Spory ve slovenské opozici vrcholí: Od Sulíka utíkají desítky známých tváří

Nejsilnější slovenská opoziční strana Svoboda a solidarita (SaS) čelí necelých pět měsíců před plánovanými parlamentními volbami odchodu známých tváří ze svých řad. Vyvrcholil tím vnitrostranický konflikt, během kterého předseda SaS Richard Sulík prosadil svůj návrh kandidátní listiny do voleb a vyzval nespokojené členy k vystoupení ze strany.

Richard Sulík, slovenský ekonom, podnikatel, politik a zakladatel pravicově-liberální politické strany Sloboda a Solidarita (SaS).
doporučujeme

Platforma strany Demokratické jádro dnes oznámila, že z SaS vystupují zhruba tří desítky její členů, včetně několika poslanců, jako například exministr obrany Ľubomír Galko.

"Strana SaS se totiž změnila. Ztratila morální kompas. Nedokázali jsme tomu zabránit, protože ještě neprocitl dostatečný počet členů," napsala frakce. SaS má zhruba dvě stovky řádných členů.

Sněm SaS o uplynulém víkendu schválil volební kandidátku, na kterou se nedostali někteří představitelé Demokratického jádra. Sulík tvrdil, že platforma odmítla několika návrhů na dohodu a pak odmítla i další komunikaci. Sněm SaS rovněž vyloučil ze strany již bývalou šéfku jejího poslaneckého klubu Natálii Blahovou, která na sociální síti označila SaS za nebezpečnou stranu.

V čele SaS od jejího vzniku v roce 2009 stojí Sulík. V letech 2010-12 byla formace součástí kabinetu Ivety Radičové, který ztroskotal na vnitřních sporech kolem finanční záchrany zbankrotovaného Řecka v eurozóně. Strana v posledních volbách v roce 2016 skončila na druhém místě se ziskem 12,1 procenta hlasů. V posledním období obliba strany klesala. V zářijovém průzkumu agentury Focus popularita SaS dosáhla 6,4 procenta.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Katalánský premiér Torra byl sesazen, separatisté vyšli do ulic…

28.09.2020 21:49 Aktualizováno Španělský nejvyšší soud potvrdil prosincový verdikt katalánského nejvyššího soudu, který na rok a…

Jeden z obviněných Rusů popřel účast na sestřelení MH17

28.09.2020 21:38 Obhájkyně jednoho z Rusů, kteří byli obviněni z účasti na sestřelení civilního letadla na lince…

26 let od katastrofy trajektu Estonia: Tři země budou zkoumat nové důkazy

28.09.2020 21:24 Estonsko, Švédsko a Finsko budou vyhodnocovat nové důkazy ke ztroskotání trajektu Estonia.…

Pompeo zahájil cestu po jižní Evropě, Řecku slíbil podporu ve sporu s…

28.09.2020 21:18 Aktualizováno Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes v Soluni jednal se svým řeckým protějškem Nikosem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama