Španělsko má přes 64 tisíc nakažených koronavirem, počet mrtvých strmě roste

Ve Španělsku se nákaza koronavirem potvrdila už u více než 64.000 lidí. Za posledních 24 hodin přibylo přes 7800 nových případů. S odvoláním na ministerstvo zdravotnictví o tom dnes informoval deník El País. Relativní nárůst o 14 procent je nejnižší za několik posledních dní, což podle agentury DPA představuje zárodek první konkrétní naděje. Na nemoc COVID-19, kterou virus SARS-CoV-2 způsobuje, však zemřelo od čtvrtka dalších 769 pacientů, což je největší přírůstek za 24 hodin od počátku epidemie v zemi. Celková bilance obětí se vyšplhala na 4858.

Z celkových 64.059 nakažených je podle ministerstva zdravotnictví na 36.000 v nemocnicích po celé zemi. Více než 4000 pacientů je na jednotkách intenzivní péče. Přes 9300 lidí se už z nemoci COVID-19 vyléčilo, píše El País. V zemi se nakazilo i 9444 zdravotníků, což představuje téměř 15 procent ze všech dosud nakažených, informovalo dnes ministerstvo zdravotnictví.

Denní přírůstek počtu obětí je vyšší než mezi středou a čtvrtkem, kdy bylo mrtvých 655. Překonal i předchozí nárůst z úterý na středu, kdy bylo nových obětí 738. To byl přitom dosavadní rekord počtu obětí COVID-19 za 24 hodin. Počet nových případů je ve srovnání s předchozím dnem ale nižší (8578 ve čtvrtek ku 7871 dnes).

Se 14 procenty je nárůst případů nákazy nejnižší za několik posledních dnů, zdůraznil dnes šéf španělského úřadu pro nouzové situace (CCAES) Fernando Simón. Expert hovořil o "slibných datech, která nám dávají trochu naděje". Podle Simóna se Španělsko blíží vrcholu pandemie a přes nárůst počtu obětí a hospitalizovaných je patrná "stabilizace a lehké zploštění křivky". Kromě toho počet uzdravených a z nemocnic propuštěných pacientů dosáhl už téměř 10.000, což je o zhruba 6000 více oproti předchozímu dni.

Ve Španělsku se první případ nákazy koronavirem potvrdil 31. ledna na Kanárských ostrovech u německého turisty. Nejvíce výskytů infekce zaznamenal dosud madridský autonomní region, kde se k dnešku potvrdilo přes 19.000 případů nákazy. Přes 2400 infikovaných v tomto regionu už zemřelo, což je zhruba polovina všech obětí ve Španělsku. Přes 5000 lidí se v madridském regionu uzdravilo.

Více než 1300 nemocných je ale v tomto regionu na jednotkách intenzivní péče. Nemocnice jsou už několik dní přetížené a ve veletržním areálu Ifema proto vyrostla obrovská polní nemocnice pro přibližně 5000 pacientů. V pátek zařízení navštívil i král Felipe VI. Ve výdejnu zdravotnického materiálu se pak proměnil stadion fotbalového velkoklubu Real Madrid.

Druhým nejhůře zasaženým regionem ve Španělsku je Katalánsko, kde se koronavirus potvrdil u téměř 13.000 lidí. Zemřelo 880 nakažených.

Španělsko je v současnosti čtvrtou zemí nejvíce zasaženou koronavirem po USA, Číně a Itálii.

Španělsko dnes prodloužilo o dalších 15 dní, tedy do 12. dubna, celonárodní karanténu a úřady tvrdí, že vedou "skutečnou válku" o dodávky zdravotnických dodávek. Obrací se kvůli nim často na Čínu, odkud nynější pandemie vzešla.

Ve Španělsku jsou už od 14. března uzavřeny školy, bary, restaurace a obchody se zbytným zbožím. Lidé nesmějí zbytečně opouštět domovy.

Související

Více souvisejících

Španělsko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 6 hodinami

před 6 hodinami

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Čína už se stává hrozbou nejen na Zemi, varuje NASA

Čína posiluje své kapacity ve vesmíru a využívá svůj civilní program k maskování svých vojenských cílů, řekl dnes ředitel amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Bill Nelson.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy