Španělsko zavírá další města, v karanténě bude region Navarra. Tvrdé opatření čeká i Itálii

Vedení severošpanělského regionu Navarra kvůli rostoucímu počtu nakažených koronavirem od čtvrtka na dva týdny omezí pohyb svých obyvatel, opustit region budou moci lidé jen z důležitých důvodů, například kvůli práci. Podobná uzavírka platí ve Španělsku, kde se počet nakažených od počátku pandemie už blíží milionu, v řadě měst, včetně jeho metropole Madridu, kde má ale toto opatření skončit v sobotu.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Vedení madridského regionu, který je nejhůře postiženou oblastí v zemi, zvažuje různé varianty, jak šíření epidemie od soboty omezit. Dnes oznámilo, že zvažuje požádat centrální vládu o vyhlášení nočního zákazu vycházení. Platit by mohl od půlnoci, aby se "respektoval čas večeří" a omezily se tak škody provozovatelů restaurací, napsal deník La Vanguardia.

Španělský ministr zdravotnictví Salvador Illa dnes na tiskové konferenci řekl, že vláda zvažuje možnost nočního zákazu vycházení v celé zemi. K tomu by ale bylo podle Illy zřejmě nutné vyhlásit ve Španělsku opět nouzový stav, proti němu je opoziční Lidová strana (PP). Illa uvedl, že nouzový stav vláda nevyhlásí, pokud se na něm neshodnou všechny autonomní regiony. Illa také řekl, že toto opatření vláda nechystá "bezprostředně".

Noční zákazy vycházení vyhlásila v předchozích dnech některá evropská města, tento zákaz platí například od soboty ve Francii v devíti největších městech (tedy pro asi 20 milionů Francouzů) mezi 21:00 a 6:00 hodinou a ode dneška ve stejnou dobu ve Slovinsku (dva miliony lidí).

Omezení pohybu pro obyvatele Madridu a několik dalších měst madridského regionu, které vyprší z pátku na sobotu, zavedla španělská vláda navzdory regionální vládě vyhlášením nouzového stavu. Jeho prodloužení zatím nechystá. Do pátku se očekává, že vedení madridského regionu vyhlásí opatření, které španělská vláda bude považovat za dostatečné. Šéfka madridského regionu Isabela Díazová prosazuje karanténní omezení pouze v takzvaných zdravotnických zónách s nejhorší epidemickou situací, což ale v předchozích týdnech španělská vláda nepovažovala za dostačující opatření.

Radnice madridské metropole už oznámila, že zruší tradiční tříkrálové procesí začátkem ledna a že připravuje omezení na vánoční svátky. Rozhodne se podle aktuální epidemické situace, omezena ale zřejmě zůstane návštěvnost veřejných uzavřených prostor.

Další karanténní omezení kromě Navarry, kde se dotknou téměř 700.000 obyvatel a kde se nově také zavřou bary a restaurace, oznámila tento týden i vláda regionu Kastilie-León, která uzavřela ode dneška na dva týdny města Burgos (asi 175.000 obyvatel), Aranda de Duero (33.000) a Miranda de Ebros (35.000) a prodloužila uzavírky v Palencii a Leónu. Už od soboty platí také omezení pohybu pro asi 145.000 obyvatel Salamanky.

Opatření zpřísňuje i druhý nejhůře postižený španělský region Katalánsko, který od víkendu na dva týdny zavřel bary a restaurace (smí prodávat jen jídlo s sebou) a ode dneška nařídil zavřít od 22:00 do 7:00 obchody s nonstop provozem. Cílem opatření je zamezit šíření koronaviru zejména mezi mladými, kteří po uzavření barů v těchto obchodech nakupovali alkohol a srocovali se jinde, ač jsou v Katalánsku zakázána shromáždění více než šesti osob. Uzavírkou obchodů v noci se chce katalánská vláda vyhnout zavedení nočního zákazu vycházení.

Počet hospitalizovaných s nemocí covid-19 v Katalánsku výrazně roste, za posledních 10 dní se zdvojnásobil, v některých nemocnicích ztrojnásobil. Proto některé katalánské nemocnice ruší plánované operace, jiné to zvažují během týdne či dvou. Důvodem je i rostoucí počet nakažených zdravotníků.

Lombardii, bohatý region na severu Itálie, který je v zemi nejhůře zasažený koronavirem, čeká od čtvrtka noční zákaz vycházení. Stejné opatření ohlásil od pátku také region Kampánie na jihu země. Stane se tak poprvé od května, kdy skončila v Itálii první karanténa. Zákaz nočního vycházení bude v Lombardii platit od 23:00 do 5:00 hodin, informovala dnes agentura AFP.

Kromě zákazu nočního vycházení v Lombardii by o víkendech také měla zůstat uzavřená obchodní centra, která neprodávají potraviny.

Předseda regionální vlády Kampánie Vincenzo De Luca oznámil, že požádá italského ministra zdravotnictví o zavedení nočního zákazu vycházení od pátku. "Od 23 hodin se přeruší aktivity a pohyb," uvedl De Luca. Kraj na jihu Itálie od pondělí otevře základní školy, distanční vyučování na školách bylo zavedeno od 16. října.

Podle předsedy regionální vlády Kampánie směřuje k uzavření, protože na jednotkách intenzivní péče zůstalo volných 15 lůžek. Kampánie, která má 5,8 milionu obyvatel, zaznamenává po desetimilionové Lombardii druhý nejvyšší denní přírůstek nově nakažených koronavirem. V pondělí region registroval 18.314 nemocných a 85 pacientů je hospitalizováno na jednotkách intenzivní péče.

Ministr zdravotnictví a představitelé regionu Lombardie se na nových opatřeních shodli po dalším výrazném zhoršení epidemické situace v oblasti. Lombardie v pondělí zaznamenala 1687 nových případů nákazy koronavirem, celá Itálie oznámila 9338 nových případů. Za poslední týden vzrostl počet hospitalizovaných s koronavirem v Lombardii o 145 procent, počet osob na jednotkách intenzivní péče o 126 procent.

Již v sobotu Lombardie nařídila uzavření restaurací a barů úderem půlnoci a také veškerý amatérský sport. Přísnější opatření zavedla pak v neděli celá Itálie. V restauracích a barech v Itálii budou lidé od 18:00 hodin obslouženi pouze tehdy, budou-li sedět u stolů. U jednoho stolu smí přitom být jen šest lidí. Premiér Conte v neděli rovněž oznámil zastavení amatérských sportovních soutěží a místních trhů. Starostové měst také mají pravomoc uzavřít ve 21:00 hodin veřejná prostranství, kde se shromažďuje příliš mnoho lidí.

Podle údajů ministerstva zdravotnictví zveřejněných v pondělí se od začátku epidemie v Itálii nakazilo 423.578 osob, 36.616 jich zemřelo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu zemřelo na covid 487 pacientů za den, nejvíc od počátku epidemie

02.12.2020 08:25 Německé úřady za 24 hodin zaznamenaly 487 úmrtí v souvislosti s covidem-19, od počátku epidemie jde…

V Trevíru muž úmyslně najel autem na pěší zónu. Pět mrtvých, mnoho…

01.12.2020 22:01 Aktualizováno Ve městě Trevíru (Trier) na západě Německa dnes vjelo auto na pěší zónu. Zemřelo pět lidí a nejméně…

Zdravotnický personál v Belgii utíká z nemocnic

01.12.2020 22:01 Aktualizováno Jedna je dnes pekařkou, druhý se chce stát knihovníkem: oba za sebou zaklapli bránu nemocnice a…

Francie opět eviduje méně než 10.000 případů koronaviru

01.12.2020 21:28 Ve Francii za posledních 24 hodin přibylo 8083 nových případů koronavirové infekce, uvedla agentura…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama