Špína na Bidena? Zelenskyj vyloučil zásadu "něco za něco" v jednání s Trumpem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj znovu důrazně popřel, že by se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem jednal podle zásady "něco za něco". Řekl to v rozhovoru, který dnes zveřejnilo několik evropských listů.

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
doporučujeme

Americká opozice Trumpa viní, že žádal po Kyjevu "špínu" na svého pravděpodobného volebního soka Joea Bidena výměnou za vojenskou pomoc Ukrajině a přijetí Zelenského v Bílém domě.

"Za žádných okolností jsem s prezidentem USA Donaldem Trumpem nemluvil stylem 'vy mně dáte tohle, já vám dám tamto,' řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru, který otiskly týdeníky Der Spiegel a Time a deníky Le Monde a Gazeta Wyborcza. Zelenskyj nerozumí spekulacím o vydírání, o němž američtí demokraté hovoří v procesu ústavní žaloby, kterou vyvolala Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu.

"Nechci, aby vznikl dojem, že my na Ukrajině jsme prosebníci," zdůraznil Zelenskyj.

Skandál, který vedl k proceduře impeachmentu, vyvolal telefonát Trumpa se Zelenským z 25. července. Podle demokratů jde o nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami v příštím roce, v nichž bude Trump obhajovat svůj mandát.

Zelenskyj se rovněž evropským listům svěřil s očekáváním, které spojuje se summitem takzvané normandské skupiny. Pařížská schůzka nejvyšších představitelů Ukrajiny, Ruska, Německa a Francie 9. prosince má být věnována řešení konfliktu na východě Ukrajiny, kde proti sobě stojí ukrajinská armáda a proruští separatisté.

Definitivnímu zastavení násilností musí podle ukrajinského prezidenta předcházet několik kroků. Jde například o výměnu zajatců, pevné příměří a stažení všech ozbrojenců z regionu před místními volbami. "Až budou tyto podmínky splněny, uvidíme, zda všichni zúčastnění o skončení války opravdu stojí. My rozhodně ano, ale uvidíme, zda i Rusko," dodal Zelenskyj.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Belgie zavřela restaurace. Školy fungují, děti nejsou podle expertky …

19.10.2020 16:56 Zavřené restaurace a kavárny, povinnost pracovat z domova, pokud je to možné, či zákaz nočního…

Polsko chystá na stadionu nemocnici pro pacienty s covidem-19

19.10.2020 16:46 Aktualizováno Polsko se chystá otevřít dočasnou nemocnici pro pacienty s onemocněním covid-19 na Národním…

Německo má 4325 nových infekcí covid, mezi ohniska se zařadil i Hamburk

19.10.2020 15:27 Aktualizováno Německo za posledních 24 hodin eviduje 4325 nových případů nákazy koronavirem, informoval dnes…

Slovinsko kvůli koronaviru vyhlásilo nouzový stav, platí zákaz nočního…

19.10.2020 14:36 Slovinská vláda dnes kvůli rostoucímu počtu případů koronaviru vyhlásila třicetidenní nouzový stav.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama