Španělsko kvůli koronaviru směřuje k vyhlášení nouzového stavu

Španělsko směřuje k vyhlášení nouzového stavu kvůli koronaviru, vláda tak nejspíš učiní v neděli na své mimořádné schůzi. Informují o tom dnes místní média. K vyhlášení nouzového stavu vyzvalo vládu několik španělských regionů, aby mohly vyhlásit noční zákazy vycházení, aniž by hrozilo, že opatření odmítnou soudy. Celonárodnímu omezení volného pohybu, jaké zažilo Španělsko na jaře, se ale podle místních médií vláda chce vyhnout.

Španělsko, Madrid
doporučujeme

"Čekají nás velmi těžké týdny a měsíce," prohlásil v pátek španělský premiér Pedro Sánchez. Vyzval také Španěly, aby dodržovali stávající opatření, zejména nosili roušky, vyhýbali se většímu shlukování a udržovali sociální rozestupy. Sánchez také připomněl, že vláda s šéfy regionů ve čtvrtek schválila semafor zahrnující čtyři stupně epidemického rizika a pro každý stupeň příslušná opatření. Ta mají přijímat jednotlivé autonomní regiony.

Řada regionů vyzvala tento týden španělskou vládu, aby vyhlásila nouzový stav, a ony pak mohly vyhlásit noční zákazy vycházení, aniž by hrozilo, že jejich zákazy zruší soud. Region Kastilie-León už zákaz nočního vycházení vyhlásil v pátek, tedy ode dneška.

Nouzový stav, který platil v celém Španělsku od poloviny března do června, může vláda vyhlásit jen na dva týdny. Jeho prodloužení už musí schvalovat poslanci.

Nouzový stav platil do dnešního odpoledne dva týdny v madridském regionu, kde ho španělská vláda vyhlásila proto, aby se uzavřelo devět měst, včetně Madridu, s nejhorší epidemickou situací. Vedení madridského regionu totiž uzavírku měst před tím odmítlo, v čemž mu dal zapravdu i soud, a prosazovalo uzavírky jen nejhůře postižených zdravotnických zón, tedy menších oblastí.

Ode dneška madridský region vyhlásil opatření velmi podobné nočnímu zákazu vycházení, napsal deník El Periódico. Vedení regionu totiž zakázalo mezi půlnocí a šestou ráno shlukování osob, na ulicích i doma, pokud nežijí ve společné domácnosti.

Ve Španělsku, které má 47 milionů obyvatel, se dosud potvrdilo na 1,046 milionu případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, z toho 34.752 lidí v souvislosti s nákazou zemřelo. Údaje jsou k pátečnímu večeru, o víkendu španělské ministerstvo zdravotnictví nová čísla nezveřejňuje.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo prodlouží kvůli covidu-19 přísná omezení do 20. prosince

25.11.2020 21:57 Německo kvůli stále vysokému počtu případů nákazy koronavirem prodlouží přísná omezení do 20.…

EK varuje technologické giganty před důsledky porušování pravidel

25.11.2020 20:28 Velké technologické společnosti porušující nová pravidla Evropské unie pro jejich regulaci mohou v…

Itálie a Rakousko řeší podobu lyžařské sezony

25.11.2020 18:50 Itálie a Rakousko se dál přou o podobu nadcházející lyžařské sezony. Italský premiér Giuseppe Conte…

Německo odškodní diskriminované homosexuální vojáky

25.11.2020 17:36 Německo rehabilituje a odškodní homosexuální vojáky, kteří v minulosti čelili v armádě diskriminaci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama