Španělsko hlásí 3781 nakažených za den, nejvíce od konce dubna

Ve Španělsku se za posledních 24 hodin potvrdilo 3781 nakažených koronavirem SARS-CoV-2, což je nejvíce od konce dubna a o 187 případů více než o den dříve. Informoval o tom deník La Vanguardia s odvoláním na nejnovější údaje ministerstva zdravotnictví. Nejvíce nových případů zaznamenal opět madridský region.

Španělsko, Madrid
doporučujeme

Španělské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo nárůst celkového počtu dosud evidovaných nakažených o 9658, z toho 3781 připadá na posledních 24 hodin. Celkem se v této zemi, která má 47 milionů obyvatel, potvrdilo 429.507 nakažených koronavirem, z toho 28.996 pacientů s covidem-19 zemřelo.

Hlavní španělský epidemiolog Fernando Simón i ministr zdravotnictví Salvador Illa dnes nicméně uvedli, že současná situace se nedá srovnávat s vrcholem epidemie ve druhé polovině března. Většina nakažených je totiž v posledních týdnech asymptomatických, také věkový průměr klesl z březnových více než 60 let pod čtyřicet.

Oproti jaru se nyní ve Španělsku provádí mnohem více testů. Podle Illy se nyní denně testuje kolem 80.000 osob, zatímco ještě před měsícem, stejně jako na jaře, to bylo zhruba 40.000. Některé regiony, například Katalánsko či madridský region, začaly tento měsíc dělat i hromadné testy v celých čtvrtích.

Právě tyto dva regiony byly pandemií postiženy nejvíce, co do celkového počtu odhalených nakažených je nyní první Katalánsko, které podle údajů španělského ministerstva zdravotnictví zaznamenalo na 92.000 nakažených a 5741 úmrtí s covidem-19. V počtu úmrtí je v bilanci první madridský region s 8600 mrtvými, nákaz zaznamenal dosud na 88.000.

Madridská radnice dnes oznámila další opatření proti šíření infekce, mimo jiné od 1. září uzavře přes noc městské parky. Vedení madridského regionu dnes oznámilo, že raději zruší koridu, která se měla konat od pátku do neděle ve městě Alcalá de Henares.

"Provádíme velké množství testů. Nepřekvapilo by mě, kdyby se ukázalo, že jsme odhalili mezi 70 až 90 procenty nakažených," prohlásil dnes epidemiolog Simón.

Podle španělské vlády nicméně nynější situace nebrání tomu, aby se v září opět otevřely školy a školky. Ministerstvo školství dalo doporučení regionům, jaká mají přijmout pravidla. Žáci mají nosit roušky a výuka má být v menších skupinách. Detaily si stanoví vlády autonomních regionů.

Roušky budou například ve většině země povinné pro děti od šesti let, nicméně Katalánsko dnes oznámilo, že je bude vyžadovat až od 12 let. Madridský region plánuje skupiny po dvaceti žácích, Andalusie po 25 a Katalánsko také po dvaceti, ale jen na prvním stupni. Madrid i Katalánsko též hodlají třídy vybavit kamerami, aby výuku mohly sledovat i děti, které budou muset do karantény.

Školní výuka začíná ve Španělsku v první polovině září, ale ne ve všech regionech ve stejný den, například v Katalánsku je to 14. září, v Baskicku o týden dříve a v madridském regionu 8. září.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Loď s 363 uprchlíky žádá o přistání v Itálii nebo na Maltě

01.03.2021 14:34 Loď německé nevládní organizace Sea Watch, která má na palubě 363 uprchlíků zachráněných ve…

Většina Němců je pro uvolnění uzávěry, ukázal průzkum

01.03.2021 12:39 Jen 35 procent Němců je pro ponechání stávající protiepidemické uzávěry nebo dokonce pro její…

Slovensko při očkování upřednostnilo některé profese před seniory

01.03.2021 12:16 a Slovensku se od uplynulého víkendu mohou nechat očkovat proti koronaviru také mladší prodavači,…

Bavorsko se Saskem chtějí změnit systém očkování

01.03.2021 12:12 Premiéři Saska a Bavorska Michael Kretschmer a Markus Söder chtějí změnit německý systém očkování…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama