Starosta Varšavy zakládá nové politické hnutí. Společné Polsko má ukončit vládu PiS

Starosta Varšavy a neúspěšný kandidát v letošních prezidentských volbách Rafal Trzaskowski dnes ohlásil založení nového politického hnutí. Bude se jmenovat Společné Polsko a jeho cílem má být ukončení vlády konzervativní strany Právo a Spravedlnost (PiS). Kvůli pandemii covidu-19 se slavnostní založení iniciativy odehrálo pouze prostřednictvím videoprojevu, napsala agentura DPA.

Rafal Trzaskowski
doporučujeme

"Tolik nás toho rozděluje. Člověk by si myslel, že jsme navždy rozděleni," řekl. "Přesto si myslím, že jsou hodnoty a ideje, které sdílíme společně," dodal s tím, že právě proto zvolil název Společné Polsko.

Osmačtyřicetiletý Trzaskowski byl v prezidentských volbách z 12. července kandidátem opoziční Občanské koalice proti Andrzeji Dudovi, dosavadnímu prezidentovi podporovanému PiS. Trzaskowski v hlasování Dudovi těsně podlehl a brzy poté oznámil, že chce založit vlastní hnutí.

Klasická strana podle Trzaskowského není vhodný formát pro nové uskupení. Podle jeho představ by hnutí mělo doplňovat dosud nejsilnější opoziční stranu Občanská platforma, jejíž je ostatně místopředsedou.

Již dříve Trzaskowski uvedl, že v jeho hnutí by se měli angažovat zástupci samospráv i nevládních organizací a "lidé dobré vůle", kteří budou ochotni bránit občanskou společnost.

"Musíme být jako opozice připraveni vyhrát za tři roky či možná dříve volby. Musíme být připraveni převzít moc a vládnout," řekl v dnešním projevu.

Start nového hnutí se musel několikrát odložit - mimo jiné proto, že nedávná další havárie varšavského kanalizačního systému nevrhala na starostovo působení v čele radnice zrovna pozitivní světlo, připomíná DPA. Podle kritiků hrozí, že Trzaskowského hnutí vytvoří konkurenci v Občanské koalici, čímž opozici vůči PiS oslabí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Verdikt soudu má vážné dopady. EU hrozí Ukrajině pozastavením bezvízového…

29.10.2020 17:30 Aktualizováno Evropská unie pohrozila Kyjevu pozastavením bezvízového cestování Ukrajinců do unijních zemí. Je to…

Počet nakažených ve Švýcarsku a Rakousku strmě roste, Kurz ohlásí nové…

29.10.2020 17:13 Aktualizováno Počet nově nakažených koronavirem za poslední den v Rakousku poprvé překročil čtyřtisícovou hranici…

Francie stojí na straně katolíků, uvedl Macron. Do ulic nasadí další vojáky

29.10.2020 17:10 Francie po dnešním islamistickém útoku v Nice nasadí další vojáky kvůli posílení ochrany památek,…

Nouzový stav bude ve Španělsku déle, podpořili to poslanci

29.10.2020 17:07 Španělští poslanci dnes schválili prodloužení nouzového stavu v zemi o šest měsíců. Vládní návrh…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama