Spojenému království zvoní hrana: 3 důvody, proč brexit rozklíží zemi

Britský premiér Boris Johnson smetl své politické protivníky jako lavina. Jeho Konzervativní strana má v Dolní sněmovně jasnou většinu a ostrovnímu království už nic nebrání v osvobození ze "žaláře" evropských národů, jak EU často nazývají euroskeptici. Mohou ale Britové slavit, anebo zapláčou? Zodpovědět tuto otázku se pokusila dopisovatelka serveru Politico.eu Naomi O'Learyová.

Přidejte svůj názor 71 komentářů

Boris Johnson, ilustrační fotografie
doporučujeme

Na výsledky nedávných britských parlamentních voleb lze nahlížet ze dvou úhlů pohledu. Ten první říká, že konečně zvoní umíráček všem dosavadním dlouhodobým dohadům o brexitu, ke kterému se Velká Británie pořád ne a ne dokopat. Nyní tomu bude konec. To je sice pravda, ale zároveň je potřeba vzít v úvahu napětí v jednotlivých zemích Spojeného království. Jak ve Skotsku, tak i Severním Irsku, opět narůstají separatistické tendence.

Historie se opakuje. Britská účast v 1. světové válce znamenala konec imperiálním časů a velké územní ztráty. Lidé jsou ovšem nepoučitelní a britský scénář možná jasně ukazuje, že opuštění EU sice přinese ostrovanům nezávislost, ale zároveň je totálně rozštěpí. Skotsko se osamostatní a Severní Irsko připojí k Irské republice. Jediné, co z kdysi tak silné říše, zůstane, bude Anglie a Wales. 

Poprvé v historii Severního Irska totiž došlo k vítězství separatistů nad unionisty. Skotsko navíc požaduje další referendum o odtržení. Většina jeho obyvatel v roce 2016 hlasovala proti vystoupení z EU. "Brexit je jednou z našich unionistických priorit. Nicméně nelze vyloučit, že bude mít za následek konec Spojeného království," upozornil bývalý předseda Ulterských unionistů Mike Nesbitt.

Budeme-li nahlížet na volby do Dolní sněmovny jako na druhé referendum o opuštění EU, tak jejich výsledky se v podstatě neliší od hlasování o brexitu v červnu 2016. Zatímco Angličané a Velšané hlasovali jasně pro vystoupení, tak ve Skotové a Severní Irové preferují zachování statu quo. Rozbití kdysi silné Velké Británie na atomy tedy skutečně klepe na dveře. O'Learyová nastínila 3 důvody, proč tomu tak je:

1. Demografie jde proti nám

Jak už bylo zmíněno, tak poprvé v dějinách se severoirským unionistům nepodařilo získat v Dolní sněmovně většinu. Z 18 poslaneckých mandátů, na nějž mají političtí reprezentanti Severního Irska nárok, obhájila Demokratická unionistická strana (DUP) osm, zatímco nacionalisté (Sinn Féin, Sociální demokraté a Labouristé) devět. Zbytek připadl neutrální Alianční straně.

Severní Irsko je navíc nástupnickým státem staré provincie Ulster, která byla tradiční baštou protestantů, kteří požadovali unii se Spojeným královstvím. Dnes už tomu tak není. Unionisté stárnou, zatímco většinu tamní omladiny tvoří katolíci požadující připojení k Dublinu. Demografové odhadli, že jich v roce 2021 bude většina. Z tohoto důvodu je téměř na výsost jasné, že se znovu dostane do politické diskuze otázka revize Velkopáteční dohody, která by znamenala Sjednocení Irska. 

2. Pád Demokratické unionistické strany

Volební ztráta DUP v Severním Belfastu je více než symbolická. Dříve si v tomto volebním obvodu drželi svojí pozici. Zpočátku tam několikrát za sebou vyhrával lord Edward Carson, který je také považován za otce unionismu. Jeho nástupcem se stal Nigel Dodds profilující se jako sociálně konzervativní politik odmítající homosexuální sňatky a potraty. Toho ale porazil 39letý právník John Finucane, jehož otce zabili při rodinám večeři členové paramilitaristické skupiny podporovanou Velkou Británií.

3. Skotský separatismus

Triumf Skotské národní strany Nicole Sturgeonové také zhorší Johnsonovu pozici. Nejen Severní Irové, ale Skotové mají zaječí úmysly. Ačkoliv se Johnson nechal slyšet, že žádné další referendum nepřichází v úvahu, nelze brát na lehkou váhu rostoucí nacionalistické a separatistické tendence jak ve Skotsku, tak i Severním Irsku.

Edinburgh a Belfast získají, pokud jim Johnson nenabídne kompromis, společného nepřítele, proti němuž začnou intrikovat, a to za podpory Bruselu, kterému by se představa pouhé Anglie a Walesu mimo EU přeci jenom zamlouvala. Zde se španělský scénář přeci jenom odehrávat nebude.

Loading...
Vstupte do diskuze (71)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Němečtí historici ukázali dosud neznámé snímky koncentračního tábora

28.01.2020 18:40 Němečtí historici dnes představili dosud neznámé fotografie z nacistického vyhlazovacího tábora…

Koronavirus v Bavorsku. Němec se nakazil nečekaným způsobem, obavy…

28.01.2020 17:50 Aktualizováno Němci nakaženému koronavirem je 33 let a daří se mu dobře. Nakazil se podle všeho od Číňanky, která…

Puigdemont chce další referendum, shání peníze

28.01.2020 17:25 Bývalý katalánský premiér Carles Puigdemont vyzval příznivce nezávislosti Katalánska, aby svým…

KLDR musí zavřít hostel na velvyslanectví v Německu

28.01.2020 17:19 Hostel v areálu velvyslanectví Severní Koreje v Berlíně musí jeho provozovatelé zavřít. Rozhodl o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama