Špičky EU a NATO se těší na spolupráci s Bidenem

Nově zvolenému americkému prezidentovi Joeu Bidenovi gratulovali i vrcholní představitelé Evropské unie a NATO. Předseda Evropské rady Charles Michel uvedl, že EU je připravena s Bidenem spolupracovat v otázkách klimatických změn či mezinárodního obchodu. Podle šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové chce evropský blok s novou americkou vládou posílit spolupráci na aktuálních společných tématech včetně boje proti pandemii covidu-19.

Charles Michel
doporučujeme

Unijní činitelé dávali před volbami najevo, že pro budoucnost vztahů evropského bloku s USA by byl Biden o něco lepší volbou než dosavadní prezident Donald Trump. Shodovali se však v tom, že by EU měla bez ohledu na výsledek amerického hlasování usilovat o zlepšení obchodních i diplomatických vztahů, které se za téměř čtyři roky Trumpovy vlády zkomplikovaly.

"Evropská komise je připravena posílit spolupráci s novou administrativou a novým Kongresem, abychom řešili naléhavá témata, kterým společně čelíme," uvedla v prohlášení šéfka unijní exekutivy. Vedle dopadů pandemie či klimatických změn by podle ní chtěla EU s novou americkou vládou spolupracovat v bezpečnostní oblasti či na reformě světových organizací.

Diplomatické i obchodní vztahy evropského bloku s tradičním zaoceánským partnerem se zhoršily po Trumpově nástupu po minulých volbách před čtyřmi lety. Prezident zcela změnil kurz svého předchůdce Baracka Obamy například v politice ochrany klimatu, když oznámil, že jeho země odstoupí od pařížské klimatické dohody. S EU se rozešel také v pohledu na mezinárodní bezpečnost, když odmítl dohodu o omezování íránského jaderného programu, kterou dojednal Obama, jehož viceprezidentem byl právě Biden. Trump také začal zavádět cla na evropské zboží a k ledu poslal i jednání o transatlantické obchodní dohodě. Proto řada unijních představitelů doufala, že po Bidenově nástupu by se situace mohla změnit k lepšímu.

"EU je připravena zapojit se do silného transatlantického partnerství," uvedl ve své gratulaci Bidenovi předseda Evropské rady Charles Michel. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell podotkl, že Američané dali najevo touhu po změně prostřednictvím rekordní voličské účasti. Bidenovo vítězství je "velký den pro USA a pro EU", neboť dává šanci na "obnovu partnerství", uvedl Borrell.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg prohlásil, že silná aliance je dobrá jak pro Evropu, tak pro USA. "Vím, že Joe Biden je výrazným stoupencem naší aliance a těším se na spolupráci s ním," napsal na twitteru Stoltenberg.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zběsilá jízda v Trevíru: Řidič zabil i devítitýdenní dítě. Nové informace…

02.12.2020 16:50 Aktualizováno Řidič vozu, který vjel v úterý na pěší zónu v Trevíru, s policií spolupracuje a vypovídá. Soud dnes…

EU chce zapomenout na spory s Trumpem a spolupracovat s USA. Dívejme se…

02.12.2020 16:32 Evropská unie chce po nástupu nového amerického prezidenta Joea Bidena výrazně posílit spolupráci…

Útok nožem v Haagu: Dva zranění, podle vyšetřovatelů nejde o terorismus

02.12.2020 16:15 Dva lidé byli zraněni při útoku nožem a požáru obchodu na hlavní nákupní třídě v centru…

Rakousko začne rozvolňovat. Otevře obchody a školy, od 24. prosince umožní…

02.12.2020 16:08 Aktualizováno Rakousko začne od pondělí uvolňovat přísná opatření, která přijalo v boji proti koronaviru. Na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama