Spor o rozpočet EU trvá, sílí hlasy k vyšachování Maďarska a Polska

Šest dní před zásadním summitem Evropské unie odmítají lídři Maďarska a Polska ustoupit ve sporu, který hrozí zablokovat unijní finance na příští rok. Přes náznaky možné nejednoty premiéři obou zemí i dnes zopakovali, že je pro ně nepřijatelné podmínit čerpání peněz kvalitou právního státu přijímající země.

Evropská Unie

Další státy na podmínce trvají a rozepře může vedle schválení rozpočtu a krizového koronavirového fondu ohrozit i přijetí nových emisních závazků, které mají šéfové států a vlád podpořit na vrcholné schůzce příští týden.

Maďarsko a Polsko blokují schválení historicky největšího balíku společných peněz EU o celkovém objemu přes 1,8 bilionu eur (přibližně 48 bilionů korun) kvůli podmíněnosti, na jejímž zavedení se shodli lídři zemí na červencovém summitu. Peníze z rozpočtu na období 2021 až 2027 i mimořádného fondu krizové pomoci mají být dostupné jen těm státům, jejichž justiční orgány zaručí nezávislé vyšetřování a stíhání případných podvodů. Podle obou zemí, s nimiž již několik let vedou unijní orgány řízení právě kvůli obavám z omezování nezávislosti justice či médií, však nemá podmíněnost oporu v unijních smlouvách.

Unijní činitelé i diplomaté už několik dní vymýšlejí řešení, které by rebelující země uspokojilo. Možný obrat v polské pozici naznačil ve čtvrtek vicepremiér Jaroslaw Gowin, podle něhož by Varšava mohla veto stáhnout výměnou za "vysvětlující prohlášení", které by jako doplněk rozpočtové podmínky schválili lídři na summitu. Premiér Mateusz Morawiecki však dnes novinářům řekl, že polské veto trvá. Podobně se vyjádřil i jeho maďarský kolega Viktor Orbán.

"Pro nás je tohle řešení, doplnit nějaké prohlášení, které je jako usmolená poznámka na kousku papíru, nepřijatelné," řekl Orbán maďarskému rozhlasu.

Další státy v čele s Francií či jihoevropskými zeměmi naproti tomu stále vážněji zvažují možnost, že pokud se nepodaří Orbána a Morawieckého přesvědčit na summitu, vytvoří krizový fond pouze pro 25 zemí. "Vycházíme z toho, že tyto členské státy jasně vědí, že budeme pokračovat bez nich," řekl dnes k možnosti Maďarsko a Polsko vynechat eurokomisař pro ekonomiku Paolo Gentiloni.

Podle diplomatů trvající pat ohrožuje shodu na zpřísnění emisních cílů EU k roku 2030, kterou měli lídři stvrdit na summitu. Některé země z východního křídla unie včetně právě Polska, Maďarska či Česka, však chtějí jasné záruky finanční podpory, které se jim ze společné kasy dostane výměnou za zavření uhelných elektráren.

"Je mým cílem dosáhnout shodu příští týden na summitu, proto budeme muset v příštích dnech pokračovat (v jednáních) s plným úsilím," prohlásil dnes předseda Evropské rady Charles Michel s tím, že nové limity zatím nejsou připraveny podpořit všechny členské státy.

Komise v září navrhla, aby EU do roku 2030 omezila emise skleníkových plynů proti hodnotám z roku 1990 nejméně o 55 procent. Dosavadní závazek počítal se čtyřicetiprocentním omezením. Podle některých diplomatů je přitom nepravděpodobné, že by se na summitu podařilo nalézt shodu na novém klimatickém cíli bez odblokování unijních peněz.

"Pro Michela to bude ´buď a nebo´. Když neuspěje s rozpočtem, sotva všechny přesvědčí, aby se draze zbavovali uhlí," řekl ČTK diplomatický zdroj.

Český premiér Andrej Babiš v úterý po videokonferenci s Michelem uvedl, že je Praha ochotna nový závazek podpořit, pokud summit zohlední mimo jiné požadavek takzvané technologické neutrality. Ten by Česku umožnil podporovat nahrazování odstavovaných uhelných elektráren jadernou energií.

Slovensko má nejvíce hospitalizovaných v souvislosti s koronavirem od…

26.10.2021 10:38 Na Slovensku v pondělí výrazněji stoupl počet hospitalizovaných v souvislosti s koronavirovou…

Nákaza koronavirem se v Bulharsku potvrdila u rekordního počtu lidí

26.10.2021 09:33 Nákaza koronavirem se v Bulharsku za uplynulý den potvrdila u 5863 lidí a dalších 243 osob tam po…

Jak snížit ceny za energie? EU navrhuje zastropování

26.10.2021 09:16 Členské státy EU by měly zavést horní hranici úrokových sazeb nebo roční procentní sazby nákladů …

Ministry EU čeká debata, jak si poradit s vysokými cenami energií

26.10.2021 08:08 Krátce po summitu Evropské unie věnovanému nebývale vysokým cenám energií se dnes do Lucemburku…

EMA povolila používat vakcínu od firmy Moderna i ve třetí dávce

25.10.2021 20:10 Aktualizováno Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila podávání třetí dávky vakcíny proti covidu-19…

Policie podle médií pořídila odposlechy ze schůzek Fica ke kauzám

25.10.2021 19:53 Slovenská policie prostřednictvím odposlechů a kamerových záznamů zaznamenala schůzky šéfa…

EMA začala hodnotit nový lék proti covidu od stejné firmy, která vyrobila…

25.10.2021 13:05 Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) zahájila hodnocení léku proti covidu-19 od americké…

Polsko při nárůstu nakažených zváží přísnější opatření

25.10.2021 09:59 Polsko bude muset zvážit přísnější opatření, pokud průměrné přírůstky nově potvrzených případů…

Německo eviduje výrazně více nakažených než před týdnem

25.10.2021 07:57 Sedmidenní incidenční číslo v NěmeckSedmidenní incidenční číslo v Německu opět stouplo poté, co v…

Rusové musí nově žádat o imigrační vízum do USA ve Varšavě

24.10.2021 21:17 Rusové, kteří chtějí požádat o imigrační vízum do Spojených států, se nyní musí obrátit na americké…

Související:

Právě se děje

reklama