Státy EU by měly uzavírání hranic koordinovat, žádají ministři

Státy Evropské unie by měly lépe koordinovat svůj postup předtím, než kvůli šíření koronavirové nákazy uzavřou hranice. Shodlo se na tom dnes několik unijních ministrů vnitra před jednáním v Bruselu, na němž se budou zabývat dalšími opatřeními v boji proti viru. Zástupci vlád EU se sešli den poté, co se Česko rozhodlo zásadně omezit průchodnost svých hranic.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Evropská Unie
doporučujeme

"Tato krize ukazuje, že EU by měla mít systém, který by umožnil reagovat koordinovaněji. Pokud bychom jednali jednotně, tak by to pro nás všechny bylo lepší," řekl před jednáním novinářům chorvatský ministr vnitra Davor Božanović, jehož země nyní Radě EU předsedá. Na dotaz, zda jsou česká opatření na hranicích přiměřená, řekl, že kroky žádného státu nebude kritizovat.

Na dnešní schůzi dorazila v rámci cestovních omezení dodržovaných některými vládami jen část ministrů, některé země včetně Česka tak zastupují velvyslanci při EU.

Také švédský ministr vnitra Mikael Damberg nabádal k lepší vzájemné informovanosti mezi státy před přijímáním podobných kroků. „Musí se zajistit fungování dopravního systému, například transport potravin,“ podotkl také švédský politik. Dodržování pravidel volného pohybu v rámci schengenské zóny by podle něj měla kontrolovat Evropská komise.

Komisařka pro vnitřní záležitosti Ylva Johanssonová před jednáním uvedla, že chce s ministry hovořit právě o tom, jak do budoucna nouzové kroky lépe sladit a informovat se o nich.

"Všechna opatření by měla být koordinována, přiměřená, funkční a efektivní," vyjmenovala hlavní zásady.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V zahraničí se píše o naštvaných Češích: Musí nosit roušky, ale vláda jim…

31.03.2020 22:03 Aktualizováno Česká republika je po čase opět středem pozornosti zahraničních médií. Internetová verze deníku The…

Ve Francii rekordně vzrostl počet obětí koronaviru, za den zemřelo téměř…

31.03.2020 20:26 Ve francouzských nemocnicích za posledních 24 hodin na nemoc COVID-19 zemřelo 499 lidí. To je zatím…

Monacký kníže Albert II. se zbavil koronaviru a opustil karanténu

31.03.2020 20:07 Monacký kníže Albert II. se zbavil koronaviru a mohl opustit karanténu. S odvoláním na prohlášení…

Slovensko má nejspíš první úmrtí na koronavirus

31.03.2020 19:37 Slovensko má s největší pravděpodobností první případ úmrtí na nemoc COVID-19, kterou způsobuje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama