Stav nouze kvůli koronaviru vyhlásily i Rumunsko a Arménie

Rumunsko a Arménie se dnes připojily ke státům, jež se rozhodly v rámci boje proti šíření nákazy koronavirem SARS-CoV-2 vyhlásit stav nouze. V Rumunsku se tímto krokem podle agentury APA zatím jen zavírají školy, naproti tomu Arméni mají hned omezené shromažďování a nemohou ze země vyjíždět.

Přidejte svůj názor

Rumunsko, ilustrační foto
doporučujeme

Rumunský prezident Klaus Iohannis vyhlásil stav nouze na zákonem povolených 30 dnů, přičemž platnost tohoto opatření pak může být prodloužena. Rozhodnutí hlavy státu ale nyní ještě musí do pěti dnů schválit parlament.

Iohannis sdělil, že konkrétní opatření, jejichž přijetí stav nouze umožňuje, nebudou přijata najednou, ale postupně podle potřeby. V úvahu připadá zavření hranic, omezení hromadné dopravy i zákaz vycházení. Zavřené jsou ale hned všechny typy škol, včetně mateřských.

Mezi kroky, jež vláda může učinit, patří i zmrazení cen léků, potravin, elektrické energie a pohonných hmot, pokud se přemrštěně zvýší, upozornil prezident.

V Rumunsku dnes podle úřadů vzrostl počet registrovaných pacientů s nemocí COVID-19, způsobovanou novým koronavirem, na aktuálních 158. Z toho se jich devět už z choroby vyléčilo.

Pro Arménce nouzový stav, jenž platí do 14. dubna, podle sdělení ministra spravedlnosti Rustama Badasjana znamená zákaz opouštět zemi přes pozemní hranice, napsala agentura AFP. Zapovězena jsou také shromáždění více než dvaceti osob. Již dříve se úřady rozhodly preventivně uzavřít všechny vzdělávací a kulturní zařízení.

V Arménii je aktuálně 30 potvrzených případů nákazy koronavirem, který se koncem loňského roku začal šířit z čínského města Wu-chanu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie je z nejhoršího venku? Obětí covid-19 přibylo nejméně za týden

05.04.2020 20:51 Ve francouzských nemocnicích zemřelo od soboty 357 pacientů s nemocí covid-19, informovaly tamní…

EU potřebuje Marshallův plán. Rozpočet se musí proměnit, říká Ursula von…

05.04.2020 20:45 Evropská unie potřebuje masivní záchranný plán pro dobu, kdy odezní pandemie covid-19 těžce…

Slovenský premiér Matovič navrhne omezení volného pohybu i na Velikonoce

05.04.2020 20:38 Slovenský premiér Igor Matovič dnes oznámil, že kvůli pandemii choroby covid-19 v pondělí navrhne…

Irský premiér Varadkar se v době epidemie covid-19 vrací k profesi lékaře

05.04.2020 20:05 Irský premiér Leo Varadkar (41) se znovu zaregistroval jako lékař a ve zdravotnictví si odpracuje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy