Spojené státy rozmisťují kvůli Rusku v Pobaltí armádu a tanky

Spojené státy dnes začaly s rozmísťováním svých vojáků s desítkami tanků v Litvě. Američané tam budou půl roku působit v rámci vícenárodního praporu Severoatlantické aliance. NATO o ustavení praporů v trojici pobaltských zemí a v Polsku rozhodlo v roce 2016 ve snaze odradit po ukrajinské krizi Rusko od případného agresivního chování vůči aliančním zemím.

"Je to především poselství Litvě a sousedním zemím, které jsou také členy NATO, že spojenci jsou na naší straně. A je to také poselství Rusku, že Spojené státy se zapojily jako prvek dodatečného odstrašení," řekl agentuře AFP litevský ministr obrany Raimondas Karoblis.

Rozmístění 500 amerických vojáků s 30 tanky Abrams, 25 bojovými vozidly pěchoty Bradley a 70 dalšími vozidly avizovalo litevské ministerstvo obrany minulý měsíc. Američané odejdou na jaře 2020, po vojenském cvičení zaměřeném na obranu jediné pozemní trasy mezi Pobaltím a zbytkem NATO.

Američtí vojáci se tak vracejí do Pobaltí, kde už působili po ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym na jaře 2014. Americký prapor se stane součástí v oblasti působících sil NATO. Současně má jednotka představovat ujištění Washingtonu pobaltským spojencům, že americký prezident Donald Trump na východní křídlo aliance nezapomíná i přes nedávné škrty Pentagonu v obranných projektech v Evropě.

Spojené státy v Evropě investovaly do odražení případné ruské agrese, do výcviku, modernizace vojenských základen a skladů s vybavením. Trump ale také žádá spojence v NATO, aby sami více přispívali na svou obranu.

Na tom, že do deseti let dostanou své výdaje na obranu k hranici dvou procent hrubého domácího produktu, se alianční státy dohodly v souvislosti s děním na Ukrajině už v roce 2014, mnohé země ale zatím ve svých plánech zaostávají.

Moskva tvrdí, že nemá v úmyslu napadnout Pobaltí či Polsko a obviňuje NATO z destabilizace Evropy tím, že se alianční jednotky přiblížily k ruským hranicím.

V Estonsku, Litvě, Lotyšsku a Polsku od ruské anexe Krymu rotují jednotky aliančních zemí, včetně vojáků z Británie, Kanady, Francie, Německa i dalších zemí, včetně Česka. Po ruské anexi Krymu byla v každé pobaltské zemi rozmístěna rota amerických vojáků, a to až do podzimu 2017, kdy je v Estonsku, Litvě a Lotyšsku vystřídaly mnohonárodní prapory "posílené předsunuté přítomnosti" NATO, do nichž přispívá i česká armáda.

Česká republika do Litvy původně vyslala mechanizovanou rotu. V zemi se vystřídalo během roku ve dvou rotacích přes 450 českých vojáků. Od začátku srpna je v Pobaltí nahradila méně početná jednotka specialistů průzkumu a elektronického boje.

Čeští piloti také nyní se stíhačkami Jas-39 Gripen pomáhají s ochranou vzdušného prostoru trojice pobaltských zemí.

Litvu a Polsko od sebe částečně odděluje ruská enkláva u Kaliningradu, kde Moskva rozmístila sofistikované rakety Iskander, které mohou být vyzbrojeny jadernými hlavicemi.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Americká armáda (U.S. ARMY) Polsko

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 20 minutami

Nikol Pašinjan, arménský premiér

Svět je na pokraji další války. Spor mezi Ázerbájdžánem a Arménie se vyostřuje

Pokud Arménie odmítne ustoupit v jednáních s Ázerbájdžánem ohledně navrácení některých území, která kontroluje od 90. let minulého století, hrozí vypuknutí války. Uvedl to arménský premiér Nikol Pašinjan během setkání s obyvateli příhraničních obcí v regionu Tavuš na severovýchodě země poblíž hranic s Ázerbájdžánem.

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby prezidenta RF 2024

Golos: Volby v Rusku byly největší podvod v dějinách země

Ruské nezávislé hnutí Golos (v překladu Hlas), které monitoruje dodržování práv voličů a volebních pravidel, označilo prezidentské volby v Rusku za "nejpodvodnější a nejzkorumpovanější v historii země." Jejich vítězem byl vyhlášen úřadující šéf Kremlu Vladimir Putin, který získal téměř 90 procent odevzdaných hlasů.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

Z filmu Svědkové Putinovi.

Filmy o Putinově Rusku a jeho agresi u příležitosti prezidentských (ne)voleb

O víkendu v Rusku proběhly prezidentské volby, jejichž průběh by se pro Putinovu opozici dal přirovnat k boji s větrnými mlýny. Vladimir Putin prezidentské křeslo obsadí již popáté. Kdy jindy si tak připomenout sérii filmů, které dohromady tvoří portrét novodobého diktátora, jeho vlivu na Rusko a připomínají, jak lehce je moc zneužitelná. Většinu z titulů snadno naleznete na streamovacích platformách.

včera

včera

včera

včera

včera

Česko jako postsovětský satelit? Americký deník upravil titulek článku o munici pro Ukrajinu

Americký deník Wall Street Journal po vlně příspěvků na sociálních sítích upravil titulek článku, v němž se věnuje české iniciativě, jejímž cílem je získání dělostřelecké munice pro Ukrajinu, která už přes dva roky čelí ruské agresi. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy