Stávka ve Francii trvá už 40 dní, slábne, ale nekončí

Už 40 dní trvá ve Francii stávka železničářů a dalších pracovníků státní sféry proti vládnímu plánu důchodové reformy. Protesty budou v příštích dnech s největší pravděpodobností pokračovat, přestože premiér Édouard Philippe o víkendu nabídl stažení ožehavého bodu reformy. Část odborů nicméně na oznámení reagovala pozitivně, zatímco situace ve vlakové dopravě se v důsledku slábnoucí mobilizace železničářů pomalu vrací k normálu.

Přidejte svůj názor

Francie, ilustrační foto
doporučujeme

Rekordně dlouhá stávka je odpovědí odborářů na záměr vlády transformovat komplikovaný francouzský důchodový systém a mimo jiné zrušit desítky speciálních režimů, které aktuálně obsahuje. Kritici plánu se obávají zhoršení finanční situace penzistů, podle kabinetu jsou ale současná pravidla příliš složitá a nespravedlivá.

Stávka, která je pro Francii nejdelším podobným protestem za posledních alespoň 50 let, zasahuje zejména hromadnou dopravu. Podíl stávkujících pracovníků státního železničního podniku SNCF ale postupně klesá a výpadků v pravidelných spojích tak ubývá. Dnes se musel SNCF obejít už jen bez 4,3 procenta zaměstnanců a dopravce hlásí, že provoz v úterý už bude "téměř normální".

Hromadná doprava v Paříži ale zůstává také v těchto dnech výrazně narušená, alespoň v době ranní špičky už ale například cestující mohou počítat se všemi linkami metra. Pařížský dopravní podnik zároveň oznámil, že stávkovat budou jeho pracovníci nejméně do čtvrtka, informoval zpravodajský web franceinfo.

Vláda už pod tlakem odborářů ustoupila některým skupinám zaměstnanců, kterým umožní odchod do předčasného důchodu. Jsou mezi nimi například policisté, baletky, námořníci či piloti. Nově je také ve hře stažení jednoho z nejkontroverznějších bodů chystané reformy, kterým je záměr zavést v roce 2027 hranici 64 let pro přiznání plné penze. Nyní mají Francouzi nárok na plný důchod se všemi bonusy po dovršení 62 let, což je zákonná hranice pro odchod na odpočinek.

Odvolání plánu kolem "věku rovnováhy" bylo hlavním požadavkem pro několik odborových svazů. Ty také sobotní oznámení premiéra Philippa přijaly pozitivně, například radikálnější CGT ale popírá, že by se situace jakkoli změnila. Společně se čtyřmi dalšími odborovými organizacemi vyzývá od úterka k novým protestům, přičemž podle agentury AFP se čekají shromáždění v Lyonu, Marseille či Grenoblu.

"Jsme daleko od konce příběhu, pokud jde o (plánovaný) univerzální důchodový systém, a bude ještě potřeba vše zvážit," varoval šéf největšího odborového svazu CFDT Laurent Berger. Po dnešních konzultacích se zástupci advokátů a učitelů má vláda jednání o možném východisku na programu i v nejbližších dnech.

Podle AFP francouzský prezident Emmanuel Macron vyzval předsedu vlády, aby nalezl "rychlý kompromis".

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Wales se bojí brexitu. Jaké bude jeho postavení?

25.01.2020 09:10 Do brexitu zbývá jen něco málo přes týden a i přesto, že mají být unijním občanům pobývajícím na…

Koronavirus je v Evropě. Francie hlásí několik nakažených

25.01.2020 07:50 Aktualizováno Ve Francii se objevily tři případy nákazy novým koronavirem, který byl poprvé zaznamenán na konci…

Střelba v Německu: Šest mrtvých, množí se spekulace

24.01.2020 22:04 Aktualizováno Šest příbuzných zastřelil dnes ve městě Rot am See na jihozápadě Německa šestadvacetiletý Němec.…

Otřesná situace v uprchlickém táboře. Řecko upírá péči vážně nemocným dětem

24.01.2020 18:19 Řecká vláda v táboře Moria na ostrově Lesbos cíleně neposkytuje adekvátní zdravotní péči nejméně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama