Státy NATO toho víc spojuje než rozděluje, tvrdí Johnson. Zeman se vyfotil s královnou a státníky

Členské státy Severoatlantické aliance toho mnohem více spojuje, než je rozděluje. Před dnešním společným zasedáním hlav států a vlád zemí aliance to prohlásil britský premiér Boris Johnson, jehož země summit NATO hostí. V úterý podle něj prezidenti a premiéři vedli "dobrou" debatu o situaci v Sýrii i o budoucnosti organizace. Česko na vrcholné schůzce zastupuje prezident Miloš Zeman.

NATO
doporučujeme

"Je velmi důležité, že aliance drží spolu," řekl Boris Johnson. "Měli jsme velmi dobrou schůzku a debatovali jsme o budoucnosti NATO, o tom, co se děje v Sýrii a o různých dalších bezpečnostních otázkách," dodal k obsahu úterního setkání se zástupci aliančních států.

Johnsona nyní kromě summitu NATO zaměstnává i kampaň před předčasnými parlamentními volbami, které se v Británii uskuteční příští týden. Podle řady britských médií se premiér snaží vyhnout tomu, aby ho objektivy fotoaparátů a kamer zachytily s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který je v Británii značně neoblíbený. Na dotaz novinářů Johnson odpověděl, že se nechá vyfotografovat s představitelem každého členského státu NATO - při příchodech státníků na dnešní jednání se tak skutečně stalo.

Trump dnes na twitteru napsal, že se s Johnsonem setkal v jeho sídle v Downing Street v úterý v noci. "Mluvili jsme o řadě témat včetně NATO a obchodu," dodal.

Summit Severoatlantické aliance v Londýně začal v úterý večer a skončí dnes odpoledne. Dnešní jednání se koná v hotelu The Grove ve městě Watford severozápadně od Londýna. Z okolí pětihvězdičkového hotelu, který je obklopen golfovými hřišti, se pro dnešní den stala pevnost hlídaná stovkami policisty. Oblast je pro veřejnost nepřístupná, nad resortem hlídkují vrtulníky.

Českou republiku na summitu zastupuje prezident Miloš Zeman. S delegací, ve které je také ministr obrany Lubomír Metnar, ministr zahraničí Tomáš Petříček nebo velvyslanec při NATO Jakub Landovský, přiletěl do Londýna v úterý odpoledne.

V úterý vpodvečer se Zeman zúčastnil recepce pořádané královnou Alžbětou II., na které se podle ředitele zahraničního odboru Pražského hradu Rudolfa Jindráka pozdravil s dalšími státníky.

Šéfy delegací následně Johnson pozval na recepci ve svém sídle v Downing Street. S účastí na ní český prezident podle svého mluvčího Jiřího Ovčáčka od počátku nepočítal.

Na dnešním plenárním zasedání vystoupí Zeman ve druhé polovině asi tříhodinového jednání, mluvit chce zejména o boji proti terorismu nebo o misi v Afghánistánu. Pořadí řečníků je podle Jindráka dáno výdaji na obranu členského státu. ČR v současné době dává asi 1,2 procenta svého hrubého domácího produktu, což ho řadí do poslední čtvrtiny aliančních zemí. Právě finance by mělo být jedno z témat jednání.

Po skončení summitu česká delegace z Londýna ihned odlétá a Zeman nepočítá s tím, že by výsledky vrcholné schůzky komentoval v britské metropoli pro média.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útok u kostela v Nice: Terorista ženě uřízl hlavu, mrtvých je více

29.10.2020 22:04 Aktualizováno Útočník s nožem při útoku v kostele v jihofrancouzském přímořském městě Nice uřízl hlavu ženě a…

Itálie má skoro 27 tisíc nových případů nákazy, rekord hlásí také Španělsko

29.10.2020 20:23 Aktualizováno V Itálii přibylo za poslední den na 26.831 lidí nakažených koronavirem, nejvíc od začátku epidemie.…

Francie přitvrdila. Lidé smí od pátku jen do školy a do práce

29.10.2020 20:10 Francie dnes ohlásila 47.637 nových případů nákazy koronavirem za posledních 24 hodin, ve středu to…

Lídři zemí EU probírají další spolupráci při boji proti covidu-19

29.10.2020 19:22 O další koordinaci boje proti rychle se šířící koronavirové nákaze jednají dnes večer na dálku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama