Španělsko hodlá očkovat vakcínou AstraZeneca lidi od 65 let

Španělsko bude vakcínou proti koronaviru od britsko-švédské firmy AstraZeneca očkovat zdravé osoby ve věku od 18 do 65 let. Doporučila to expertní komise španělské vlády. Toto pravidlo mají dnes odpoledne ještě schválit zástupci autonomních regionů na jednání s ministerstvem zdravotnictví, informoval deník La Vanguardia.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

Před pozastavením očkování touto látkou před týdnem ji ve Španělsku dostávali lidé do 55 let.

Očkování vakcínou od firmy AstaZeneca obnoví Španělsko ve středu po přestávce, kterou způsobily zprávy o několika případech úmrtí v Evropě po podání této látky. Kvůli tomu pozastavila minulý týden očkování touto vakcínou řada evropských zemí, některé z nich, včetně Itálie, Německa či Francie, obnovily očkování tímto přípravkem už v pátek. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) totiž oznámila, že tato vakcína je bezpečná a že její používání nezvyšuje riziko vzniku krevních sraženin.

Některé státy, například Švédsko, Dánsko či Norsko zatím s rozhodnutím o obnovení očkování vakcínou od firmy AstraZeneca čekají. Litva či Itálie ji opět začaly používat s tím, že ji lidé budou moci odmítnout a dostanou posléze jinou vakcínu.

Španělsko tedy od středy bude vakcínu od firmy AstraZeneca dávat zdravým lidem ve věku od 18 do 65 let, starším a lidem s chronickými nemocemi bude podávat vakcínu od americké firmy Moderna či americko-německou vakcínu od firem Pfizer a BioNTech.

Z průzkumu, který dnes zveřejnila společnost YouGov, vyplývá, že důvěra ve vakcínu od AstraZeneca v některých zemích poklesla po zprávách o několika podezřelých úmrtích a pozastavení očkování. Výrazné oslabení důvěry zaznamenala také v Španělsku, kde ji nyní nepovažuje za bezpečnou 52 procent dotazovaných. Na konci února přitom nemělo důvěru k této vakcíně jen 25 procent dotazovaných ze stejného demografického vzorku.

Podle údajů ministerstva zdravotnictví na jeho stránkách, které jsou aktualizované k 18. březnu, dostalo zatím ve Španělsku vakcínu proti covidu-19 na šest milionů lidí. Obě potřebné dávky aplikovali v této zemi se 47 miliony obyvatel zatím asi 1,9 milionu osob.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko příští týden navštíví nový slovenský premiér Heger

11.04.2021 15:11 Českou republiku příští týden navštíví nový slovenský premiér Eduard Heger. Setká se mimo jiné s…

Důchodce na severu Itálie zastřelil čtyři lidi

11.04.2021 13:00 Penzista zastřelil svou ženu, postiženého syna a manželský pár ze sousedství v širší aglomeraci…

ONLINE: Přibylo 2198 nakažených. Cestování mezi okresy v noci skončí. Po…

11.04.2021 11:06 Aktualizováno Za sobotu přibylo 2198 nakažených. O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav.…

Francie prodlouží rozestupy mezi vakcínami a začne očkovat všechny starší…

11.04.2021 09:17 Francie prodlouží odstupy mezi první a druhou dávkou vakcín na bázi mediátorové RNA na šest týdnu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama