi se má uvolňování dovršit koncem června, pokud se výrazně nezhorší epidemická situace. Největší uvolnění omezení, která španělská vláda přijala v polovině března, se zatím týkají jen části Kanárských ostrovů a Baleár.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chorvatsko plně otevře hranice pro občany 10 zemí včetně ČR, mají se…

28.05.2020 17:00 Chorvatsko plně otevře hranice pro občany deseti zemí Evropské unie, mezi nimi i Česka. S odvoláním…

Obavy se nenaplnily. Dánsko ani Finsko nemají po otevření škol víc případů…

28.05.2020 16:26 Částečné znovuotevření dánských škol v polovině dubna nevedlo k nárůstu případů nákazy koronavirem…

Německo si kvůli hackerskému útoku předvolalo ruského velvyslance

28.05.2020 15:24 Německá vláda si kvůli kybernetickému útoku na Spolkový sněm v roce 2015 předvolala ruského…

Německo poskytne studentům bezúročné půjčky, také těm z Česka

28.05.2020 12:59 Německá vláda začne poskytovat bezúročnou půjčku až 650 euro měsíčně (17.500 korun) studentům,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy