Špionáž pro Čínu. Německo vyšetřuje tři osoby, proběhly razie

Německý spolkový státní zástupce vyšetřuje tři osoby podezřelé ze špionáže ve prospěch Číny. V Berlíně, spolkových zemích Bádensko-Württembersko a Bavorsko a také v Bruselu se v souvislosti s tím uskutečnilo devět domovních prohlídek, informoval dnes server zpravodajského magazínu Der Spiegel. Agentuře DPA vyšetřování potvrdil mluvčí spolkové prokuratury.

Německá policie, ilustrační fotografie
doporučujeme

Dva podezřelí údajně dodávali soukromé a obchodní informace čínskému ministerstvu státní bezpečnosti a třetí projevil ochotu činit totéž.

Podle Spiegelu vyšetřuje nejvyšší státní zástupce Peter Frank bývalého diplomata z Německa a dva zaměstnance známé německé lobbistické firmy, která v minulosti poskytovala poradenství mimo jiné velkým německým firmám. Dnes ráno se razie uskutečnily v kancelářích a bytech obviněných.

V centru vyšetřování je podle německého magazínu bývalý pracovník Evropské komise a poté diplomat Evropské služby pro vnější činnost. Podle Spiegelu zastával v Bruselu vedoucí pozice a později působil jako vyslanec EU v několika státech. V roce 2017 kariéru u unii ukončil a odešel do lobbistické firmy.

V témže roce začal bývalý diplomat předávat informace čínskému důstojníkovi a také naverboval oba další obviněné, zjistili podle Spiegelu vyšetřovatelé.

Pokud se podezření potvrdí, půjde podle německého magazínu o jeden z velmi vzácných případů odhalení špionů pracujících pro Čínu. Často se sice mluví o rozsáhlých špionážních operacích Číny v Německu a Evropě, ale ve skutečnosti vyšetřovatelé jen zřídkakdy slaví úspěch při odhalování aktivit čínských tajných služeb.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Macron chce reset vztahů s Británií, ale i dodržení dohody o brexitu

12.06.2021 12:22 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes nabídl britskému ministerskému předsedovi Borisi…

V Německu za poslední den přibylo 1911 nakažených koronavirem a 129 úmrtí

12.06.2021 07:26 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 1911 případů nákazy koronavirem a 129 úmrtí…

Cestování na Slovensko? Od 14. června bude stačit i test provedený v ČR…

11.06.2021 23:29 Pro osoby přijíždějící na Slovensko z České republiky do 14.6.2021 (6:00 hodin) je povinná…

Švédsko varuje před "temnými mraky" koronaviru, takzvanou variantou delta

11.06.2021 21:56 Aktualizováno Švédský úřad veřejného zdraví dnes varoval před znepokojivými místními ohnisky koronavirové…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama