Španělsko jde z krize do krize. Volby opět skončí patem, ukazuje průzkum

Ve Španělsku by po dalších předčasných volbách mohla opět nastat patová situace. Podle průzkumu, který dnes zveřejnil list El País, by většinu v parlamentu nezískala ani levice ani pravice. Krajně pravicová strana Vox by se mohla stát třetím nejsilnějším uskupením v parlamentu. Volby se uskuteční v neděli 10. listopadu.

Přidejte svůj názor

Pedro Sánchez
doporučujeme

Podle průzkumu by socialisté (PSOE) premiéra Pedra Sáncheze získali 27,8 procenta hlasů, tedy zhruba 125 z 350 poslanců. Druzí by skončili lidovci (PP) Pabla Casada s 21 procenty hlasů a 96 mandáty.

Třetím nejsilnějším uskupením by se stala strana Vox, která se dostala do parlamentu v letošních dubnových volbách poprvé a je první krajně pravicovou stranou, která ve sboru usedla od pádu diktatury v roce 1975.

Strana Vox by sice získala nižší podíl hlasů (10,5 procenta) než levicová koalice Unidas Podemos (UP; 12,6 procenta), vzhledem k přepočtu podle regionálního klíče by ale v parlamentu měla 33 křesel, zatímco UP jen 28.

Volební zisky lidovců by se odrazily na výsledku liberální strany Ciudadanos, která by získala jen 9,9 procenta hlasů a 21 křesel. Nyní má 57 mandátů. Do parlamentu by se dostala také nová strana Más País, kterou založil někdejší politik strany Podemos Íňigo Errejón. Získala by osm poslanců. Mandáty by podle průzkumu získalo ještě několik dalších menších stran.

Španělsko za méně než tři týdny čekají předčasné parlamentní volby, které budou už čtvrté za poslední čtyři roky. Na rozhodnutí voličů by mohla mít vliv hospodářská situace země, krize v Katalánsku, ale i frustrace z neschopnosti levicových stran sestavit vládu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko truchlí: Státní smutek za oběti tragédie u Nitry, Čaputová je…

15.11.2019 11:48 Slovensko si dnes státním smutkem připomíná památku obětí srážky linkového autobusu a nákladního…

Útok v Londýně: Dav napadl hongkongskou ministryni, Čína ostře protestuje

15.11.2019 11:17 Čínská a hongkongská vláda dnes odsoudily útok demonstrantů na hongkongskou ministryni…

Netflix vyvolal v Polsku pobouření. Musí změnit mapy ve filmu o táboře…

15.11.2019 09:55 Americká společnost Netflix po protestech Polska změní v dokumentárním filmu Ďábel od vedle mapy, v…

Litevský prezident omilostnil ruské špiony, otevřel cestu k výměně agentů…

15.11.2019 08:57 Litevský prezident Gitanas Nauséda dal milost dvojici ruských občanů, kteří byli v Litvě předloni…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama