Steinmeier vyzval Němce, aby šli k volbám. Volební den je svátkem i povinností

Jděte k volbám a rozhodněte, jakým směrem se má v příštích čtyřech letech Německo ubírat. Více než 60 milionů oprávněných voličů k tomu dnes vyzval německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Sám šel příkladem už dopoledne a odevzdal svůj hlas ve volební místnosti v poklidné vilové čtvrti Dahlem na jihozápadě Berlína. Voliče, které ČTK oslovila u základní školy, v níž prezident volil, ale hlava státu příliš přesvědčovat nemusela. Shodují se, že je pro ně volební den svátkem i občanskou povinností.

Frank-Walter Steinmeier

"Demokracie je živá, když se do ní lidé zapojí a účastní se. Kdo se účastní, toho hlas je slyšet. Kdo nevolí, nechává za sebe rozhodovat jiné," uvedl dnes prezident Steinmeier. "Každý hlas se počítá - váš hlas se počítá," dodal. Zdůraznil přitom, že Německo bude v nadcházejících letech čelit velkým výzvám: Bude se muset potýkat s následky pandemie covidu-19, bojovat s klimatickými změnami, nastartovat digitalizaci země a věnovat pozornost bude třeba i vnitřní a vnější bezpečnosti a evropské spolupráci.

Voliče, které ČTK před školou pojmenovanou po spisovateli a novináři Erichovi Kästnerovi oslovila, ale prezident příliš přesvědčovat nemusel. Starší manželský pár, který vzal do volební místnosti i své vnouče, chodí volit pravidelně a desítky let již podporuje stejnou stranu. "Dáme jí hlas i tentokrát, i když nejsme příliš spokojení s jejím kandidátem na kancléře," říká muž. Na mysli přitom měl Armina Lascheta, předsedu Křesťanskodemokratické unie (CDU) a kandidáta konzervativců z unie CDU/CSU. Na otázku, zda by raději viděli v čele země dál Angelu Merkelovou, která funkci kancléřky zastává už od roku 2005, oba manželé přikyvují. "Myslím, že vládla dobře," dodává muž.

Svého práva volit rád využil bez přesvědčování i sedmdesátník Günther. "Je to pro mě letos trochu revoluce. Je to asi poprvé, co jsem nedal všechny své hlasy sociální demokracii," říká. Poměrně složitý německý volební systém dává voličům dva hlasy. Prvním vybírají konkrétního kandidáta pro takzvaný přímý mandát, druhým podporují stranu a její kandidátní listinu. Důvodem, proč se letos u volební urny choval Günther jinak, je podle něj obava, aby SPD po volbách nevytvořila koalici s postkomunistickou stranou Levice.

Koalice sociálních demokratů, Zelených a Levice je jednou z možností povolebního uspořádání, i když podle řady odborníků tou nejméně pravděpodobnou. Nejčastěji se hovoří o koalici SPD, Zelených a liberálů z FDP a stejné konstelaci, v níž by ale vůdčí stranou byla místo SPD konzervativní unie CDU/CSU. Podle barev, které jsou jednotlivým stranám přiřazené, se první variantě přezdívá semaforová koalice, druhé jamajská s odkazem na barvy na vlajce tohoto karibského státu.

Za demokratickou povinnost dnešní volbu označil i třicátník Carsten. Základní školu Ericha Kästnera, do které přišel hlasovat, navštěvuje jedno z jeho dětí. I kvůli nim dal svůj hlas Zeleným. "Mají nejlepší program pro boj s klimatickými změnami. Kvůli dětem mi záleží na tom, jak bude Německo vypadat za padesát let, ne jen za další čtyři roky," řekl.

Prezident Steinmeier byl dnes jedním z mála vrcholných politiků, kteří svůj hlas ve volbách odevzdali v hlavním městě. Ministr financí Olaf Scholz, který je kandidátem sociální demokracie (SPD) na kancléře, hlasoval v Postupimi, kde bydlí. V braniborské metropoli bude hlasovat také kancléřská kandidátka Zelených Annalena Baerbocková, která je Scholzovou přímou protikandidátkou v jednom z postupimských volebních obvodů. Předseda CDU Laschet vhodil svůj hlas do urny v rodných Cáchách, šéf sesterské CSU a bavorský premiér Markus Söder volil v Norimberku.

Parlamentní volby v Německu začaly v 8:00, volební místnosti se uzavřou v 18:00. Následně média zveřejní první odhady výsledků.

Francie chce motivovat k očkování, končí s bezplatnými testy na koronavirus

15.10.2021 18:39 Francie ode dneška nenabízí bezplatné testy na koronavirus lidem, kteří nejsou očkovaní proti…

Pfizer a BioNTech podaly u EMA žádost o schválení vakcíny pro děti od pěti…

15.10.2021 16:40 Farmaceutické společnosti Pfizer a BioNTech podaly Evropské agentuře pro léčivé přípravky (EMA)…

Předsedové SPD, FDP a Zelených chtějí zahájit jednání o nové koalici

15.10.2021 14:11 Lídři německých sociálních demokratů (SPD), liberálů (FDP) a Zelených se dohodli, že zahájí…

Itálii zachvátily protesty a stávky kvůli povinnosti mít covidový pas

15.10.2021 12:34 Stávky a protesty provází dnes v Itálii začátek platnosti nového opatření, kvůli kterému se lidé…

Polsko se obává, že přijde o miliardy eur od Evropské unie

15.10.2021 11:41 Osud desítek miliard eur ve fondech Evropské unie určených pro Polsko je na vážkách a po konfliktu…

Rakouské státní zastupitelství žádá parlament o vydání exkancléře Kurze

15.10.2021 11:18 Rakouské státní zastupitelství vyšetřující případy hospodářské trestné činnosti a korupce (WKStA)…

Slovenské nemocnice mají v souvislosti s koronavirem nejvíce pacientů od…

15.10.2021 11:14 Na pětiměsíční maximum stoupl na Slovensku počet hospitalizovaných pacientů v souvislosti…

Francouzští socialisté si vybrali Hidalgovou jako svou kandidátku na…

15.10.2021 10:28 Volbu kandidáta francouzské levice na prezidenta vyhrála s velkým rozdílem starostka Paříže Anne…

Německo hlásí nových 11.518 případů koronaviru

15.10.2021 07:59 V Německu se za uplynulý den prokázalo 11.518 nových případů koronaviru, tedy zhruba o tisíc více…

MONITOR: Polexit by byl sebevraždou a politici to vědí, píše prestižní…

15.10.2021 00:01 Slogan "Zůstáváme!" proklamoval volbu více než stovky tisíc demonstrantů, kteří v neděli…

Související:

Právě se děje

reklama