Španělsko má kvůli revizi dat 283 dalších úmrtí s covidem-19

Španělské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo dalších 283 úmrtí s covidem-19, tedy podstatně více, než v předchozích dnech. Důvodem vyšší bilance jsou však dříve nezapočítaná data, podle úřadu za posledních sedm dní zemřelo v souvislosti s nákazou jen 35 lidí. Informoval o tom deník El País.

Barcelona, Španělsko
doporučujeme

V pondělí španělská vláda provedla překvapivou revizi bilance mrtvých a nakažených. Počet obětí v souvislosti s koronavirem v zemi se tak snížil o téměř 2000. Díky novému systému shromažďování údajů úřady identifikovaly případy, které byly do bilance započítané dvakrát či vyloučily úmrtí, která s koronavirem nesouvisela, uvedl nyní Fernando Simón z ministerstva zdravotnictví.

Dnešní bilance 283 úmrtí je podle Simóna výsledkem započítání starších případů, kterým teprve bude přiřazeno datum úmrtí. Tento proces potrvá několik dní.

Celkem tedy Španělsko nyní eviduje 27.117 lidí, kteří zemřeli v souvislosti s koronavirovou infekcí. Testy nákazu od jejího propuknutí v zemi potvrdily u 236.259 lidí, od pondělka přibylo 859 nových případů.

Mluvčí španělského vládního kabinetu dnes uvedla, že úprava metodologie může sice zkreslit statistické analýzy postupu koronaviru v zemi, změna systému však byla nutná. "Je absolutně nezbytné, abychom věděli, jak se tato nemoc šíří," uvedla mluvčí.

Úpravy statistik si vysloužily kritiku šéfa největší opoziční strany Pabla Casada, který vládu obvinil ze zatajování skutečného počtu mrtvých. Úpravy ve statistice obětí jsou podle něj důkazem "neúnosného nedostatku respektu".

Bezmála 47 milionové Španělsko je jednou z koronavirem nejhůře zasažených zemí na světě. Jihoevropská země od pondělí vstoupila do další fáze uvolňování opatření zavedených proti šíření nákazy. Zatímco v některých částech Španělska už se běžný život téměř vrátil do normálního stavu, nejhůře zasažené oblasti metropole Madrid či katalánské Barcelony uvítaly teprve první větší vlnu uvolňování.

Od středy španělská vláda vyhlásila desetidenní období smutku za oběti nákazy. Jde o nejdelší celostátní truchlení v novodobé historii země, napsala agentura AP. V této době budou na veřejných budovách a lodích španělského námořnictva vlát vlajky na půl žerdi.

Podle vládní mluvčí 80 procent zemřelých v souvislosti s koronavirem byli lidé starší 70 let, tedy ti, kteří "pomohli tuto zemi vybudovat do nynější podoby a kteří konec konců položili základy naší demokracie".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Smrt Morriconeho zasáhla celý svět. Vzpomínají na něj umělci i politici

07.07.2020 01:09 Aktualizováno Na italského hudebního skladatele Ennia Morriconeho vzpomínají umělci i politici z celého světa.…

Brutální útok na řidiče autobusu ve Francii. Odmítl lidi bez roušky, ti ho…

06.07.2020 22:46 Aktualizováno Terčem brutálního útoku se ve městě Bayonne na jihozápadě Francie stal řidič autobusu, který…

Německý soud zrušil uzavírku okresu zasaženého nákazou na jatkách

06.07.2020 21:17 Soud v Německu dnes zrušil uzavírku okresu Gütersloh ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko,…

Nová francouzská vláda bude bez kritizovaného ministra vnitra Castanera

06.07.2020 20:33 Francouzský prezident Emmanuel Macron do obměněné vlády nejmenuje nynějšího ministra vnitra…

Související:

Právě se děje

Další zprávy