Spor o odklad brexitu nevyřešen, skotský soud vyčkává

Skotský nejvyšší soud dnes odložil konečné rozhodnutí ve sporu kolem žádosti o odklad brexitu. Zabýval se stížností, která chtěla zajistit, aby se premiér Boris Johnson řídil takzvaným Bennovým zákonem. Tato norma přijatá v září předsedu vlády nutila podat za určitých podmínek 19. října žádost o odklad brexitu. Johnson v sobotu dopis se žádostí do Bruselu poslal, přiložil ale i dopis, ve kterém odklad označil za chybu. Soud dnes odmítl případ ukončit, chce premiéra dál sledovat, zda "zcela" splní požadavky zákona.

Přidejte svůj názor

Brexit, ilustrační foto
doporučujeme

Poslanci britského parlamentu v září přijali takzvaný Bennův zákon, který dával premiérovi čas do 19. října, aby prosadil v parlamentu brexitovou dohodu nebo získal souhlas zákonodárců s brexitem bez dohody. Jinak musel požádat o odklad odchodu Británie z EU.

Do sobotní půlnoci Johnson ani jednu z daných podmínek nesplnil, a požádal proto EU o tříměsíční odklad brexitu. Předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi ale zaslal žádost nepodepsanou. Připojil pak ještě jeden dopis, tentokrát podepsaný, ve které odklad označil za chybu, a uvedl, že s ním nesouhlasí.

Stoupenci setrvání Británie v EU před časem skotský soud požádali, aby Johnsonovi nařídil požádat v souladu s Bennovým zákonem 19. října o odklad brexitu. Na začátku října soud odložil rozhodnutí na dnešek, tedy první pracovní den po 19. říjnu, kdy vypršela lhůta pro žádost o odklad.

Zástupce britské vlády na dnešním slyšení soud vyzval, aby případ ukončil, neboť premiér podle něj požadavků Bennova zákonu vyhověl.

Soud ale konečné rozhodnutí odložil a rozhodl, že bude sledovat, zda premiér zákonu vyhoví "zcela". Podle listu The Guardian to znamená, že soud hodlá vyčkat, zda odložení termínu brexitu, které by mohla EU Británii nabídnout, Johnson také přijme. Datum dalšího slyšení soud zatím nestanovil.

"Je škoda, že to musím říct, ale tohle není premiér, kterému by se dalo věřit, že bude dodržovat zákon. A protože se mu nedá věřit, je třeba na něj dohlížet," řekl po dnešním slyšení jeden z původních stěžovatelů, právník Jolyon Maugham.

Další ze stěžovatelek, poslankyně Skotské národní strany (SNP) Joanna Cherryová uvedla, že soudní spor už pomohl donutit Johnsona, aby o odklad požádal. "Myslím, že se to pokusil překroutit tím, že dopis nepodepsal a poslal i jiný dopis. Dobrou zprávou ale je, že EU tento nesmysl ignorovala a žádost berou vážně," řekla Cherryová. Mluvčí Evropské komise dnes oznámila, že se EU se žádostí o odklad zabývá.

Stěžovatelé původně žádali skotský soud o to, aby zvážil využití pravomoci známé jako "nobile officium", která umožňuje skotským soudům činit kroky ve jménu premiéra. Pokud by Johnson býval o odklad nepožádal, mohl by to soud dnes udělat za něj.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Oslavy "sametu": Pellegrini vybídl ke spojení společnosti, Danko…

17.11.2019 20:42 Slovensko potřebuje po 30 letech od pádu komunismu překonat rozdělení společnosti v souvislosti s…

Migrace do Británie? Po brexitu budou mít občané EU značné problémy

17.11.2019 20:13 Aktualizováno Občané Evropské unie by měli po brexitu ztratit preferenční postavení na britském pracovním trhu a…

Babiš dorazil pod Děvín. S kolegy z V4 položil věnec k Bráně svobody

17.11.2019 18:50 Aktualizováno U památníku obětí přísně střežených hranic v komunistickém Československu si zástupci zemí takzvané…

17. listopad se na Slovensku vyhrotil: Slova o grázlech, dle Fica není co…

17.11.2019 18:31 Aktualizováno Třicáté výročí pádu totality v Československu si dnes v Bratislavě připomněli špičky slovenské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama