Španělsko po Madridu uzavírá i města León a Palencia, pandemie se výrazně zhoršuje

Severošpanělská města Palencia a León od úterka vyhlásí částečnou uzávěru. Důvodem je rychlý růst nových případů koronaviru, informoval Alfonso Maňueco, který stojí v čele správy oblasti Kastilie-León. Uzávěru z téhož důvodu už minulý týden vyhlásilo hlavní město Madrid.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Epidemická situace nás nutí přijmout nová opatření k ochraně zdraví v Leónu a Palencii," tweetoval Maňueco. Uzávěra, která má trvat nejméně čtrnáct dní, se bude týkat více než 200.000 lidí, informuje El País.

Madrid a devět přilehlých oblastí jsou rovněž na dva týdny uzavřené od pátku. Lidé tam mohou vycházet z domovů a hranici města překročit jen z nezbytných důvodů, tedy kvůli práci, studiu, cestám k lékaři nebo za nákupem. Bary a restaurace se musejí zavřít ve 23:00, tedy ne hodinu po půlnoci, jak je běžné, a platí zákaz shromáždění více než šesti lidí. Vláda za nedodržení těchto pravidel pohrozila pokutami.

zdroj: YouTube

Podle agentury AFP je ovšem těžké příkazy vynucovat, protože policie stále čeká na soudní povolení evidovat ty, kdo nařízení poruší.

Ve zhruba 47milionovém Španělsku s covidem-19 zemřelo přes 32.000 lidí a země má v rámci Evropské unie největší počet případů k počtu občanů. V Madridu připadá na 100.000 lidí 850 případů covidu-19, což je v Evropě nejvíc. V celé zemi se nakazilo téměř 790.000 lidí.

Uzávěra metropole a okolí se týká zhruba 4,8 milionu lidí. Agentura Reuters k situaci v Madridu napsala, že bylo zřízeno 60 kontrolních stanovišť, na nichž hlídkuje 300 policistů. Lidé, kteří se městem pravidelně pohybují, dnes ale nepocítili velký rozdíl a málokdo byl kontrolován. "Žádné policejní kontroly jsem neviděla, nerozumím té situaci, jakou vytvořili," řekla studentka Cristina Caneteová.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do Polska mohou ode dneška Češi a Slováci jen s testy či očkováním

27.02.2021 08:12 Cestující přijíždějící do Polska z České republiky a Slovenska čeká ode dneška karanténa, nebudou…

ONLINE: Nárůst úmrtí v Česku nezpomaluje. Roste i reprodukční číslo

27.02.2021 08:00 Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření koronaviru v Česku stouplo na 1,22. Epidemie tak nadále…

Omezení pohybu či uzavření škol. Vláda oznámila nová opatření

26.02.2021 22:03 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Jan Blatný dnes ve Sněmovně představil návrhy nových opatření. Mezi ně spadá…

Česko podalo žalobu na Polsko kvůli rozšiřování těžby v dole Turów

26.02.2021 20:29 Aktualizováno Česko podalo k Soudnímu dvoru EU žalobu na Polsko kvůli rozšiřování těžby v hnědouhelném dole Turów…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama