Stávka ve Francii trvá už 40 dní, slábne, ale nekončí

Už 40 dní trvá ve Francii stávka železničářů a dalších pracovníků státní sféry proti vládnímu plánu důchodové reformy. Protesty budou v příštích dnech s největší pravděpodobností pokračovat, přestože premiér Édouard Philippe o víkendu nabídl stažení ožehavého bodu reformy. Část odborů nicméně na oznámení reagovala pozitivně, zatímco situace ve vlakové dopravě se v důsledku slábnoucí mobilizace železničářů pomalu vrací k normálu.

Francie, ilustrační foto

Rekordně dlouhá stávka je odpovědí odborářů na záměr vlády transformovat komplikovaný francouzský důchodový systém a mimo jiné zrušit desítky speciálních režimů, které aktuálně obsahuje. Kritici plánu se obávají zhoršení finanční situace penzistů, podle kabinetu jsou ale současná pravidla příliš složitá a nespravedlivá.

Stávka, která je pro Francii nejdelším podobným protestem za posledních alespoň 50 let, zasahuje zejména hromadnou dopravu. Podíl stávkujících pracovníků státního železničního podniku SNCF ale postupně klesá a výpadků v pravidelných spojích tak ubývá. Dnes se musel SNCF obejít už jen bez 4,3 procenta zaměstnanců a dopravce hlásí, že provoz v úterý už bude "téměř normální".

Hromadná doprava v Paříži ale zůstává také v těchto dnech výrazně narušená, alespoň v době ranní špičky už ale například cestující mohou počítat se všemi linkami metra. Pařížský dopravní podnik zároveň oznámil, že stávkovat budou jeho pracovníci nejméně do čtvrtka, informoval zpravodajský web franceinfo.

Vláda už pod tlakem odborářů ustoupila některým skupinám zaměstnanců, kterým umožní odchod do předčasného důchodu. Jsou mezi nimi například policisté, baletky, námořníci či piloti. Nově je také ve hře stažení jednoho z nejkontroverznějších bodů chystané reformy, kterým je záměr zavést v roce 2027 hranici 64 let pro přiznání plné penze. Nyní mají Francouzi nárok na plný důchod se všemi bonusy po dovršení 62 let, což je zákonná hranice pro odchod na odpočinek.

Odvolání plánu kolem "věku rovnováhy" bylo hlavním požadavkem pro několik odborových svazů. Ty také sobotní oznámení premiéra Philippa přijaly pozitivně, například radikálnější CGT ale popírá, že by se situace jakkoli změnila. Společně se čtyřmi dalšími odborovými organizacemi vyzývá od úterka k novým protestům, přičemž podle agentury AFP se čekají shromáždění v Lyonu, Marseille či Grenoblu.

"Jsme daleko od konce příběhu, pokud jde o (plánovaný) univerzální důchodový systém, a bude ještě potřeba vše zvážit," varoval šéf největšího odborového svazu CFDT Laurent Berger. Po dnešních konzultacích se zástupci advokátů a učitelů má vláda jednání o možném východisku na programu i v nejbližších dnech.

Podle AFP francouzský prezident Emmanuel Macron vyzval předsedu vlády, aby nalezl "rychlý kompromis".

Merkelová chce společné reakce na ruské provokace i přímé jednání s Moskvou

24.06.2021 10:40 Evropská unie potřebuje společný mechanismus, jak reagovat na ruské provokace, zároveň také musí…

Na summitu EU se probere otevírání Evropy, migrace či vztahy s Ruskem

24.06.2021 08:24 Opatrné otevírání Evropy v době slábnoucí pandemie či poskytování vakcín proti covidu-19 chudším…

Do případu smrti Roma v Teplicích se vložila Rada Evropy

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po…

Svět rozebírá smrt muže v Teplicích po policejním zákroku. Kauza rezonuje…

23.06.2021 21:56 Aktualizováno Světová média i skupiny aktivistů si v posledních dnech všímají případu Roma, který zemřel v sobotu…

Řecko ve čtvrtek zruší povinnost nosit roušku venku

23.06.2021 21:10 Řecko od čtvrtka zruší povinnost nosit roušku venku. Uvolní se i další zbývající omezení, která…

Covidová varianta delta bude do konce srpna v EU výrazně dominovat

23.06.2021 17:23 Zvláště nakažlivá varianta delta bude do konce srpna v Evropské unii představovat 90 procent nových…

Lídři unijních zemí budou jednat o koronaviru, migraci či Rusku

23.06.2021 16:58 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie budou na nadcházejícím summitu v Bruselu hledat způsob,…

Slovensko prodá a daruje vakcíny Sputnik V, téměř nikdo o ně nejeví zájem

23.06.2021 12:33 Slovensko prodá a daruje velkou většinu z 200.000 dovezených dávek ruské vakcíny Sputnik V proti…

V Polsku sílí spekulace o návratu expremiéra Tuska

23.06.2021 10:36 V Polsku sílí spekulace o návratu bývalého premiéra a následně šéfa Evropské rady, nyní předsedy…

V Německu za poslední den přibylo 1016 nakažených, incidence je na 7,2

23.06.2021 06:41 V Německu za posledních 24 hodin přibylo 1016 nových případů nákazy koronavirem. Informovala o tom…

Související:

Právě se děje