Státy východní Evropy hrozí vlastními kroky k omezení víz pro ruské turisty

Polsko, Finsko, Estonsko, Lotyšsko a Litva požadují od Bruselu společný postup při řešení víz pro ruské turisty. Tyto východní státy Evropské unie sousedící s Ruskem pohrozily, že pokud se sedmadvacítka nedohodne na společném postupu, přijmou vlastní opatření ke snížení počtu ruských turistů vstupujících do jejich zemí a do schengenského prostoru.

Letadla, ilustrační foto

S odvoláním na jejich společné prohlášení to uvedl deník Financial Times. Hrozba ze strany pěti členských států přišla v druhý den neformálního jednání ministrů zahraničí zemí EU v Praze.

Ministři by se dnes mohli shodnout na pozastavení dohody, která usnadňuje vydávání víz ruským turistům. Tato otázka rozdělila členské země EU, která se snaží vyvinout další tlak na Moskvu za její invazi na Ukrajinu.

Ve společném prohlášení, s nímž se seznámil deník Financial Times, Polsko, Finsko, Estonsko, Lotyšsko a Litva požadovaly, aby Evropská komise navrhla "příslušná opatření týkající se víz", která by "rozhodujícím způsobem snížila příliv ruských občanů do Evropské unie a schengenského prostoru".

"Dokud taková opatření nebudou zavedena na úrovni EU, zvážíme zavedení dočasných opatření na národní úrovni s cílem řešit bezprostřední problémy veřejné bezpečnosti související se zvýšeným přílivem ruských občanů přes naše hranice," uvedly tyto země.

"Rozhodování o otázkách vstupu na naše území je v rámci principu národní bezpečnosti v naší národní kompetenci," řekl estonský ministr zahraničí Urmas Reinsalu novinářům při příchodu na zasedání.

Od začátku invaze na Ukrajinu koncem února vstoupilo do těchto pěti zemí přibližně 700.000 Rusů. Většinu z nich tvoří turisté, kteří využívají pohraniční státy jako bránu k cestám na dovolenou do západních zemí EU.

"Domníváme se, že by se to mohlo stát vážnou hrozbou pro veřejnou bezpečnost," uvedlo pět zemí ve společném prohlášení, kde rovněž zdůraznily potřebu zachovat "výjimky pro disidenty i další humanitární případy". "Musíme i nadále podporovat odpůrce Putinova režimu a poskytnout jim možnost opustit Rusko," dodaly země v prohlášení.

Země jako Německo a Francie jsou proti zákazu vydávání víz a varovaly před "dalekosáhlými omezeními vízové politiky". Místo toho vyzvaly blok, aby "pečlivě zkoumal žádosti o víza podané ruskými občany z hlediska možných bezpečnostních rizik".

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell, který předsedá zasedání ministrů zahraničí, dnes uvedl, že blok si "nemůže dovolit působit nejednotně". "Víme, že mezi jednotlivými členskými státy existují různé postoje. Budu se snažit o jednotný postoj, společnou pozici," prohlásil Borrell.

Ministři se dnes budou bavit o zmrazení dohody z roku 2007. EU již pozastavila její část, která týkala vládních činitelů a podnikatelů. Pokud by se na omezení shodli, žádosti podané ruskými občany by neměly přednostní právo na zpracování. Pro Rusy by tak získání víz do schengenského prostoru bylo byrokraticky náročnější, dražší a především by na ně čekali výrazně déle.

Pět zemí uvedlo, že toto pozastavení je "nezbytným prvním krokem", ale že je neodradí od snahy o přísnější opatření ke snížení počtu Rusů vstupujících do jejich zemí.

Lotyšský ministr zahraničí Edgars Rinkévičs uvedl, že Riga vyčká na výsledek jednání, aby "zjistila, jak bude postupovat".

Rusko odsoudilo návrhy na možný zákaz vydávání víz jako "zcela bezdůvodný". Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v úterý uvedl, že navrhovaná opatření jsou "souborem iracionalit hraničících s šílenstvím".

Témata: Rusko | víza | EuroZprávy.cz

Policie začala hlídat hranice se Slovenskem. Desítky zadržených migrantů…

29.09.2022 11:24 Česká policie o půlnoci zahájila kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků…

Rusko zítra oznámí anexi dalších okupovaných ukrajinských území

29.09.2022 15:14 luvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov dnes potvrdil, že při páteční ceremonii v…

Deštivé počasí trápí Česko. Meteorologové vysvětlili, čím to je

29.09.2022 06:30 Deštivé počasí v druhé polovině září trápí Českou republiku, čímž jsou někteří lidé zásadně…

NATO bude na útoky proti Nord Streamu reagovat rázně, varoval Stoltenberg

29.09.2022 11:55 Všechny dostupné informace o poškození plynovodů Nord Stream naznačují, že šlo o sabotáž, uvedl…

Švédové objevili čtvrtý únik plynu v plynovodech Nord Stream

29.09.2022 10:11 Švédská pobřežní hlídka objevila již dříve tento týden čtvrtý únik plynu z poškozených plynovodů…

Finsko od půlnoci uzavírá hranice pro ruské turisty

29.09.2022 18:18 Aktualizováno Finsko od půlnoci uzavírá hranice pro ruské turisty, oznámil na dnešní tiskové konferenci finský…

Papež František tvrdí, že se zapojil do jednání o výměně zajatců mezi…

29.09.2022 15:29 Papež František tvrdí, že se zapojil do jednání o výměně zajatců mezi Ukrajinou a Ruskem a že…

Finsko očekává, že členství v NATO z něj učiní zajímavější cíl pro ruské…

29.09.2022 12:23 Budoucí členství Finska v Severoatlantické alianci učiní z této severské země mnohem zajímavější…

Stoltenberg: Útoky na Nord Stream jsou zřejmě sabotáž, NATO bude reagovat…

29.09.2022 11:50 Všechny dostupné informace o poškození plynovodů Nord Stream naznačují, že šlo o sabotáž, uvedl…

Ruská hlasování na Ukrajině jsou diktátem a nemohou fungovat, řekla…

29.09.2022 11:32 Aktualizováno Hlasování na Ruskem okupovaných územích Ukrajiny, která Moskva označuje za referenda o připojení…

Švédsko objevilo už čtvrtý únik plynu z poškozených plynovodů Nord Stream

29.09.2022 10:11 Aktualizováno Švédská pobřežní hlídka objevila již dříve tento týden čtvrtý únik plynu z poškozených plynovodů…

Poškození plynovodů Nord Stream není náhoda, zní z EU

28.09.2022 21:59 Aktualizováno Poškození plynovodů Nord Stream v Baltském moři způsobily úmyslné útoky, domnívají se evropští…

Některé země EU volají po zastropování cen plynu. Komise je zatím…

28.09.2022 21:05 Aktualizováno Dva dny před pátečním mimořádným zasedáním ministrů energetiky zemí Evropské unie, kteří mají…

Nové sankce přinesou podle von der Leyenové základ pro strop na cenu ropy

28.09.2022 17:30 Aktualizováno Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes představila plán nového balíku…

Heger zkritizoval české rozhodnutí obnovit kontroly na hranicích

28.09.2022 17:13 Aktualizováno Slovenský premiér Eduard Heger dnes kritizoval Českou republiku za její rozhodnutí obnovit v…

Související:

Právě se děje

reklama