Španělsko hlásí 3781 nakažených za den, nejvíce od konce dubna

Ve Španělsku se za posledních 24 hodin potvrdilo 3781 nakažených koronavirem SARS-CoV-2, což je nejvíce od konce dubna a o 187 případů více než o den dříve. Informoval o tom deník La Vanguardia s odvoláním na nejnovější údaje ministerstva zdravotnictví. Nejvíce nových případů zaznamenal opět madridský region.

Španělsko, Madrid
doporučujeme

Španělské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo nárůst celkového počtu dosud evidovaných nakažených o 9658, z toho 3781 připadá na posledních 24 hodin. Celkem se v této zemi, která má 47 milionů obyvatel, potvrdilo 429.507 nakažených koronavirem, z toho 28.996 pacientů s covidem-19 zemřelo.

Hlavní španělský epidemiolog Fernando Simón i ministr zdravotnictví Salvador Illa dnes nicméně uvedli, že současná situace se nedá srovnávat s vrcholem epidemie ve druhé polovině března. Většina nakažených je totiž v posledních týdnech asymptomatických, také věkový průměr klesl z březnových více než 60 let pod čtyřicet.

Oproti jaru se nyní ve Španělsku provádí mnohem více testů. Podle Illy se nyní denně testuje kolem 80.000 osob, zatímco ještě před měsícem, stejně jako na jaře, to bylo zhruba 40.000. Některé regiony, například Katalánsko či madridský region, začaly tento měsíc dělat i hromadné testy v celých čtvrtích.

Právě tyto dva regiony byly pandemií postiženy nejvíce, co do celkového počtu odhalených nakažených je nyní první Katalánsko, které podle údajů španělského ministerstva zdravotnictví zaznamenalo na 92.000 nakažených a 5741 úmrtí s covidem-19. V počtu úmrtí je v bilanci první madridský region s 8600 mrtvými, nákaz zaznamenal dosud na 88.000.

Madridská radnice dnes oznámila další opatření proti šíření infekce, mimo jiné od 1. září uzavře přes noc městské parky. Vedení madridského regionu dnes oznámilo, že raději zruší koridu, která se měla konat od pátku do neděle ve městě Alcalá de Henares.

"Provádíme velké množství testů. Nepřekvapilo by mě, kdyby se ukázalo, že jsme odhalili mezi 70 až 90 procenty nakažených," prohlásil dnes epidemiolog Simón.

Podle španělské vlády nicméně nynější situace nebrání tomu, aby se v září opět otevřely školy a školky. Ministerstvo školství dalo doporučení regionům, jaká mají přijmout pravidla. Žáci mají nosit roušky a výuka má být v menších skupinách. Detaily si stanoví vlády autonomních regionů.

Roušky budou například ve většině země povinné pro děti od šesti let, nicméně Katalánsko dnes oznámilo, že je bude vyžadovat až od 12 let. Madridský region plánuje skupiny po dvaceti žácích, Andalusie po 25 a Katalánsko také po dvaceti, ale jen na prvním stupni. Madrid i Katalánsko též hodlají třídy vybavit kamerami, aby výuku mohly sledovat i děti, které budou muset do karantény.

Školní výuka začíná ve Španělsku v první polovině září, ale ne ve všech regionech ve stejný den, například v Katalánsku je to 14. září, v Baskicku o týden dříve a v madridském regionu 8. září.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rada Evropy vyzvala Česko, aby rozšířilo výuku romštiny na školách

23.09.2020 22:12 Aktualizováno Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků.…

Evropská komise navrhla nový azylový systém, má urychlit návraty migrantů

23.09.2020 22:12 Aktualizováno Evropská komise dnes představila návrh nového azylového a migračního systému, do kterého by se…

Lukašenko přes pokračující protesty složil prezidentskou přísahu, podle…

23.09.2020 22:06 Aktualizováno Alexandr Lukašenko dnes nečekaně složil přísahu a již pošesté za sebou nastoupil do funkce…

Francie potřetí za týden hlásí přes 13 000 nově nakažených

23.09.2020 21:59 Francie potřetí během šesti dnů eviduje více než 13.000 nových případů nákazy koronavirem během 24…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama