Spojené státy rozmisťují kvůli Rusku v Pobaltí armádu a tanky

Spojené státy dnes začaly s rozmísťováním svých vojáků s desítkami tanků v Litvě. Američané tam budou půl roku působit v rámci vícenárodního praporu Severoatlantické aliance. NATO o ustavení praporů v trojici pobaltských zemí a v Polsku rozhodlo v roce 2016 ve snaze odradit po ukrajinské krizi Rusko od případného agresivního chování vůči aliančním zemím.

Přidejte svůj názor 126 komentářů

Americká armáda, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Je to především poselství Litvě a sousedním zemím, které jsou také členy NATO, že spojenci jsou na naší straně. A je to také poselství Rusku, že Spojené státy se zapojily jako prvek dodatečného odstrašení," řekl agentuře AFP litevský ministr obrany Raimondas Karoblis.

Rozmístění 500 amerických vojáků s 30 tanky Abrams, 25 bojovými vozidly pěchoty Bradley a 70 dalšími vozidly avizovalo litevské ministerstvo obrany minulý měsíc. Američané odejdou na jaře 2020, po vojenském cvičení zaměřeném na obranu jediné pozemní trasy mezi Pobaltím a zbytkem NATO.

Američtí vojáci se tak vracejí do Pobaltí, kde už působili po ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym na jaře 2014. Americký prapor se stane součástí v oblasti působících sil NATO. Současně má jednotka představovat ujištění Washingtonu pobaltským spojencům, že americký prezident Donald Trump na východní křídlo aliance nezapomíná i přes nedávné škrty Pentagonu v obranných projektech v Evropě.

Spojené státy v Evropě investovaly do odražení případné ruské agrese, do výcviku, modernizace vojenských základen a skladů s vybavením. Trump ale také žádá spojence v NATO, aby sami více přispívali na svou obranu.

Na tom, že do deseti let dostanou své výdaje na obranu k hranici dvou procent hrubého domácího produktu, se alianční státy dohodly v souvislosti s děním na Ukrajině už v roce 2014, mnohé země ale zatím ve svých plánech zaostávají.

Moskva tvrdí, že nemá v úmyslu napadnout Pobaltí či Polsko a obviňuje NATO z destabilizace Evropy tím, že se alianční jednotky přiblížily k ruským hranicím.

V Estonsku, Litvě, Lotyšsku a Polsku od ruské anexe Krymu rotují jednotky aliančních zemí, včetně vojáků z Británie, Kanady, Francie, Německa i dalších zemí, včetně Česka. Po ruské anexi Krymu byla v každé pobaltské zemi rozmístěna rota amerických vojáků, a to až do podzimu 2017, kdy je v Estonsku, Litvě a Lotyšsku vystřídaly mnohonárodní prapory "posílené předsunuté přítomnosti" NATO, do nichž přispívá i česká armáda.

Česká republika do Litvy původně vyslala mechanizovanou rotu. V zemi se vystřídalo během roku ve dvou rotacích přes 450 českých vojáků. Od začátku srpna je v Pobaltí nahradila méně početná jednotka specialistů průzkumu a elektronického boje.

Čeští piloti také nyní se stíhačkami Jas-39 Gripen pomáhají s ochranou vzdušného prostoru trojice pobaltských zemí.

Litvu a Polsko od sebe částečně odděluje ruská enkláva u Kaliningradu, kde Moskva rozmístila sofistikované rakety Iskander, které mohou být vyzbrojeny jadernými hlavicemi.

Loading...
Vstupte do diskuze (126)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svoboda vybojovaná sametovou revolucí není samozřejmá, varuje Jourová

11.11.2019 22:06 Sametová revoluce přinesla před třiceti lety obyvatelům tehdejšího Československa svobodu a…

Atlantik vyplavuje několik týdnů ve Francii balíčky s čistým kokainem

11.11.2019 18:30 Už několik týdnů nacházejí obyvatelé francouzského atlantického pobřeží při procházkách na pláži…

Francii zasáhlo silné zemětřesení. Několik zraněných, stovky domů…

11.11.2019 17:39 Aktualizováno Jihovýchod Francie dnes kolem poledne zasáhlo zemětřesení o síle 5,4 stupně. Otřesy trvaly několik…

Kiska a Fico opět v sobě. Na Slovensku vznikl blok proti vládnímu Směru-SD

11.11.2019 17:37 Aktualizováno Tři neparlamentní politické formace na Slovensku, jejichž preference dohromady činí 28 procent,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama