Státy G20 se vyslovily pro humanitární pomoc Afghánistánu

Mimořádný summit skupiny G20 se dnes shodl na naléhavé humanitární pomoci Afghánistánu. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila miliardu eur pro Afghánce v jejich vlasti a v sousedních zemí a vyzvala k urychlení pomoci v souvislosti s blížící se zimou.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan navrhl vytvořit při G20 skupinu pro řešení migrace a vyjádřil naději, že v Afghánistánu bude brzy obnovena bezpečnost. Čínský ministr zahraničí Wang I uvedl, že žádná země by neměla vnucovat vlastní ideologii jiným, informovala italská tisková agentura ANSA.

Jednání skupiny největších ekonomik, jež se konalo prostřednictvím videokonference, hostila Itálie. Její premiér Mario Draghi označil výsledky schůzky za "uspokojivé a přínosné". "Existuje velká ochota jednat, shodli jsme se na potřebě naléhavého řešení humanitární krize," řekl předseda italské vlády na tiskové konferenci po jednání. Pomoc by do Afghánistánu podle něj měla směřovat přímo i pod koordinací OSN.

Kromě humanitární pomoci Afgháncům jednali představitelé G20 i o boji proti terorismu v souvislosti s převzetím vlády v Afghánistánu radikálním islamistickým hnutím Tálibán před dvěma měsíci po odchodu mezinárodních jednotek.

Na schůzce G20 dnes podle Draghiho také všichni hovořili o problému práv žen v Afghánistánu. "Je třeba jim zajistit právo na vzdělání a nevrátit se o 20 let zpět," řekl Draghi s odkazem na dobu, kdy vládu Tálibánu v zemi ukončily mezinárodní jednotky.

"Musíme udělat vše pro to, abychom odvrátili velký humanitární a společenskoekonomický kolaps v Afghánistánu. A musíme to udělat rychle," řekl šéfka EK von der Leyenová. Miliarda eur má jít podle ní afghánskému lidu doma a v sousedních zemích, které mnoha Afgháncům poskytly jako první pomoc po rychlé ofenzivě Tálibánu.

Schůzky G20 se účastnily hlavy států či vlád členských zemí. Čínu reprezentoval ministr zahraničí Wang I, který podle agentury ANSA prohlásil, že nikdo by neměl vnucovat jiným svou ideologii ani se vměšovat do vnitřních záležitostí jiných zemí. "Vojenská intervence vede jen k dalším nepokojům a chudobě," řekl s odkazem na dlouhodobé působení mezinárodních jednotek v Afghánistánu.

Rusko se neúčastnilo ani na úrovni šéfa diplomacie. "Pokud vím, tak absence ruského prezidenta Vladimira Putina a čínské hlavy státu Si Ťin-pchinga nebyla způsobena zahraničněpolitickými důvody," řekl Draghi s tím, že oba neúčast předem oznámili a "angažovali se hodně během dřívějších jednání".

Související

Více souvisejících

G20 Afghanistán

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 2 hodinami

před 2 hodinami

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Britská královská rodina, ilustrační fotografie.

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

Japonskem otřáslo zemětřesení, vlny tsunami nezpůsobilo

Japonskem ve středu večer místního času otřáslo zemětřesení, jehož epicentrum bylo na západě země. Otřesy měly sílu 6,4 stupně, informovala zahraniční média. Úřady nevydaly varování před vlnami tsunami. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy