Státy NATO loni navzdory krizi zvýšily výdaje na obranu

Státy Severoatlantické aliance v loňském roce zvýšily své výdaje na obranu navzdory tomu, že se potýkaly s hospodářskou krizí způsobenou koronavirem. Vyplývá to z dnes zveřejněné výroční zprávy NATO, podle níž třicítka členských zemí financovala své armády celkovou částkou přes 1,1 bilionu dolarů (24,2 bilionu korun). Většina zemí včetně Česka se však přes nárůst výdajů zatím nepřiblížila závazku vyčlenit na obranu dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP).

NATO
doporučujeme

To je přitom zásadní požadavek Spojených států, jejichž obranný rozpočet i nadále tvoří více než dvě třetiny celkových vojenských výdajů aliančních zemí. Podle výroční bilance přitom loni šestým rokem zvyšovalo zbylých 29 států NATO své obranné výdaje, které minulý rok meziročně vzrostly o 3,9 procenta, což je více než rok předtím. Se započítáním USA činil tento růst 2,7 procenta.

"Musíme především posílit jednotu Evropy a Severní Ameriky, která vyplývá z našeho společného závazku bránit jeden druhého," uvedl ve výroční zprávě generální tajemník aliance Jens Stoltenberg, který zároveň vyzval k dalšímu zvyšování armádních výdajů. Šéf NATO nepřímo narážel na změnu ve vedení USA, kde po čtyřech letech vlády Donalda Trumpa kritického k alianci převzal moc Joe Biden naznačující vstřícnější přístup k partnerům.

Evropské země NATO mají přitom ke zmíněnému dvouprocentnímu cíli stále daleko. Loni se jej podle dnešních údajů podařilo splnit Řecku, Británii, Polsku, Estonsku, Litvě, Lotyšsku, Francii, Norsku a Slovensku, jehož výdaje i v souvislosti s krizí způsobeným poklesem HDP stouply přesně na dvě procenta.

Naproti tomu Německo, Itálie, Španělsko a mnoho dalších evropských zemí včetně Česka zatím za závazkem zaostávají. Česko podle údajů přepočítaných na ceny z roku 2015 loni investovalo do obrany 1,34 procenta HDP. Česká vláda však stále počítá s tím, že do roku 2024, kdy mají země nejpozději závazek splnit, dvouprocentní hranice dosáhne.

Témata: NATO | EuroZprávy.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843 případů

13.04.2021 22:02 Aktualizováno S pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Nizozemsko neuvolní karanténu ani po čtyřech měsících, oznámil Rutte

13.04.2021 20:30 Nizozemsko prodlouží přísná opatření přijatá kvůli pandemii nejméně do konce dubna. Oznámil to dnes…

Ve Švédsku přibývá nakažených nejrychleji v Evropě

13.04.2021 19:56 Aktualizováno Ve Švédsku nyní přibývá nakažených nejrychleji v Evropě a země hlásí největší zatížení jednotek…

Johnson & Johnson odkládá distribuci svých vakcín proti covidu v Evropě

13.04.2021 18:00 Aktualizováno Společnost Johnson & Johnson (J&J) kvůli vyšetřování vzácných případů krevních sraženin ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama