Špionáž pro Čínu. Německo vyšetřuje tři osoby, proběhly razie

Německý spolkový státní zástupce vyšetřuje tři osoby podezřelé ze špionáže ve prospěch Číny. V Berlíně, spolkových zemích Bádensko-Württembersko a Bavorsko a také v Bruselu se v souvislosti s tím uskutečnilo devět domovních prohlídek, informoval dnes server zpravodajského magazínu Der Spiegel. Agentuře DPA vyšetřování potvrdil mluvčí spolkové prokuratury.

Přidejte svůj názor

Německá policie, ilustrační fotografie
doporučujeme

Dva podezřelí údajně dodávali soukromé a obchodní informace čínskému ministerstvu státní bezpečnosti a třetí projevil ochotu činit totéž.

Podle Spiegelu vyšetřuje nejvyšší státní zástupce Peter Frank bývalého diplomata z Německa a dva zaměstnance známé německé lobbistické firmy, která v minulosti poskytovala poradenství mimo jiné velkým německým firmám. Dnes ráno se razie uskutečnily v kancelářích a bytech obviněných.

V centru vyšetřování je podle německého magazínu bývalý pracovník Evropské komise a poté diplomat Evropské služby pro vnější činnost. Podle Spiegelu zastával v Bruselu vedoucí pozice a později působil jako vyslanec EU v několika státech. V roce 2017 kariéru u unii ukončil a odešel do lobbistické firmy.

V témže roce začal bývalý diplomat předávat informace čínskému důstojníkovi a také naverboval oba další obviněné, zjistili podle Spiegelu vyšetřovatelé.

Pokud se podezření potvrdí, půjde podle německého magazínu o jeden z velmi vzácných případů odhalení špionů pracujících pro Čínu. Často se sice mluví o rozsáhlých špionážních operacích Číny v Německu a Evropě, ale ve skutečnosti vyšetřovatelé jen zřídkakdy slaví úspěch při odhalování aktivit čínských tajných služeb.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"On je ožralý!" Zasedání slovenského parlamentu začalo slovní přestřelkou

21.01.2020 16:52 Slovenští poslanci dnes minutou ticha uctili památku šéfa českého Senátu Jaroslava Kubery, který…

"Náš dům je stále v plamenech." Greta Thunbergová se opět obula do politiků

21.01.2020 16:45 Klimatická aktivistka Greta Thunbergová ve svých dvou dnešních vystoupeních na 50. zasedání…

Češi ukradli v Německu auta, jeden zahynul při honičce s policií

21.01.2020 16:17 Dvojice Čechů v Německu ukradla v noci na dnešek dvě auta, jeden zloděj následně zahynul při…

Migranti popsali hrůzy, kterými cestou do Evropy prošli. Osmiletý hoch…

21.01.2020 15:06 Migranti, kterým se podařilo bezpečně dostat do Evropy, se svěřili s hrůzami, které prožili na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama