Spory ve slovenské opozici vrcholí: Od Sulíka utíkají desítky známých tváří

Nejsilnější slovenská opoziční strana Svoboda a solidarita (SaS) čelí necelých pět měsíců před plánovanými parlamentními volbami odchodu známých tváří ze svých řad. Vyvrcholil tím vnitrostranický konflikt, během kterého předseda SaS Richard Sulík prosadil svůj návrh kandidátní listiny do voleb a vyzval nespokojené členy k vystoupení ze strany.

Přidejte svůj názor

Richard Sulík, slovenský ekonom, podnikatel, politik a zakladatel pravicově-liberální politické strany Sloboda a Solidarita (SaS).
doporučujeme

Platforma strany Demokratické jádro dnes oznámila, že z SaS vystupují zhruba tří desítky její členů, včetně několika poslanců, jako například exministr obrany Ľubomír Galko.

"Strana SaS se totiž změnila. Ztratila morální kompas. Nedokázali jsme tomu zabránit, protože ještě neprocitl dostatečný počet členů," napsala frakce. SaS má zhruba dvě stovky řádných členů.

Sněm SaS o uplynulém víkendu schválil volební kandidátku, na kterou se nedostali někteří představitelé Demokratického jádra. Sulík tvrdil, že platforma odmítla několika návrhů na dohodu a pak odmítla i další komunikaci. Sněm SaS rovněž vyloučil ze strany již bývalou šéfku jejího poslaneckého klubu Natálii Blahovou, která na sociální síti označila SaS za nebezpečnou stranu.

V čele SaS od jejího vzniku v roce 2009 stojí Sulík. V letech 2010-12 byla formace součástí kabinetu Ivety Radičové, který ztroskotal na vnitřních sporech kolem finanční záchrany zbankrotovaného Řecka v eurozóně. Strana v posledních volbách v roce 2016 skončila na druhém místě se ziskem 12,1 procenta hlasů. V posledním období obliba strany klesala. V zářijovém průzkumu agentury Focus popularita SaS dosáhla 6,4 procenta.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lékaře děsí záhadný případ. Dívka nemá žít, nikdo neví, proč není po smrti

17.10.2019 20:27 Aktualizováno Britští lékaři byli zmateni případem dvaadvacetileté studentky práv Sam. Ta zůstala po autonehodě v…

EU doufá, že Británie odejde z EU na konci října

17.10.2019 19:26 Všechny členské země doufají, že Británie z Evropské unie odejde v aktuálním termínu, tedy k 31.…

Brexit se blíží? Lídři zemí EU dohodu posvětili

17.10.2019 18:46 Lídři zemí Evropské unie dnes podpořili uzavřenou dohodu o britském odchodu ze společenství.…

Čaputová ukázala cestu, její úspěch dává naději, píše prestižní deník

17.10.2019 18:39 Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová svým vítězstvím ve volbách a působením ve vrcholné politice…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama