Španělsko podpoří pandemií zasažený cestovní ruch miliardami eur

Španělský premiér Pedro Sánchez dnes oznámil, že vláda pomůže sektoru turistického ruchu stiženému pandemií balíkem 4,25 miliard eur (113,5 miliardy Kč). "Dobrou zprávou je, že jsme díky vývoji pandemie mohli uspíšit znovuotevření našich hranic," řekl v Madridu. Odkazoval přitom na skutečnost, že Španělsko 21. června otevírá hranice lidem z většiny unijních zemí, včetně České republiky.

Španělské letovisko Benidorm
doporučujeme

Podpoře turistického roku předcházel balík 3,75 miliardy eur určený pro automobilový průmysl, který Madrid oznámil v pondělí. V polovině března Španělsko pro na boj s dopady koronaviru vyčlenilo 200 miliard eur formou půjček, státních záruk, úlev i přímé pomoci.

Minulý rok navštívilo Španělsko 80 milionů turistů, což ze země na Pyrenejském poloostrově činí jednu z nejpopulárnějších cestovních destinací. Kvůli dopadu pandemie na tento klíčový segment tamní ekonomiky se očekává, že hospodářství Španělska klesne více než ekonomiky evropských sousedů. Nejhorší scénář španělské centrální banky počítá letos s poklesem hrubého domácího produktu až o 15 procent.

Někteří němečtí turisté mohou sice v rámci pilotního projektu přímo létat na Baleárské ostrovy, ale celá země by se měla turistům z EU s výjimkou Portugalska otevřít 21. června. Většina Španělů stále nemůže cestovat mezi jednotlivými regiony.

Zkrácená letní sezona ohrozila desítky tisíc pracovních míst. Nemálo pracovních sil musí celý rok zvládnout s pomocí peněz vydělaných od května do září. Španělská centrální banka očekává, že míra nezaměstnanosti se bude nejméně ještě po rok 2022 držet nad 17 procenty.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu odhaleno dalších 14 611 nákaz covidem, nových úmrtí je 158

29.11.2020 07:33 Německo za sobotu zaregistrovalo 14.611 nákaz koronavirem SARS-CoV-2, zatímco bilance obětí covidu…

Pandemie covid: Británie a Itálie hlásí nižší přírůstek nakažených, potíže…

28.11.2020 21:26 Aktualizováno Itálie a Británie dnes ohlásily méně případů nákazy koronavirem a úmrtí s covidem-19 za 24 hodin…

Británie uzavřela s Francií dohodu k migraci, brexitové jednání pokračuje

28.11.2020 21:06 Britská ministryně vnitra Priti Patelová dnes novináře ujistila, že vyjednávání mezi Británií a…

Po celé Francii se protestovalo proti návrhu zákona o bezpečnosti, došlo…

28.11.2020 20:59 Aktualizováno V sedmdesáti francouzských městech dnes desetitisíce občanů protestovaly proti návrhu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama