Státy EU sjednotí jen covidové semafory, pravidla pro testy a karanténu se budou lišit

Státy Evropské unie sjednotí barevné hodnocení regionů podle stupně šíření koronavirové nákazy, ke sladění pravidel pro testy či karantény však prozatím nepřistoupí. Shodli se na tom dnes ministři unijních zemí, kteří pouze částečně podpořili koordinaci cestovních opatření proti covidu-19 navrhovanou Evropskou komisí.

Členské země by podle schválených doporučení měly omezení přijímat "vyváženě a nediskriminovat" obyvatele žádných dalších států bloku.

Brusel vyzývá k lepší koordinaci cestovních zákazů a omezení již od jara ve snaze co nejlépe ochránit svobodu pohybu zaručenou unijním právem. Komise přišla s návrhem na sjednocení barevných "semaforů" i pravidel pro testy a karantény v září. V době rychle se šířící druhé vlny nákazy podpořili částečnou koordinaci pravidel i lídři unijních zemí na summitu začátkem měsíce.

Our strength as a Union is when we act as one.We welcome @EUCouncil agreement on coordinating measures that restrict free movement. This will bring clarity to the current situation thanks to:1️⃣ map1️⃣ colour code1️⃣ set of rulesMore: https://t.co/5SKbJ2cNLk #StrongerTogether pic.twitter.com/tqLHaD7fkk

— European Commission ?? (@EU_Commission) October 13, 2020

"Cestovní omezení ztížila mnoha našim občanům cesty za prací, na univerzity či návštěvy jejich nejbližších. Je naší společnou povinností zajistit koordinaci jakýchkoli opatření omezujících svobodný pohyb," uvedl k dnešní shodě německý ministr pro evropské záležitosti Michael Roth. Jeho země jako předsednický stát EU přišla s návrhem, který reflektoval jen část doporučení komise.

Státy budou na základě nezávazných doporučení společně rozlišovat čtyři barevné zóny. Zelenou budou označeny regiony, kde za poslední dva týdny přibude na 100.000 obyvatel méně než 25 nových případů covidu-19 a pozitivní budou méně než čtyři procenta testů. Oranžová bude platit tam, kde přibude mezi 25 a 150 případy a poměr pozitivních testů zůstane pod čtyřmi procenty. Pokud čtyřprocentní hranici překročí, region může být stále označen oranžově, jen když je nově nakažených méně než 50. Pokud budou čísla vyšší, na semaforu začne svítit červená.

Regiony, z nichž nebude dostatek vyhodnotitelných informací nebo budou provádět málo testů, budou označeny šedou barvou.

Každý týden aktualizovanou mapu barevně rozlišenou podle regionů bude podle rozhodnutí ministrů vydávat Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC), které v současnosti používá sedmibarevnou škálu.

Podle schválených pravidel by unijní země neměly nijak omezovat vstup lidí ze zelených zón. Při případných restrikcích jako jsou povinné testy či karantény, by měly státy rozlišovat mezi oranžovými a červenými zónami, což se v mnoha případech děje již dnes.

Evropská komise v reakci na rozhodnutí ministrů uvítala shodu na hodnocení regionů, hodlá však země dále přesvědčovat o "lepší koordinaci požadavků na testy a karantény".

Státy EU mají ochranu zdraví obyvatel výlučně ve své kompetenci a řada z nich odmítá dlouhodobě odmítá kývnout na posílení role Bruselu. Unijní země tak na základě dnešní shody budou i nadále mít na výběr, zda budou požadovat testování po příjezdu, nebo se spokojí s výsledky testů z jiných zemí. Dohoda je ovšem zároveň vyzývá k tomu, aby si testy vzájemně uznávaly.

Plně na rozhodnutí států evropského bloku zůstává délka případné karantény, která se v současnosti pohybuje od jednoho do dvou týdnů. Státy se přitom shodly, že karanténa by neměla být požadována pro dopravce, přeshraniční pracovníky, studenty či lidi cestující kvůli vážným zdravotním, rodinným nebo pracovním důvodům.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) evropská komise cestování Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

WHO ocenila přínos očkování v posledních 50 letech. Zachránilo miliony životů

Za uplynulé půlstoletí se díky celosvětovému úsilí v oblasti očkování podařilo zachránit alespoň 154 milionů životů, uvedla ve středu Světová zdravotnická organizace (WHO). Experti zmínili, že největší přínos očkování je patrný u malých dětí. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy