Spojenému království zvoní hrana: 3 důvody, proč brexit rozklíží zemi

Britský premiér Boris Johnson smetl své politické protivníky jako lavina. Jeho Konzervativní strana má v Dolní sněmovně jasnou většinu a ostrovnímu království už nic nebrání v osvobození ze "žaláře" evropských národů, jak EU často nazývají euroskeptici. Mohou ale Britové slavit, anebo zapláčou? Zodpovědět tuto otázku se pokusila dopisovatelka serveru Politico.eu Naomi O'Learyová.

Na výsledky nedávných britských parlamentních voleb lze nahlížet ze dvou úhlů pohledu. Ten první říká, že konečně zvoní umíráček všem dosavadním dlouhodobým dohadům o brexitu, ke kterému se Velká Británie pořád ne a ne dokopat. Nyní tomu bude konec. To je sice pravda, ale zároveň je potřeba vzít v úvahu napětí v jednotlivých zemích Spojeného království. Jak ve Skotsku, tak i Severním Irsku, opět narůstají separatistické tendence.

Historie se opakuje. Britská účast v 1. světové válce znamenala konec imperiálním časů a velké územní ztráty. Lidé jsou ovšem nepoučitelní a britský scénář možná jasně ukazuje, že opuštění EU sice přinese ostrovanům nezávislost, ale zároveň je totálně rozštěpí. Skotsko se osamostatní a Severní Irsko připojí k Irské republice. Jediné, co z kdysi tak silné říše, zůstane, bude Anglie a Wales. 

Poprvé v historii Severního Irska totiž došlo k vítězství separatistů nad unionisty. Skotsko navíc požaduje další referendum o odtržení. Většina jeho obyvatel v roce 2016 hlasovala proti vystoupení z EU. "Brexit je jednou z našich unionistických priorit. Nicméně nelze vyloučit, že bude mít za následek konec Spojeného království," upozornil bývalý předseda Ulterských unionistů Mike Nesbitt.

Budeme-li nahlížet na volby do Dolní sněmovny jako na druhé referendum o opuštění EU, tak jejich výsledky se v podstatě neliší od hlasování o brexitu v červnu 2016. Zatímco Angličané a Velšané hlasovali jasně pro vystoupení, tak ve Skotové a Severní Irové preferují zachování statu quo. Rozbití kdysi silné Velké Británie na atomy tedy skutečně klepe na dveře. O'Learyová nastínila 3 důvody, proč tomu tak je:

1. Demografie jde proti nám

Jak už bylo zmíněno, tak poprvé v dějinách se severoirským unionistům nepodařilo získat v Dolní sněmovně většinu. Z 18 poslaneckých mandátů, na nějž mají političtí reprezentanti Severního Irska nárok, obhájila Demokratická unionistická strana (DUP) osm, zatímco nacionalisté (Sinn Féin, Sociální demokraté a Labouristé) devět. Zbytek připadl neutrální Alianční straně.

Severní Irsko je navíc nástupnickým státem staré provincie Ulster, která byla tradiční baštou protestantů, kteří požadovali unii se Spojeným královstvím. Dnes už tomu tak není. Unionisté stárnou, zatímco většinu tamní omladiny tvoří katolíci požadující připojení k Dublinu. Demografové odhadli, že jich v roce 2021 bude většina. Z tohoto důvodu je téměř na výsost jasné, že se znovu dostane do politické diskuze otázka revize Velkopáteční dohody, která by znamenala Sjednocení Irska. 

2. Pád Demokratické unionistické strany

Volební ztráta DUP v Severním Belfastu je více než symbolická. Dříve si v tomto volebním obvodu drželi svojí pozici. Zpočátku tam několikrát za sebou vyhrával lord Edward Carson, který je také považován za otce unionismu. Jeho nástupcem se stal Nigel Dodds profilující se jako sociálně konzervativní politik odmítající homosexuální sňatky a potraty. Toho ale porazil 39letý právník John Finucane, jehož otce zabili při rodinám večeři členové paramilitaristické skupiny podporovanou Velkou Británií.

3. Skotský separatismus

Triumf Skotské národní strany Nicole Sturgeonové také zhorší Johnsonovu pozici. Nejen Severní Irové, ale Skotové mají zaječí úmysly. Ačkoliv se Johnson nechal slyšet, že žádné další referendum nepřichází v úvahu, nelze brát na lehkou váhu rostoucí nacionalistické a separatistické tendence jak ve Skotsku, tak i Severním Irsku.

Edinburgh a Belfast získají, pokud jim Johnson nenabídne kompromis, společného nepřítele, proti němuž začnou intrikovat, a to za podpory Bruselu, kterému by se představa pouhé Anglie a Walesu mimo EU přeci jenom zamlouvala. Zde se španělský scénář přeci jenom odehrávat nebude.

Související

Více souvisejících

Boris Johnson Brexit Severní Irsko Skotsko Velká Británie

Aktuálně se děje

před 50 minutami

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ANO vyzvalo vládu, aby zveřejnila částku, kterou Česko přispěje na nákup munice pro Ukrajinu

Opoziční hnutí ANO vyzvalo vládu, aby alespoň v hrubých obrysech zveřejnila částku, kterou Česká republika přispěje na nákup munice pro Ukrajinu zemím mimo Evropskou unii. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy